• liepos 27 d., Šeštadienis

Klausk specialisto

567 klausimai.
Julius parašė 22 gruodžio, 2020
Sveiki, noreciau suzinoti kuo Elektronine prenumerata skiriasi nuo iprastos prenumeratos. Noreciau uzsakyti kaip dovana kitam asmeniui ir gauti i elektronini pasta atviruka, taciau noreciau kad zurnalas ateitu fizinisi(ne elektroniniu formatu) i gyvenamaja vieta. Is anksto aciu.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Elektroninė prenumerata yra tokia, kai žurnalai skaitomi online (ne popieriniai variantai). Tokiu atveju Jums reikia užsakyti įprastą prenumeratą (ne elektroninę) ir drauge į pirkinių krepšelį įdėti dovanų kuponą (pastarasis kainuoja tik 1 ct, jį atsiunčiame el. paštu).
Laura parašė 15 gruodžio, 2020
Sveiki, Kaip ir kiekvienais metais noriu užsakyti prenumeratą artimiesiams. Patikslinkite prašau kada baigiasi laurute2@inbox.lt užsakyta Sodo spalvos prenumerata. Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, šis mėnuo yra paskutinis.
Edita parašė 2 gruodžio, 2020
Sveiki.Jai kukmedžiai nurudavo gavę daugiau trąšų ar atsigaus pavasarį? Ar teks išrauti? Kaip prižiūrėti kukmedžių gyvatvorę? Koks ir kada tręšimas? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jei kukmedžiai gavo per didelę trąšų dozę, sunku pasakyti, kiek tai pakenkė šaknims (poveikis priklauso nuo trąšų tipo ir kiekio, nuo dirvožemio savybių ir drėgmės). Laidžiame dirvožemyje gausiai laistant augalus, didžioji dalis trąšų išplaunama į gilesnius žemės sluoksnius ir žala augalams būna mažesnė. Dabar sunku pasakyti, kaip pažeisti augalai išgyvens žiemą. Švelni žiema kukmedžiams palanki, bet stiprūs šalčiai arba staigios orų permainos gali būti pražūtingos. Tiesiog laukite pavasario, o tada ir bus aišku, ar kukmedžiai išgyveno. Kukmedžių gyvatvorę geriausia sodinti užuovėjoje, derlingame drėgnokame nerūgščiame dirvožemyje. Šie augalai gerai pakenčia šešėlį, bet yra jautrūs sausroms ir užterštam miestų orui. Priežiūra nėra sudėtinga: per sausras laistomi, 1-2 kartus per metus tręšiami. Tinkamos spygliuočiams skirtos trąšos (beriama pagal nurodytas normas), perpuvęs kompostas. Pavyzdžiui, pavasarį sušilus žemei, verta paberti kompleksinių mineralinių spygliuočiams skirtų trąšų, o vasaros pabaigoje - komposto sluoksnį.
Edita parašė 17 lapkričio, 2020
Norėčiau sužinoti, kodėl nuraudo kukmedžių gyvatvorė.Kaip gelbėti?Nulaužus šakelę, atrodo žalia. Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kukmedžiai neturėtų keisti spalvos, ypač rudenį. Po šaltos žiemos, pavasarį galimas nušalimas ar nudžiūvimas saulėje. Dabar reiktų pagalvoti, kas galėjo paveikti augalus. Ar jie negavo per didelio trąšų kiekio ar kokių cheminių medžiagų, ar pastovi buvo dirvos drėgmė (be sausrų ir užmirkimų)? Ligų veikiami augalai nepasikeičia visi iš karto, būna matomi židiniai, džiūva atskiros šakos ar atskiri augalai.
Asta parašė 16 lapkričio, 2020
Sveiki, mano gyvatvorinėm-karpomom tujom apie 5 metus. Pradėjo trūkinėti žievė. Kai kurios tujos džiūna. Jos turi ne vieną kamieną. Ar išgelbėčiau augalus, nupjaudama visą kamieną? Galbūt, yra kitokie būdai?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Trūkinėti tujų žievė gali dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai taip būna dėl augalus pažeidžiančių grybinių ligų. Kokia tiksliai grybinė liga pažeidė Jūsų tujas atsakyti neįmanoma, nes būtų reikalingas tyrimas laboratorijoje. Jei spyglių ir šakelių grybines ligas galima suvaldyti purškiant fungicidais, medienoje ir po žieve išplitusių gydyti beveik nepavyksta. Rekomenduotume išpjauti visas džiūvančias ir žaizdotas tujų šakas, išrauti nudžiūvusias ir šias liekanas sudeginti. Galite naudoti fungicidus Previcur Energy ir Previcur, bet daug svarbiau pasirūpinti optimaliomis auginimo sąlygomis - tinkama drėgme, trąšomis.
Roberta parašė 16 lapkričio, 2020
Sveiki. Tvarkome seną sodybą ir susidūrėme su didžiule bėda - plačiai ir tarpusavyje išvešėjusiais bei susipynusiais augalais: alyvomis, jazminais ir erškėtrožėmis. Bandėme rauti, bandėme purkšti, bet vis atželia. Galiausiai viską nupjovėme palei šaknis. Šaknys tokios tankios, jog į žemę neįmanoma įsmeigti kąstuvo. Kaip patartumėte kovoti su tokia problema? Galbūt lauko dalį aparti ar net frezuoti? Tačiau žinome, jog jazminų šaknys itin daigios ir bijome dar labiau pakenkti.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nelengva išnaikinti plačiai įsišaknijusius ir daug atžalų turinčius krūmus. Greičiausiai viską sutvarkyti galima tik technikos pagalba - ekskavatoriumi kasti kelmus, juos sukrauti nuošaliau, kad išdžiūtų, o vėliau - sudeginti arba jau negyvybingus giliai užkasti. Jei nėra galimybės pasitelkti techniką, šaknis sunaikinti bandykite specialiais herbicidais. Sodo prekių parduotuvėje ieškokite herbicidų sumedėjusių augalų kelmams naikinti, pagal instrukciją juos įterpkite į likusią medieną. Dar vienas senas būdas - likusiuose kelmuose gręžti vertikalias skyles ir jas pripildyti amonio salietros. Tokius kelmus aprišti polietileno plėvele ir laukti - per metus turėtų supūti. Galiausiai, jei turite galimybę kas mėnesį iškarpyti želiančias atžalas, neturėdamos antžeminės dalies šaknys savaime sunyks per 2-3 metus. Vien suarti arba frezuoti krūmų augimo plotą nepatartina - žemėje likusios šaknys išaugins daug atžalų, ir bendras krūmų plotas gali net padidėti.
Darius parašė 13 lapkričio, 2020
Sveiki, Gal galetumete patikrinti kokia yra uzsakymo #18724 busena? Prisijungus prie paskyros man rodo, kad ivykdytas, taciau leidinio dar negavau. Aciu, Darius
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, dėl prenumeratos, užsakymų parašykite el. paštu redakcija@sodospalvos.lt.
edita parašė 18 spalio, 2020
mano fikusas meta lapus ji uzpuole kazkokia liga kurios negaliu iveikti lapai pagelsta ir krenta purskiau nuo kenkeju ir ukiniu muilu ir persodinau bet po kuriolaiko vel tas pats ka daryti
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Fikusų lapai gelsti ir kristi gali dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai tai nutinka dėl netinkamų auginimo sąlygų. Negalima pamiršti, kad fikusai yra atogrąžų medžiai, jiems reikia daug šviesos ir šilumos. Rudenį šviesos pro langus dažniausiai neužtenka, reikia papildomo apšvietimo. Negalima jų laistyti šaltu vandeniu, šie augalai bijo skersvėjų ir vėsių patalpų. Lapai gali kristi dėl per didelės drėgmės, netolygaus laistymo, ar bent kartą perdžiūvus žemei. Sausose patalpose fikusus puola kenkėjai, ir lapai gausiai krenta, jei augalą pažeidžia voratinklinės erkutės. Todėl reikia labai atidžiai apžiūrėti augalą - ar nėra kenkėjų, o jei yra, bandyti juos atpažinti.
Danutė parašė 8 spalio, 2020
Šiandien neatsispyriau ir nusipirkau mažų rožyčių vazonėliose iš olandijos. Bet parsinešus neradau jokio aprašymo ant maišelio. Kilo klausimas ar jas galima sodinti dabar? Bet jeigu jas dabar atvežė, tai tikriausia galima. Dar spės prigyti? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Mažų rožyčių vazonėliuose galima nusipirkti visus metus. Bet sodinti sode spalio viduryje gan rizikinga. Šių ką tik pražydusių rožyčių šaknynas mažas, o šakelės nesumedėjusios. Jei vėl bus tokia žiema kaip praėjusi - bet kokios rožės išsilaikys puikiai. O jei prasidės įprasta mūsų klimato žiema, jauni augalėliai gali neatlaikyti šalčių. Geriausia būtų tokias rožytes atsargiai perkelti į didesnius vazonėlius su kompostine žeme ir, kol peržydės, laikyti nelabai šiltoje vietoje (pavyzdžiui, uždarame balkone, nešildomoje verandoje). Peržydėjusias truputį apkarpykite ir iki pavasario laikykite artimoje 0 laipsnių temperatūros patalpoje (rūsyje). Pavasarį pamažu pratinkite prie lauko sąlygų ir sušilus orams sodinkite sode.
Ligita parašė 6 spalio, 2020
Laba diena, turiu 4-5 m pūkenį ar būtų dar galimą jį iškasus iš grunto persodinti kitoje vietoje ir jei galima kada geriausia tai padaryti? Ačiū už atsakymą
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Persodinti pūkenį geriausia pavasarį, prieš sprogstant pumpurams. Rudenį persodinti augalai gali nukentėti, jei žiema bus šalta. Dabar paruoškite sodinimo duobę, o pavasarį perkelkite krūmą su dideliu šaknų ir žemės gniužulu. Persodintus augalus būtina gausiai laistyti.
Janina parašė 30 rugsėjo, 2020
Sveiki.Daug kartų džiaugiausi Jūsų patarimais. Dėkoju už juos.Šįkart prašyčiau pamokyti,kaip atskirti gambuolio ir bronzinuko lervas.Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, džiaugiamės galėdami pagelbėti 🙂 Bronzinuko arba paprastojo auksavabalio lervos gyvena trūnijančioje įvairių lapuočių medžių medienoje. Paprastojo grambuolio lervos 3-4 metus gyvena dirvožemio viršutiniame sluoksnyje, minta augalų šaknimis. Lervos stambios, jas atpažinsite iš tamsiai rudos galvos ir ilgesnių rudų kojų.
Dovilė parašė 20 rugsėjo, 2020
Kaip tinkamai paruošti dirvožemį ir duobę graikiniai riešutmedžiui, kad jis vešėtų?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Graikinius riešutmedžius persodinti geriausia pavasarį. Rudenį sodinukai atsargiai perkeliami iš vazonų. Saugokite šaknis - jos labai trapios. Riešutmedžiams ruošiamos 60 cm skersmens ir gylio duobės, jos pripildomos kompostinės žemės. Į ją galima įmaišyti apie 50 g pelenų ir 50 g superfosfato. Labai svarbu graikiniams riešutmedžiams parinkti tokią vietą, kur nei pavasarį, nei vasarą po lietaus nesikauptų vanduo. Plačiau apie graikinius riešutmedžius skaitykite "Sodo spalvų" Nr. 8.
Aušra parašė 8 rugsėjo, 2020
Laba diena, Šiemet pavėlavome nupjauti braškių lapus. Ar dar galima rugsėjo mėnesį juos nupjauti, ar jau yra vėlu? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Rugsėjo mėnesį braškės jau būna išauginusios daug jaunų lapų. Jei pašalinsite visus, augalai prastai žiemos. Todėl rudenį braškyną reiktų sutvarkyti iškarpant tik seniausius, pradėjusius ruduoti ir džiūti lapus. Darbas užtruks ilgiau, nes reiks kiekvieną kupstelį apžiūrėti atskirai. Bet taip sutvarkytas braškynas sėkmingai sulauks pavasario.
Janina parašė 4 rugsėjo, 2020
Sveiki. Reikia Jūsų pagalbos. Turime dvi problemas. Sodą užpuolė minamusės. Jei anksčiau tekdavo nuskinti šiltnamyje keletą lapų,tai šiemet išvagojo visus obelų lapus. Jie ruduoja,krenta.O šiltnamyje skyla beveik visų veislių pomidorai.Patarkite ką daryti,kad kitais metais išvengtume tokių problemų. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Augalų lapus minuojančių vabzdžių yra daug ir įvairių. Obelų lapus nedidelėmis netaisyklingai apvaliomis minomis dažnai išmargina vaismedinės makštikandės lervos. Suaugėliai skraido liepos mėnesį, patelės deda kiaušinėlius ant obelų, kriaušių, slyvų, šermukšnių ir kitų medžių lapų. Masiškai išplitus šiems vabzdžiams, insekticidais obelis reiktų purkšti po žydėjimo ir liepos pradžioje. Iš minamusių tik kelios minuoja erškėtinių augalų lapus ir dar vos kelios rūšys yra polifagai. Jos skraido anksčiau ir todėl šiuo atveju efektyvesnis yra purškimas insekticidais vaismedžiams baigus žydėti. Pomidorai šiltnamyje dažniausiai skilinėja dėl netolygiai gaunamos drėgmės. Nors rekomenduojama pomidorus laistyti retai ir gan gausiai, visada reikia įvertinti konkrečios auginimo vietos savybes ir dirvožemio gebėjimą išlaikyti drėgmę. Jei tarp laistymų dirvožemis smarkiau išsausėja (nors augalai dar nevysta), gausiai paliejus vaisiuose gali atsirasti įtrūkimų. drėgmę išsaugoti padeda mulčiaus sluoksnis arba dengimas agrodanga.
Jolanta parašė 24 rugpjūčio, 2020
Laba diena, Sodyboje išvešėjo dirvinis kiškiakopūstis, labai sunkiai sekasi jį išnaikinti. Nerandu informacijos kaip jį išnaikinti, kokius herbicidus naudoti, dabar tik taikomas ravėjimas, bet deja vis tiek plinta žaibišku greičiu. Norėčiau gauti patarimą kaip naikinti, ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jokių specifinių herbicidų dirviniam kiškiakopūsčiui nėra, galite naudoti plataus veikimo Roundup, Ouragan, MCPA ir panašus. Vejose dviskiltes piktžoles, tame tarpe ir kiškiakopūsčius naikinti skirtas Banvel 4S. Jei norite kuo mažiau naudoti herbicidų, tarp sodo gėlių ir braškių paskleiskite storoką mulčio sluoksnį, daržo žemę dažnai negiliai supurenkite stengdamiesi išrinkti kiškiakopūsčių šaknis. Nutraukus tik stiebą su lapais šie kiškiakopūsčiai išaugina neilgus šakniastiebius ir dar labiau plinta.
Nijolė parašė 16 rugpjūčio, 2020
Sveiki, gal klausimas ne visai į temą - ar galima iš Ananasinio obuolių virti obuolių sūrį?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, pirmiausia pasakysime, jog nesame sūrių gamybos ekspertai 🙂 Tačiau obuolių sūriui geriausia rinktis rudeninius, žieminius obuolius. Jie turėtų būti tvirti, nesugedę ir mažiau sultingi. Antaniniai obuoliai ar kiti kiek rūgštesni - vienas geriausių pasirinkimų. Tačiau sūriui visiškai netinkančių obuolių nėra. Skanaus! 🙂
Elena parašė 19 liepos, 2020
Sveiki,apsirgo mano magnolijos,lapai apsineša baltai,kai kurie ruduoja dėmėm,paskiau nukrenta.Pastebėjau iš pradžiu ant vienos,vėliau ir dar tris taip apsirgo.Gal galit patarti kokių priemonių imtis. Dėkojų
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Magnolijos nėra ypatingai pažeidžiamos ligų, jos dažniau nukenčia nuo netinkamų aplinkos sąlygų, nesubalansuoto tręšimo ir netinkamo dirvožemio. Vien iš aprašymo negalima nustatyti ligos ar kitų negalavimo priežasčių. Galbūt, baltos apnašos ant lapų gali būti miltligės ar kitos grybinės ligos požymis. Bandykite augalus purkšti fungicidais. Bet svarbiausia sode laikytis šioms rūšims būtinų agrotechnikos reikalavimų, šalinti nesveikus lapus.
Vytautas parašė 14 liepos, 2020
Norėčiau įsigyti Aktinidija smailialapė 2 sodinukus. Parašykite, kiek kainuoja ir kokia transporavimo kaina į Šiaulius. Dėkui
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, esame žurnalų redakcija, sodinukais neprekiaujame. Sėkmės.
Rita parašė 9 liepos, 2020
Sveiki, Auga labai skanius vaisius vedanti vėlyva trešnė,bet tie vaisiai kiekvienais metais lieka nenuskinti,nes sukirmija.Pavasarį purškiu prieš ir po žydėjimo,bet tai nepadeda.Nors šalia auga ankstyva trešnė,kurios vaisiai nekirmija. Ką darau ne taip?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vyšnių ir trešnių uogos (kaulavaisiai) sukirmija pažeistos vyšninės musės lervų. Ankstyvosios trešnių veislės spėja sunokinti uogas iki vyšninės musės lervos įsigraužia į vaisių vidų, o vėlyvosios - stipriai nukenčia. Vyšninės musės skraido ir deda kiaušinėlius ant vaisių užuomazgų ne iš karto po žydėjimo, o praėjus maždaug 2 savaitėms, kai nusistovi šilti orai. Todėl purkšti vaismedžius insekticidais reiktų gegužės viduryje ir antrą kartą po 10-14 dienų, bet ne vėliau kaip 3 savaites iki derliaus skynimo. Taip pat padeda dažnas nukritusių sukirmijusių uogų rinkimas ir naikinimas, kol iš jų nespėjo išropoti lervos, rudeninis dirvos perkasimas po vaismedžių lajomis (ten negiliai dirvoje žiemoja šių musių lėliukės.
Polis parašė 8 liepos, 2020
Mano sode auginamos vynuogės besėklės, uogų spalva - žalia. Gan keblu nustatyti, kada jos pasiekia skynimo brandą. Gal yra daugiau požymių (be uogų ir jų sėklų spalvos), kada vynuogės subrendusios skynimui?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Reikia įsižiūrėti į skirtingų veislių uogų brandos požymius. Pastebėsite, kokį dydį turi pasiekti uogos, kokį atspalvį įgauti (žalios vynuogės prinokusios dažnai įgauna gelsvą atspalvį). Sunokusių kekių koteliai gali taip pat rodyti brandą - jie gelsta, medėja. Atsargiai spustelėkite uogas pirštais ir pajusite jų stangrumą. Galiausiai - ragaukite po vieną iš saulėtos pusės ir tada tikrai neapsiriksite.

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius