Ir gražios, ir naudingos: gydomosios levandų savybės
Levandų mėlis žavi visus, to nepaneigsi… Ir nors žydėjimas labai gražus, dažnas nelaukia, kol žiedeliai nubyrės, o prisikarpo levandų ir džiovina, daro hidrolatus. Ar žinote, jog šie įstabūs augalai ne tik gražūs, bet ir vertingi savo gydomosiomis savybėmis?
Levandos – viešnios iš Viduržemio jūros regiono šalių. Savo gimtinėje jos buvo ir tebėra labai populiarios. Priežastis – stiprus kvapas. Levandos užsiuvamos maišeliuose, dedamos į drabužių spintas – jos iškvėpina baltinius ir nuvaiko kandis. Plačiai naudojamas ir levandų aliejus. Aštraus aromato mėgėjai šių augalų kaip prieskonių deda į mėsos ir žuvies patiekalus.
Šiomis dienomis levandų gydomosios savybės šiek tiek primirštos gal ir dėl to, kad dabar ligoniai tikisi greitesnio vaistų poveikio – vis neužtenka kantrybės gydytis. O štai senovės romėnai buvo kantrūs ir žinojo, ką daro. Jie vartojo levandas ir prieskoniams, ir vaistams, ir kvepalams, jų dėdavo į gaivinančias vonias.
Levandos priskiriamos prie tų augalų, kurie daro teigiamą poveikį organizmui, sutrikus vegetatyvinės sistemos funkcijoms. O kas šiandien gali pasigirti, kad ši trapi sistema yra visiškai tvarkinga? Nebent vaikai, bet ir tai ne visi. Levandos gelbsti ir sutrikus širdies veiklai, kad ir susirgus tokia sunkia liga kaip širdies nepakankamumas. Jomis gydomi virškinimo organų sutrikimai. Bet dar kartą įspėjame – nelaukite greito poveikio ir, prieš pradėdami gydytis, pasitarkite su gydytoju. Ne visiems levandos arba jų aliejai į naudą – yra alergiškų žmonių. Ypač atsargios turi būti besilaukiančios ir maitinančios mamytės.