• liepos 17 d., Trečiadienis

Klausk specialisto

380 klausimų.
Lina parašė birželio 5, 2017:
Laba diena, norėčiau paklausti, kodėl arbūzų lapai sukasi?
Atsakymas:
Arbūzai – reikli, šilumą mėgstanti daržovė. Lapai riestis, deformuotis gali dėl netinamų auginimo sąlygų. Jiems optimali temperatūra dieną – 22–28 laipsniai, naktį – 18–23 laipsniai. Laistomi gausiai, tik šiltu vandeniu. Šaknys jautrios didelei druskų koncentracijai ir oro trūkumui, todėl tręšiami dažnai ir nedideliais kiekiais, dirvos paviršius dažnai ir negiliai supurenamas. Lapai gali deformuotis dirvoje trūkstant kalcio ir boro.
Remigijus parašė birželio 5, 2017:
Sveiki, savo sklype auginu tris įvairaus amžiaus 4, 10 ir 12 metų trešnes, kurios puikiai derėjo ir augo. Šaknų plotą nurūgštinu ir mulčiuoju pjaunama žole. Pavasarį, vasario–kovo mėn., nubalinu, vegetacijos pradžioje purškiu nuo kenkėjų. Bet šiuo metu, gegužės antroje pusėje, trešnių kamienų žievė ėmė trūkinėti išilgai ir labai dideliais plotais. Praktiškai atšoka nuo kamieno visu perimetru. Vyriausios trešnės lapai jau pradėjo vysti ir gelsti, užmegztos uogos jau suvyto. Kokia galėtų būti priežastis?
Atsakymas:
Dažniausiai vaismedžių žievė trūkinėja dėl saulės spindulių ir šalčio poveikio žiemos antroje pusėje ir anksti pavasarį. Todėl vaismedžius geriausia balinti rudenį. Kita priežastis – prasidėjusios ligos. Tiksliai ligą galima nustatyti tik laboratorijoje. Kartais infekcijai patekti užtenka ir nedidelių žaizdelių kamieno ar šakų žievėje. Jei atšoko ir apmirė dideli žievės plotai, medžio nebeišgelbėsite. Jį reiktų kuo greičiau nupjauti ir išvežti iš sodo, kad neliktų galimo infekcijos šaltinio. Nedidelius žievės įtrūkimus išvalykite, pašalinkite negyvus kraštus, žaizdą apipurkškite fungicidais.
janina parašė birželio 5, 2017:
Sveiki sode 6 metai auga 2 slyvos. Buvo labai gražūs medeliai ir davė vaisių. Bet šįmet net neišsprogo. Kas įvyko? Tas pats su šilkmedžiu, nors jam taip pat 5 metai. Patarkite, ar laukti kitų metų, ar iškasti? Ačiū.
Atsakymas:
Geriausia patikrinti, ar gyva medžių žievė: keliose vietose ant plonesnių ir storesnių šakų pralupkite žievę ir pažiūrėkite. Gyva žievė būna žalsva ar balta, minkšta. Negyva – gelsva ar ruda, sausa. Jei yra šakų su gyva žieve, medelius reiktų pagenėti ir dar palaukti – kartais atsprogsta iš po žieve esančių miegančiųjų pumpurų. Tik negyvus medžius su visai sausa žieve reikia išrauti, kad jie netaptų kokių nors ligų šaltiniu. Po žiemos medžiai žūsta dėl įvairių priežasčių. Galėjo pakenkti neįprastai anksti prasidėję šalčiai ir sniegas (augalai nespėjo sumedėti ir stipriai apšalo), prasidėjo kokios nors ligos ar pažeidė kenkėjai.
zita parašė gegužės 29, 2017:
Šį pavasarį pirkau 2 rudenines obelaites. Vienos pradėjo tamsėti lapų krašteliai jau pradėjus žydėti,o kitos lapelio nė vieno nėra. Kas per problema: ar liga kokia,o gal mažai laistėme? Ačiū, lauksiu atsakymo.
Atsakymas:
Gaila, kad nežinome, kokių veislių obelaites Jūs pirkote, kaip sodinukai buvo laikyti anksčiau, kiek laistėte ir kaip buvo paruošta žemė medeliams. Todėl tikėtina, kad didžiausią žalą sodinukams padarė pavasarinės šalnos. Apšalusių lapelių kraštai patamsėja, džiūva, o apšalę pumpurai gali ir neišsiskleisti. Pasodintus medelius pirmuosius metus būtina reguliariai laistyti, kad žemė visada būtų apydrėgnė. Rauti ir išmesti obelaičių neskubėkite, dar bent mėnesį stebėkite jų būklę. Prigijusius, pradėjusius augti patręškite vaismedžiams skirtomis trąšomis (jei trąšų nebuvo įmaišyta į žemių mišinį sodinimo duobėje.
Saulė parašė gegužės 29, 2017:
Sveiki, jazminui 3 metai, išsprogo labai gražūs lapai, sukrovė daug pumpurų , beveik pražydo, bet staiga visos viršūnės su pumpurais nudžiūvo, augalas meta lapus, lapai vietomis lyg susukti ir pūslėti, amarų ar kitų kenkėjų nematyti. Kraunant pumpurus 2 kartus purškiau nuo amarų, antras kartas buvo apie 3 savaites prieš nudžiūvimą. Dabar sausra, jazminą nedaug laisčiau.
Atsakymas:
Jūsų jazminui galėjo pakenkti stiprios koncentracijos purškimo tirpalas (deja, mes nežinome, kokį ir kokios koncentracijos tirpalą naudojote), gegužės pradžioje buvusios šalnos ir sausra. Purkšti augalus nuo amarų reiktų tik šiems kenkėjams pasirodžius, nes ankstyvieji purškimai naudos beveik neduoda. Dabar įsitikinkite, kad prie šaknų nėra kurmių ar pelių urvelių ir gausiai laistykite krūmą. Laukite, kol išsprogs nauji lapeliai.
Justina parašė gegužės 22, 2017:
Sveiki. Turiu tujų Brabant gyvatvorę. Tujos maždaug 2 metrų aukščio. Šiemet ant kai kurių tujų susikrovė rudi žiedai. Tikrai pernai tokių nebuvo. Ir tu žiedelių labai daug. Dvi tujos tiesiog aplipusios jais. Tie žiedeliai rudi ir trapūs. O pačios šakelės neruduoja ir atrodo sveikos. Kas čia galėtų būti?
Atsakymas:
Brandaus amžiaus tujos išaugina 8–12 mm ilgio mažus kankorėžiukus, kartais vadinamus „žiedais“. Jie subręsta rugsėjo mėnesį ir pradeda aižytis, sėklos byra pamažu ir dalis lieka iki žiemos. Tujos savaime nesisėja ir tik retais atvejais sode gali sudygti viena kita sėkla.
Rita parašė gegužės 22, 2017:
Laba diena. Nusipirkau citrofortunella su vaisiais, kitaip dar vadinama puscitrinis, kaip supratau iš interneto. Bet niekur nerandu patarimų, kaip jį auginti, ar mėgsta drėgmę ir pan. Gal jūs galėtumėte patarti?
Atsakymas:
Smulkiavaisis citrinmedis vazonuose užauga 60–100 cm aukščio. Žydi dažniausiai 2 kartus per metus – pavasarį ir rudens pradžioje, o pavienių žiedelių gali pasitaikyti visus metus. Per metus būna keli ūglių augimo periodai. Auginimui tinka šviesi palangė iš rytų ar vakarų pusės. Laistoma reguliariai, kai išdžiūsta žemės paviršius. Tręšiama kompleksinių trąšų tirpalu vasario–spalio mėnesiais. Žiemą augalui tinkamiausia 12–15 laipsnių temperatūra. Šiltame kambaryje būtina dažnai apipurkšti. Dažniausiai auginimo problemos atsiranda žiemą, kai kambaryje citrinmedžiui trūksta šviesos, būna per šiltas ir per sausas oras.
Justina parašė gegužės 22, 2017:
Sveiki. Turiu tujų gyvatvorę. Brabant rušies. Ant jos šiais metais atsirado tokie kaip rudi žiedeliai ir jų daug. Bet tujos tai ar žydi? Kas tai galėtų būti?
Atsakymas:
Brandaus amžiaus tujos išaugina 8–12 mm ilgio mažus kankorėžiukus, kartais vadinamus „žiedais“. Jie subręsta rugsėjo mėnesį ir pradeda aižytis, sėklos byra pamažu ir dalis lieka iki žiemos. Tujos savaime nesisėja ir tik retais atvejais sode gali sudygti viena kita sėkla.
Stasys parašė gegužės 15, 2017:
Per patį sodo vaismedžių žydėjimą pasirodo į muses panašūs, tik šiek tiek didesni ir ilgesni vabzdžiai, kurie išgraužia žiedo vidurį. Nužydėjus vaismedžiams, serbentams ir agrastams jie dingsta iki kito pavasario. Sakykit, kas tai per vabzdžiai galėtų būti ir kaip su jais kovoti?
Atsakymas:
Prie vaismedžių žiedų suskrenda labai daug įvairių vabzdžių. Bet rimtą žalą žiedams daro tik įvairių rūšių grambuoliai (ypač žiedinis ir sodinis) ir auksavabaliai. Vaismedžių žiedus reiktų apžiūrėti anksti rytą, kai ten esančių vabzdžių būna daugiausia. Jei šių vabzdžių daug, juos bandykite nukratyti į maišelius ar ant patiestos polietileninės plėvelės ir sunaikinkite.
donatas parašė gegužės 15, 2017:
Sveiki, turiu fikusą. Jis didelis, nepersodintas. Meta lapus – lapai geltonuoja ir krenta. Nežinau, ką daryti. Ar dar galima ji išgelbėti?
Atsakymas:
Kambariuose auginamos kelios fikusų rūšys. Šie medeliai kilę iš atogrąžų, jiems reikia daug šviesos ir drėgmės. Lapus gali mesti dėl daugelio priežasčių: per tamsu, per sausa ar per drėgna žemė vazone, nereguliarus laistymas, per mažas vazonas, sena, užkalkėjusi žemė vazone, trąšų trūkumas, laistymas šaltu vandeniu arba per žema temperatūra vazone, dažnas skersvėjis ar temperatūrų kaita, atsiradę kenkėjai.  Jei medelis visai nenudžiūvo, jį reiktų persodinti, laikyti šiltoje šviesioje vietoje, reguliariai laistyti, bet padėkle vandens nepalikti.
Lina parašė gegužės 15, 2017:
Laba diena, gal žinote stebuklingų būdų, kaip iš šiltnamio išgyvendinti skruzdes?
Atsakymas:
Jokių stebuklų išgyvendinant skruzdes iš šiltnamio nereikia. Bet kurioje sodo prekių parduotuvėje ar prekybos centrų sodo prekių skyriuose rasite miltelių skruzdėms naikinti (parduodami keli produktai skirtingais pavadinimais). Šių miltelių tereikia paberti ant skruzdėlynų ir skruzdžių takų. Priemonę naudokite pagal instrukciją. Yra ir paprastų naminių būdų. Skruzdės nemėgsta pelenų ir, užbėrus jų storesnį sluoksnį ant skruzdėlyno, jos išsikrausto. Taip pat galima naudoti atbaidančias stipraus kvapo medžiagas: smulkintą česnaką, maltą kavą ir pan. Šių produktų paberti reikia gausiai, kad skruzdės iškeliautų kitur.
Elvyra Patiejūnienė parašė gegužės 8, 2017:
Sveiki, norėčiau daugiau sužinoti apie obelaitę Honeycrisp. Ačiū.
Atsakymas:
Obels veislė Honeycrisp sukurta Minesotos žemės ūkio eksperimentinės stoties sodininkystės tyrimų centre, patentuota 1988 m. Vaisių ypatybė – stambios ląstelės, todėl valgant obuolius išsiskiria labai daug sulčių. Vaisiai tinkami valgyti švieži, yra malonaus saldžiarūgščio skonio. Šios veislės vaismedžiams žydint reikalingos kitos tuo pat metu žydinčios veislės – apdulkintojos. Obelims augant ir senstant būtina reguliariai genėti ir kasmet retinti vaisių užuomazgas, kad sunokę obuoliai išlaikytų veislei būdingą dydį (nesmulkėtų). Biologinės ir ūkinės šios veislės savybės 1986–2006 m. buvo stebimos Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute. Rugsėjo 26 d. skinti obuoliai išsilaikė iki gruodžio 29 d., daugiau apie tyrimo rezultatus skaitykite čia –  http://sodininkyste-darzininkyste.lsdi.lt/straipsniai/27-3/6.pdf.
Lina parašė gegužės 8, 2017:
Laba diena, noriu paklausti, ar arbūzai ir melionai kryžminasi tarpusavyje? Taip pat ar arbūzai ir melionai kryžminasi su kitomis moliūginėmis daržovėmis (moliūgais, cukinijomis, patisonais, agurkais, ilgamoliūgiais)? Jei taip, kokiu atstumu reikėtų sodinti šiuos augalus, jei rudenį noriu rinkti sėklas iš savo užaugintų vaisių kitiems metams?
Atsakymas:
Visos moliūginių šeimos daržovės – kryžmadulkiai augalai. Auginant juos sėklai ir norint išlaikyti veislės savybes, šie augalai laukuose sodinami atskirai 500-1000 m (kitais informacijos šaltiniais – iki 2 km) atstumu. Tai ne visada įmanoma, ypač sunku užtikrinti, kad mažesniu atstumu kitiems žmonėms priklausančiuose sklypuose nebus kitų veislių šių daržovių. Yra kitų būdų užauginti sėklas. Pavyzdžiui, augalai auginami izoliuotuose šiltnamiuose ir žiedai apdulkinami dirbtinai. Lauke galima izoliuoti dar neprasiskleidusius žiedus ir dirbtinai juos apdulkinti vos jiems prasiskleidus, ir vėl izoliuoti nuo vabzdžių. Tik svarbu žinoti, kad auginate ne hibridines veisles. Be to, Lietuvoje sunku prognozuoti rudens pradžios orus. O tikrai vertingų sėklų galima turėti tik iš pilnai sunokusių vaisių. Nepalankiu oru vaisiai užauga iki maistui tinkamo dydžio, bet sėklos nespėja pilnai subręsti. Sėkloms skirtų augalų plotą reikia kruopščiau prižiūrėti ir daugiau tręšti kalio trąšomis ir mikroelementais.
Loreta parašė gegužės 8, 2017:
Laba diena. Nusipirkau Visterijos sodinuką ir nenorėdama, kad nušaldytu pavasarinės šalnos, sodinuką laikiau kambaryje, bet, kai orai atšilo, sodinuką išnešiau į lauką ant saulutės. Po kurio laiko pamačiau, kad lapai susisuko ir pradėjo balti. Kiti pradėjo byrėti. Ar galėjo saulė nudeginti lapus? Ką daryti?
Atsakymas:
Saulė tikrai galėjo nudeginti augalo lapus. Tipiški požymiai: lapai vysta, pagesta ir pabąla, apdžiūsta. Visteriją reiktų laikyti šešėlyje mažiausiai savaitę, kol pripras prie lauko sąlygų. O šiomis dienomis, kai galimos šalnos, ją geriau būtų palaikyti šviesioje patalpoje ir vėl orams sušilus palaipsniui pratinti prie saulės spindulių. Saulės nudeginti augalai dažniausiai nukenčia nestipriai, nauji lapai auga sveiki.
Danutė parašė gegužės 8, 2017:
Laba diena, noriu pertvarkyti seną rožyną. Skursta, vienos šaknys, praranda savo grožį. Nežinau, kada būtų geriau persodinti: pavasarį ar rudenį? Ačiū.
Atsakymas:
Rožės persodinamos tik pavasarį, balandžio mėnesį, iki pumpurų sprogimo. Labai senų rožių persodinėti neverta. Jas reiktų atnaujinti skiepijant arba dauginant auginiais (kai kurias – ir atlankomis). Erškėčių veisles (parko rožes) galima persodinti ir rudenį.
Eduardas Pajarskas parašė gegužės 8, 2017:
Auginu skiepytas alyvas (siringa). Alyva, kuriai buvo 5–6 metai, pavasari sukrovusi daug žiedų, rudenį patręšta kompostu, staiga pradeda nykti, skyla kamieno žievė ir atsiveria kamienas. Kas čia galėtų būti? Visą žiemą kamienas buvo aprištas ir tik praėjus neigiamoms temperatūroms apsauga nuo saulės buvo nuimta.
Atsakymas:
Ar tikrai Jūsų auginamos alyvos yra skiepytos? Kartais taip vadinamos tiesiog stambiažiedės sodinės veislės. Be to, paprastosios alyvos yra pakankamai ištvermingos žiemą ir aprišalai joms gali tik pakenkti. Kadangi nežinome, kuo žiemai buvo aprištas augalas ir kiek ilgai taip laikytas, galime manyti, kad po aprišalais susikaupė pernelyg daug drėgmės, kas sudarė geras sąlygas grybinei arba bakterinei infekcijai plisti. Jei tik išilgai įskilo kamieno žievė, reiktų išvalyti žaizdą, pašalinti negyvos žievės kraštus ir užtepti sodo tepalu. Jei yra džiūvančių šakų, jas iškirpkite ir sudeginkite. Alyvos atsprogsta ir iš pakankamai storų šakų, kamieno, todėl kol kas rauti augalo tikrai nereikia.
Janina parašė gegužės 1, 2017:
Sveiki. Labai prašyčiau patarimo. Sode yra labai drėgna vieta, nors šalia – šulinys. Kokie augalai arba gėlės tiktų auginti? Girdėjau, kad lubinai sugeria vandenį, ar tai tiesa? Ačiū.
Atsakymas:
Lubinai negali augti šlapioje žemėje. Kur nuolat drėgna, gerai jausis šie nereiklūs augalai: geltonieji ir sibiriniai vilkdalgiai (nepainiokite jų su barzdotųjų vilkdalgių veislėmis), raudoklės, čiaudulinė kraujažolė, vingiorykštės, gaurės, puikusis rūgtis, vingiriai, burbuliai, astilbės, melsvės.
Laima parašė gegužės 1, 2017:
Nusipirkau indinės krausvos sėklų. Pasėjau prieš mėnesį, bet nedygsta. Sėjau į drėgna pirtinį subtratą daigams. Ar jos taip ilgai dygsta, ar žemė per drėgna? O gal perdziūvo, nes pasėjus dešimt dienų nelaisčiau?
Atsakymas:
Indinės krausvos dygsta ilgai, ir daigai pasirodo tik laikant šiltoje vietoje. Nežinome, kokio drėgnumo buvo žemė, bet šlapioje sėkloms trūksta oro, daigai gali žūti. Ir perdžiovinti išbrinkusias ir pradėjusias dygti sėklas yra labai pavojinga. Palaukit dar dvi savaites, daigyklą laikykite ne žemesnėje kaip kambario temperatūroje. Jei daigai nepasirodys – reiks sėti iš naujo. Yra patarimų krausvos sėklas pirmiausia sudaiginti dėžutėje ant šlapių popierinių servetėlių ir tik tada atsargiai persodinti į vazonėlius. Kiekvienas pasirenka sau patogiausią būdą.
Edita parašė gegužės 1, 2017:
Laba diena. Norime prie namo pasisėti veją, bet ten dabar auga daug visokių daugiamečių augalų (paparčių, ugniažolių ir kitokių). Toje vietoje yra šulinys. Ar galima purkšti „Roundup Express“? Ar yra kokių kitokių būdų išnaikinti žolių šaknis?
Atsakymas:
Jei šulinys yra pakankamai gilus, į jį patenka tik gruntiniai vandenys. Galima būtų imtis atsargumo priemonių (apsukti šulinį polietileno plėvele, nepurkšti arti rentinio) ir didžiąją ploto dalį išvalyti nuo piktžolių purškiant herbicidais. Kitas būdas – išrinkti šaknis perkasant žemę. Nedideliame plote šakėmis purenant žemę augalų šaknys nesunkiai išrenkamos. Dar kitas būdas – sunaikinti žoles jas uždengus stora šviesos nepraleidžiančia danga. Pavyzdžiui, žemė užtiesiama polietileno ar daržo plėvele, ant viršaus užpilamas sluoksnis žemių. Likusios tamsoje žolės žūva, tik keletas stipriausiųjų gali prasikalti į paviršių. Apie tokį piktžolių naikinimo būdą išsamiai rašėme „Sodo spalvų“ Nr. 4.
Alina parašė gegužės 1, 2017:
Laba diena. Kaip gelbėti rododendrą? Pasodintas praeitų metų rudenį. Peržiemojo normaliai,bet dabar lapai pasidarė sausi, susisukę. Beveik visi. Gal jis jau numirė? Laistau po kelis kibirus per savaitę, bet nematyti jokio pagerėjimo...
Atsakymas:
Pastebėti, kada žūva rododendrai, yra labai sunku, nes jų lapai džiūva pamažu, šaltu ir drėgnu oru to nesimato. Galbūt rododendras žuvo žiemą. Reiktų patikrinti krūmo šakelių žievę: gyvų šakelių žievė minkšta, požievis žalsvas, sultingas. Negyvų šakelių žievė sausa, pridžiūvusi, nėra jokio žalsvo požievinio sluoksnio. Jei krūmas dar turi gyvų šakelių, jis dar gali atsigauti. Nelaistykite jo perdaug – drėgmės perteklius kenkia šaknims. Lieti reikia tik tada, kad išdžiūva žemės paviršius.

Šiandien

  • Liepos 17, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  • Mėnulis teka 22:17, leidžiasi 05:18.
  • Mėnulis Vandenyje 12:18. Pilnatis 00:38.
  • Aleksas, Darius, Girėnas
  • S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  • Žiedų diena. Tinkama diena daržoves apkasti, sandėliuoti, konservuoti, derlių nuimti, tręšti žydinčius augalus. Netinkama diena sėti, sodinti, laistyti.
  • Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Įvykių kalendorius

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus