• gruodžio 19 d., Ketvirtadienis

Darbai gėlyne rugsėjo mėnesį

Rudeniui „užklupus“ raskime laiko pasidžiaugti vasarą sukauptą šilumą vis dar spinduliuojančiomis ryškiaspalvėmis gėlėmis, sodinti pavasarį žydėsiančias svogūnines gėles…

Žiedus keičia uogos ir vaisiai. Rugpjūčio pabaigoje soduose ir pievose ryškias spalvas palaipsniui pradeda keisti sodri auksinė, purpurinė ir violetinė. Rugsėjį dar iki valios galime džiaugtis žiedais, tačiau vis daugėja prisirpusių vaisių ir uogų. Ligustro (Ligustrum), paprastosios ievos (Prunus padus), paprastojo šaltekšnio (Frangula alnus) šakelės, aplipusios juodomis uogytėmis, ir putino (Viburnum), gudobelės (Crataegus), kaulenio (Cotoneaster) ir erškėtrožės (Rosa) šakutės su raudonais vaisiais labai tinka rudeninių gėlių kompozicijoms.

Sodiname margutes. Tai paprastai daroma rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, nes vėliau jos gali iššalti. Sodinimo gylis nustatomas pagal svogūnėlių dydį. Labai dideli svogūnėliai, pavyzdžiui, daugiažiedžių margučių (Fritillaria imperialis), kurie būna keliolikos centimetrų skersmens, sodinami net į 25 cm gylį, kitų rūšių – šiek tiek sekliau. Dengiantis substrato sluoksnis turi būti du kartus storesnis nei svogūnėlio aukštis. F. persica, paprastosios margutės (F. meleagris) ir F. camschatcensis svogūnėliai dedami į 8–10 cm gylio duobutes. Tarp daugiažiedžių margučių svogūnėlių turi būti ne mažesni kaip 30 cm atstumai, tarp F. persica – 20 cm, o tarp paprastosios margutės – tik apie 8 cm.

Lelijos ir kardeliai. Nuo rugsėjo pradžios iki spalio vidurio trijų svogūnų aukščio gylyje sodinamos lelijos. Jei pradėjo ruduoti kardelių gumbasvogūnių šaknys, laikas kasti. Stiebai paliekami apie 10 cm ilgio. Džiovinkime gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje.

Svogūnėlių sodinimo metas. Kad išskleistų žiedus, pavasariniai svogūniniai augalai turi keletą mėnesių miegoti šaltyje. Nevilkinkime rudeninio sodinimo. Svarbu, kad svogūnėliai suspėtų tinkamai įsišaknyti prieš žiemos šalčius. Prieš sodinimą juos patartina pusę valandos pamirkyti kurio nors fungicidinio preparato tirpale, pavyzdžiui, „Previcur“ (0,3 proc. tirpale laikoma 15–20 minučių nuo pašaknio ir šaknų puvinio). Svogūniniai augalai geriausiai augs nuo vėjo apsaugotoje, ramioje vietoje, derlingoje ir laidžioje dirvoje. Atstumai tarp svogūnėlių turi būti šiek tiek didesni nei jų skersmuo, sodinimo gylis – tris kartus didesnis nei ilgis.

Nešame kambarinius augalus namo. Visą vasarą lauke augusius kambarinius augalus apvalome, nukerpame sudžiūvusias dalis. Apžiūrime, ar nėra kenkėjų, palaistome ir nešame į šviesią patalpą. Jei aptikome kenkėjų, juos identifikuokime, sunaikinkime ir tik tada statykime išgydytą augalą greta kitų.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 19, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 11:45.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė, Rufas, Urbonas, Lėja
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius