Klausk specialisto

556 klausimai.
Dalia parašė 19 sausio, 2022
Laba diena, kai po ąžuolu augantis ievos krūmas pasidengė pilka samana, nekreipėme dėmesio, bet dabar pamatėme kad ta samana persimetė ir ant sodo medžių. Kas tai galėtų būti? Ar tai nekenkia augalams, o jei taip, kaip su tuo kovoti, kad toliau neplistų? Ačiū. P. S. Turiu nuotraukų, bet neleidžia pridėti..
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Ant medžių šakų ir kamienų augančios pilkos "samanos" iš tikrųjų yra kerpės. Jos gausiau auga pavėsyje, drėgnesnėse, sunkiau vėjo perpučiamose vietose. Sendami medžiai neretai turi daugiau ar mažiau kerpių. Kerpės medžiams visai nekenkia, nes prie žievės tik prisitvirtina, nenaudodamos jokių medžio maisto medžiagų. Jei jums kerpės labai nepatinka, pavasarį didžiąją jų dalį galite nuvalyti šepetėliu. Po lietaus jos tampa minkštos, nesunkiai nugramdomos, o atauga labai lėtai.
Rima parašė 21 gruodžio, 2021
Sveiki, gavome dovanų kokoso palmę, tačiau pastebėjome, kad pradėjo ruduoti lapai ties viduriu. Atsirado tamsiai rudos dėmės. Gal galite patarti ką daryti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kokosinės palmės - reiklūs, nenoriai prisitaikantys augti namų sąlygomis, augalai. Joms reikia daug šviesos, šilumos (ne mažiau 20 laipsnių) ir drėgno oro. Rudos dėmės ant lapų greičiausiai atsirado dėl netinkamų sąlygų, pernelyg sauso oro. Prie augalo padėkite padėklus su vandeniu arba kitaip drėkinkite orą, laistykite tik šiltu (apie 25 laipsnių) vandeniu. Kokoso riešute esančiomis maisto medžiagų atsargomis augalas gali naudotis iki 3 metų, todėl jo judinti ar nuimti negalima.
Deimantė parašė 19 gruodžio, 2021
Sveiki kada bus kirminų diena 2022
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, antradieniais (nuo sausio 25 dienos).
Rolandas parašė 1 gruodžio, 2021
Sveiki, planuoju tvirtinti tvenkinio kranta mediniais poliais, gylis prie brusu būtų 2metrai. Tvenkinio ilgis 25m plotis 10m. Kokio diametro medinius brusus patartumėte naudoti? Kaip giliai į žemę juos reikėtų įkalti? Kokie kalimo būdai yra galimi? Ačiu
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, šis klausimas turėtų būti adresuotas ne mums, o statybų žinovams. Mes galime patarti apie augalus, tvenkinio apželdinimą ir pan.
Danguolė parašė 27 lapkričio, 2021
Ar galima persodinti šilauogių krūmus? Jei taip, kada geriausias tam laikas? Ar galima tręšti ir po kurio laiko? Kokio amziaus krūmus galima persodinti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jaunus šilauogių krūmus galima persodinti panašiai kaip ir kitus vaiskrūmius. Tinkamiausias tam laikas - pavasaris, iki pumpurų sprogimo. Naujas duobes paruošti rekomenduojama maždaug mėnesį prieš darbų pradžią - vos atšilus žemei. Duobės kasamos 60-80 cm gylio ir pločio (priklausomai nuo veislės ir vyraujančio dirvožemio), užpildomos šilauogėms paruoštu mišiniu. Kuo daugiau šaknų išsaugosite kasdami ir perkeldami krūmus, tuo gyvybingesni jie bus ir lengviau prigis naujoje vietoje. Persodintus augalus pirmąją vasarą būtina gausiai laistyti, o tręšti pradedama kitų metų pavasarį. Senesnių nei 5 metai krūmų persodinimas sudėtingas, reikėtų įvertinti visas aplinkybes - galbūt verčiau sodinti jaunus sodinukus.
Danute parašė 28 spalio, 2021
Sveiki. Nusipirkau "Pluoštinę juką". Prigijo. Dabar kyla klausimas kaip ją paruošti žiemai, juk ji myli šilumą? Gal uždengti agro plėvele? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pluoštinės jukos pakankamai atsparios šalčiui, kad galėtų žiemoti lauke nedengtos. Pakanka nestorai pamulčiuoti šaknų plotą. Daug pavojingesnis žiemą yra drėgmės perteklius per atlydžius. Kartais rekomenduojama vėlai rudenį sausu oru suglausti ir surišti jukos lapus, kad žiemą lapų pažastyse nesikauptų vanduo, o žiemos pabaigoje saulė nenudegintų lapų. Agroplėvele dengti nereikėtų, nes po ja gali kauptis drėgmė. Kad apsaugoti nuo saulės spindulių žiemos pabaigoje ir anksti pavasarį, galima prie jukos įsmeigti kelias eglišakes, kurios sudarytų šešėlį ir būtų laidžios orui. Blogiausiu atveju, jei po žiemos pagelsta ir apdžiūva jukos lapai, sausas dalis iškarpykite ir augalas greit atžels.
Kristina parašė 10 spalio, 2021
Laba diena, Šalia namo auginame dekoratyvines eglutes, joms jau nemažai metų, todėl jau savo ūgiu siekia pusantro metro. Tačiau maždaug prieš du metus vienos pačios pakaraštinės eglutės spygliai pradėjo ruduoti.. Dabar jau iš 6 net trijų viena pusė nurudavo, o viena ruduoja iš visų pusių. Kokia gali būti to priežastis ir gal galime kaip nors tai sustabdyti? Ir laistomos ir tręšiamos buvo. Niekas nepadeda. Eglutės puošė kiemą, todėl labai norisi jas prikelti antram gyvenimui, jei tik įmanoma. Gaila, čia negaliu įklijuoti nuotraukos. Pagarbiai, Kristina
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Egles gali pažeisti gan daug ligų ir kenkėjų, todėl vien iš aprašymo nuspėti spyglių rudavimo priežasties neįmanoma. Jei eglės gauna pakankamai drėgmės ir trąšų su mikroelementais, pabandykite patys paieškoti negalavimų priežasties. Atidžiai apžiūrėkite spyglius - ar ant jų nėra smulkių juodų taškelių ar dryželių. Tai būtų grybinių ligų požymiai. Spyglius pažeidžiančias grybines ligas galima stabdyti purškiant fungicidais. Bet gali būti, kad grybinė infekcija yra išplitusi medienoje. Tada purškimas nebepagelbės, ligos plitimą galima dalinai stabdyti iškerpant ir sudeginant džiūvančias šakas.
Ivona parašė 28 rugsėjo, 2021
sveiki, norėjau paklausti, ar pasodinus ligustrą, jam priaugus ir paaugus, po pvz. 2-3 metų galima juos persodinti į kitą vietą ?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paprastųjų ligustrų šaknys plačios, išsiraizgo viršutiniame dirvos sluoksnyje, todėl šiuos krūmus persodinti nėra labai sudėtinga. Darbus suplanuokite ankstyvam pavasariui, o naują auginimo vietą geriausia paruošti rudenį. Ligustrai nereiklūs dirvos derlingumui, bet kad krūmai augtų vešlūs, įmaišykite komposto. Persodinamus krūmus kaskite su dideliu žemių gniužulu, įsodinkite tokiame pat gylyje, kaip augo anksčiau. Pavasarį ir vasarą per sausras būtinai laistykite.
Vida parašė 22 rugsėjo, 2021
Sveiki.Ar galima persodinti 2metų graikinį riešutą.Jei taip ,koks laikas tinkamiausias.?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Graikinių riešutmedžių šaknys trapios, todėl šios medžius persodinti reikia labai atsargiai. Tikėtina, kad dviejų metų augalas dar nepasiekė nė metro aukščio. Tokį persodinti dar galima. Tinkamiausias laikas - ankstyvas pavasaris. Naujoje vietoje duobę riešutmedžiui galite paruošti rudenį.
Vida parašė 22 rugsėjo, 2021
Turiu du abrikosus vazonėliuose.Žinau tik kad ukrainietiška veislė.Jie išauginti iš sėklos.Ar juos verta sodinti ir ar būtina sodinti du ar galima vieną?.Po kiek laiko abrikosai pradeda vesti vaisius?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sėjinukų, dar ir išaugintų iš nežinomos veislės, savybių nusakyti iš anksto neįmanoma. Dauguma abrikosų veislių yra kryžmadulkės, todėl reikalingi bent du netoli (bet ne arčiau 3 m) vienas nuo kito augantys medeliai. Dauguma abrikosų derėti pradeda ketvirtaisiais penktaisiais metais.
Jurgita parašė 7 rugsėjo, 2021
Laba diena. Noriu pasiteirauti apie raudonlapi pūkenį. At jis numeta lapus rudenį? Ar jo"pūkai"skraido? Baiminuosi dėl kaimynų
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Europinio pūkenio ir jo veislių lapai rudenį pagelsta arba parausta ir nukrenta. Šių krūmų vaisiai - tarp ilgų pūkų pasislėpę 3-5 mm ilgio sausi kaulavaisiai. Pūkų šluotelės ilgai išsilaiko ant šakų viršūnių, bet rudenį pamažu juos išnešioja vėjas. Savaime pūkeniai nepasisėja, todėl baimintis dėl kaimynų nereikia. Rūšių augalus galima dauginti sėklomis. Jos turi būti sėjamos į dauginimo dėžutes arba lysves, jauni sėjinukai atidžiai prižiūrimi. Veislių sėjinukai gali neišlaikyti būdingų požymių.
Gabrielė parašė 30 rugpjūčio, 2021
Laba diena, Ieškau vijoklinio augalo, kuriuo būtų galima apsodinti sieną pastato viduje. Langai iš pietinės pusės, tačiau už lango medžiai, todėl nebus labai saulėta. Augalas turėtų žaliuoti visus metus. Būtų puiku, jei žydėtų, tačiau nebūtina. Kadangi augalas bus sodinamas komercinėse patalpose, būtų gerai, kad būtų kuo mažiau reiklus priežiūrai, imlus ligoms. Aukštis turėtų būti ne mažiau 3 - 4 m. Ar įmanoma tokį augalą rasti? Ačiū. Pagarbiai, Gabrielė
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Patalpų sienoms apželdinti galima rinktis kelias laipiojančių augalų rūšis. Labai lengvai auginamas, nereiklus yra sukilis (Epipremnum aureum, sin. Scindapsus aureus). Šie augalai auga greit ir nesunkiai pasieks 3-4 m aukštį. Stiebai mažai šakojasi, todėl geriausias sprendimas būtų sodinti palei sieną eile kelis sukilius ir nukreipti jų stiebus aukštyn. Augančius aukštyn stiebus reiks pririšti, nes prisitvirtinimui prie atramų orines šaknis išaugina tik labai drėgname ore. Namuose ir patalpose nežydi, bet geltonomis dėmelėmis išmarginti lapai labai dekoratyvūs. Kiti tinkami augalai būtų paprastasis lamstas (Cissus rombifolia), margasis skindapas (Scindapsus pictus), monstera (Monstera), kelios pasifloros (Passiflora) rūšys, filodendrai (Philodendron). Patalpose auginami laipiojantys augalai žydi ne visada, dažnai reikalingas vėsesnis ir sausesnis žiemos periodas. Lengviausia sulaukti pasiflorų, vaškuolių, stefanočių žiedų.
Birutė parašė 26 rugpjūčio, 2021
Sveiki, ar galiu dabar persodinti jau paaugusią magnoliją?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paaugusias magnolijas persodinti rizikinga. Tai jautrūs medžiai ir krūmai, sunkiai ištveriantys stiprius šaknų pažeidimus. Didesnė tikimybė sėkmingai persodinti augalą yra pavasarį, iki pumpurų sprogimo. Rudenį perkeltas augalas gali neįsišaknyti iki žiemos ir žūti.
Polis parašė 23 rugpjūčio, 2021
Izoliuoto 6 ha dydžio miškelio skynime palikau nenukirstus subrendusius ąžuolus. Tuoj labai sėkmingai .savo darbo ėmėsi kėkštai. To rezultatas - puikiai auga daug šimtų ąžuoliukų; daliai jų jau virš 10 metų. Šią vasarą pastebėjau, kad beveik visi ąžuoliukai serga - daugelyje lapų atsirado stambios, šviesiai rudos dėmės lygiais kraštais, užimančios iki trečdalio lapo. Atrodo lyg tose vietos lapai būtų padžiūvę. Gal Lietuvoje siaučia kokia ąžuolų liga? Jeigu iš mano daugiau nei lakoniško aprašymo galima bent kiek spręsti, prašau pasamprotauti, koks likimas laukia mano būsimo ąžuolyno? Net neturiu vilties, kad aš galiu kuo nors medeliams pagelbėti. Dėkoju - Polis
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Ąžuolus, kaip ir daugelį kitų miško medžių, pažeidžia nemažai ligų ir kenkėjų. Vien iš aprašymo spręsti sunku, būtų gerai matyti bent jau pažeistų lapų nuotrauką. O tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Sausos dėmės ant lapų galia atsirasti arba dėl grybinės infekcijos, arba dėl vabzdžių pakenkimų. Nekrozinių dėmių atsiranda ir dėl karščio, sausros poveikio bei kalio trūkumo dirvožemyje. Ąžuolus reiktų stebėti atidžiau - kada ir kokiomis sąlygomis atsiranda pažeidimai, ar jų daugėja, ar padėtis stabili. Dalies lapų netekimas medeliams nėra mirties nuosprendis.
kristina parašė 27 liepos, 2021
Sveiki, kieme dešimt metų buvo auginama buksmedžių gyvatvorė, kuri pradejo nykti, sudžiūvo lapai, tarp šakų matosi tarsi voratinklis. Apžiūrėjus, tiek buksmedžių krūmų viduje, tiek išorėje buvo pastebėti žali vikšrai. Bandant surasti informaciją apie ligą, pagal visus aprašymus krūmus užpuolė kenkėjai vadinami - Buksmedžio gręžtuvais (Glyphodes perspectalis). Surinkti kirmius yra sunku, nes jų nuolat atsiranda ir augalai toliau nyksta.Buvo nupurkšta "deciu", tačiau ir tai nepadeda. Norėtumėm sužinoti ar yra kokia galimybė išnaikinti kirminus ir išgelbėti augalus, ar juos reikėtų išrauti ir išmesti taip sunaikinat ir kenkėjus kol jie dar neužpuolė šalia esančių augalų, nes buksmedžių lapai sparčiai nyksta. Iš anksto dėkoju už atsakymą.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lietuvoje šiltėjant klimatui plinta naujas kenkėjas – Cydalima perspectalis, sin. Glyphodes perspectalis. Šio drugelio vikšrai graužia buksmedžių lapus. Jie yra žali, su juodomis galvomis ir išilginėmis juodomis juostomis šonuose, gerai slepiasi tarp lapų ir sunkiai matomi. Geriau pastebimi veiklos pėdsakai – apgraužti lapai, voratinkliukas ir išmatų trupinėliai. Kenkėjo tėvynė – Rytų Azija, o į Europą pateko gana neseniai – Vokietijoje rastas tik 2006 metais. Kol ši kandis ypatingai plačiai neišplitusi, patariama pastebėjus pažeidimus ieškoti vikšrų, juos surinkti (nupurtyti ant patiestos plėvelės) ir sunaikinti, o po kelių dienų krūmą vėl patikrinti. Insekticidai mažai efektyvūs, nes sudėtinga pasiekti ir apipurkšti visas tankaus buksmedžio šakeles. Buksmedžius apžiūrėti, tikrinti reikia visą vasarą, kadangi pastebimos 2-4 šių kenkėjų generacijos. Vikšrai vystosi apie 4 savaites, galiausiai pasiekia 35-40 mm ilgį. Lėliukės slepiasi tarp buksmedžio lapų, paskutinės generacijos jos taip ir žiemoja.
Jūratė parašė 27 liepos, 2021
Sveiki, šiemet pirmą kartą auginu baklažanus,užaugo dideli ir gražūs vaisiai. Deja nežinau kada juos skinti,kada žinoti ,kad jie prinokę?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Baklažanų vaisiai skinami, kai pasiekia veislei būdingą dydį ir spalvą, kai vaisius tampa blizgantis, sėklos dar nėra kietos. Peraugę vaisiai praranda blizgesį, jų minkštimas tampa nekokybiškas. Įvertinti vaisių tinkamumą galima juos lengvai paspaudus. Neprinokę yra kietoki, pernokę – minkšti. Tikrasis brandos laikas yra tada, kai paspaudus iš šono pirštu juntama, kad minkštimas pasiduoda spaudimui, bet spaudimo žymės nesimato. Vaisius reikia nukirpti sodo žirklėmis, nes koteliai yra tvirti, kai kurių gali būti su dygliukais, todėl dėvėkite pirštines.
Toma parašė 23 liepos, 2021
Laba diena, esam visiški naujokai sodininkystės srityje, tad kreipiamės į profesionalus. Nusipirkome namą su maždaug 6a sklypu ir net nežinome, nuo ko pradėti. Pirmiausia sužinojome, kad norint sklypą apsiželdinti veja mums teks atsivežti juodžemio. Taigi norime paklausti:Kiek maždaug galėtų kainuoti 6a sklypo apželdinimas veja?Kiek jam reiktų to juodžemio?Kokiu metų laiku geriausia tuo pasirūpinti?Skaitėm patarimus, kad geriausia įrengti laistymo sistemą - kiek ji kainuoja?Ir kiek kainuoja Jūsų paslaugos? Na, šį kartą visi klausimai tik apie kainas, nes kokie kiti priežiūros klausimai - nė nenumanom 🙂 Būtume labai dėkingi, jei atsakytumėte.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Žurnalo redakcija neįrenginėja laistymo sistemų ir neatlieka aplinkos tvarkymo darbų, todėl į klausimus dėl kainų neatsakysime. Bet dėl darbų eigos patarti galime. Pirmiausia patys nuspręskite, kur sodinsite pagrindinius sodo augalus (medžius, krūmus) ir kur numatysite poilsio vietas, pavėsinę ar panašius statinius. Pagal tai jūsų pasirinkta įmonė suprojektuos laistymo sistemą. Tik įrengus laistymo sistemą, kai nebereiks giliai perkasinėti žemės, atvežamas juodžemis arba panaši derlinga žemė, tolygiai išsklaidoma, ir sėjama veja. Kiek reikia derlingos žemės sprendžia apželdintojai, įvertinę esamą jūsų sklypo dirvos struktūrą. Vasaros pabaiga, kai orai dar šilti, bet nebėra stiprių karščių, ir yra labai palankus metas įrengti veją.
Polis parašė 17 liepos, 2021
Daugiau nei 40 metų sodo sklype netoli tako puikiai auga eglė Konica. Pastaruoju metu jos gabaritai kažkiek viršijo mano įsivaizdavimą eglutės sodinimo metu, ji pradėjo trukdyti vaikščioti taku. Ar įmanoma iš tako pusės bent 10-15 cm sutrumpinti šakų viršūnes? Kada ir kaip tai atlikti? Dėkoju - Polis
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Eglės ʻConicaʼ paauga tik po kelis centimetrus per metus. Trumpinti galima tik jaunus metūglius, tai yra vos po 1 ar 2 centimetrus augančių šakelių viršūnių. Tik taip nesugadinsite taisyklingos šios eglutės formos. Jei nukirpsite 10 ar 15 cm ilgio šakeles, liks spyglių neturinčios šakos, kurios jau nebeatžels.
Aistė parašė 17 liepos, 2021
Sveiki. KAIP IŠNAIKINTI NUO BUKSMEDŽIŲ KIRMĖLES? MASIŠKAI UŽPUOLĖ .IR NE TIK MUMS BET IR VUSUR KUR TIK MATOM PRAEINANT.SUPRANTU KAD TURBŪT ĮTAKOS TURI KLIMATO KAITA,BET SITUACIJA SU KIRMĖLĖM IŠ TIESŲ TRAGIŠKA.NUO KRŪMŲ JAU PUOLA IR KITUS AUGALUS IR NET Į NAMUS ŠLIAUŽIA.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lietuvoje šiltėjant klimatui plinta naujas kenkėjas – Cydalima perspectalis, sin. Glyphodes perspectalis. Šio drugelio vikšrai graužia buksmedžių lapus. Jie yra žali, su juodomis galvomis ir išilginėmis juodomis juostomis šonuose, gerai slepiasi tarp lapų ir sunkiai matomi. Geriau pastebimi veiklos pėdsakai – apgraužti lapai, voratinkliukas ir išmatų trupinėliai. Kenkėjo tėvynė – Rytų Azija, o į Europą pateko gana neseniai – Vokietijoje rastas tik 2006 metais. Kol ši kandis ypatingai plačiai neišplitusi, patariama pastebėjus pažeidimus ieškoti vikšrų, juos surinkti (nupurtyti ant patiestos plėvelės) ir sunaikinti, o po kelių dienų krūmą vėl patikrinti. Insekticidai mažai efektyvūs, nes sudėtinga pasiekti ir apipurkšti visas tankaus buksmedžio šakeles. Buksmedžius apžiūrėti, tikrinti reikia visą vasarą, kadangi pastebimos 2-4 šių kenkėjų generacijos. Vikšrai vystosi apie 4 savaites, galiausiai pasiekia 35-40 mm ilgį. Lėliukės slepiasi tarp buksmedžio lapų, paskutinės generacijos jos taip ir žiemoja.
Angele parašė 6 liepos, 2021
laba diena, prašau, patarkite kaip naikinti erkutes užpuolusias agurkus, chemikalus naudoti nenoriu. Ačiū...
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Didžiausias voratinklinių erkučių priešas - drėgmė. Agurkai gan neblogai pakenčia didelę oro drėgmę, todėl pasistenkite kuo dažniau juos apipurkšti šiltu (oro temperatūros) vandeniu. Išskinkite labiausiai pažeistus, džiūvančius lapus. Erkučių plitimą mažina purškimas česnakų, citrusinių vaisių žievelių nuovirais, kalio muilo tirpalu. Šias priemones tokiu kaitrų metų reiktų naudoti vakare, kai saulė jau nebeapšviečia augalų.
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius