Gyvenimo ir sodo kūryba
Sąvoka „sodyba“ pastaruoju metu vis labiau plečiasi ir peržengia tradicinio suvokimą ribą, išsiplėsdama į erdvę, kurioje gera ne tik ilsėtis, bet ir kurti. Kurti naują gyvenimą gamtos apsuptyje, kurti ir eksperimentuoti sode bei darže, kurti namų interjerą, atliepiantį vietą, kurioje gyveni. Kviečiame pasisvečiuoti Gyčio ir Loretos Lietvaičių sodyboje, kurioje susitinka naujausios aplinkos apželdinimo tendencijos, kūrybiškas požiūris į namų interjerą, papildytas meniniais intarpais, atskleidžiančias kūrybiškas šeimininkų sielas.
Išaugome iš miesto
Tik įžengęs pro kiemo vartus, iš karto supranti, kad patekai į kitokią erdvę. Pirmiausia akį patraukia daržas – ne tik savo neįprasta vieta kieme, bet ir apipavidalinimu, primenančiu meninę instaliaciją. Atokiau išdėstyti pjedestalai su paukščių figūrėlėmis ir kitais dekoratyviniais elementais įrėmina automobilių stovėjimo aikštelę. Visko atrodo labai daug, tačiau aiškios augalų ir sodo dekoracijų linijos rodo, kad visi sprendimai – apgalvoti ir suplanuoti.
Netradicinės sodybos šeimininkai Gytis ir Loreta pasakoja, kad anksčiau jie labai komfortiškai gyveno mieste, tačiau, laikui bėgant, įgyvendinus visus sumanymus, reikalingus patogiam gyvenimui mieste, abiem iškilo klausimas: „Kas toliau?“ Ieškodami patogesnės vietos naujiems kūrybiniams sumanymams, jiedu ėmė dairytis sodybos. Gytis su Loreta atvirauja, kad paieškose nebuvo prisirišę prie konkrečios Lietuvos vietos, tačiau, anot poros, ši vieta buvo pirma ir paskutinė, kurią apžiūrėjo. Loreta pasakoja šį namą pardavimų skelbimuose pamačiusi dar gerokai anksčiau, nei šeima sumąstė išsikelti iš miesto. Namas juos labai sužavėjo. Smalsumo vedami, pasiskambino nurodytu telefonu ir išgirdo atsakymą, kad namas nebeparduodamas. O prabėgus metams, juos susirado pati nekilnojamo turto agentė ir pranešė, kad namas vėl parduodamas.Tuomet pora jau buvo apsisprendusi palikti miestą. „Atvažiavome, apsidairėme, to ir užteko“, – prisimena Gytis. „Mus paveikė namuose tvyrojusi meninė energija. Mat čia anksčiau gyveno memininkai, tad kūrybinės energijos buvo labai daug, ją stengiamės išsaugoti ir dabar. Sode jos buvo kiek mažiau, bet dabar aš bandau tai kompensuoti“, – pasakoja Gytis. 40 arų sklypas – netaisyklingos formos, tačiau tai negąsdina naujųjų šeimininkų, priešingai: suteikia galimybę improvizuoti ir kurti. „Kai nusipirkome šią sodybą, jau gavome nestandartinį variantą, nes sklype buvo daug medžių ir krūmų. Tik jie ankstesnių šeimininkų buvo susodinti pagal praėjusio dešimtmečio madas, tad bandau ją prisitaikyti sau. Taip sode atsiranda aiškių linijų“, – dalinasi Gytis.
Vidinis kiemas
Jauki kiemo erdvė dažnai popiečio arbatai ar maloniems pasisėdėjimams sukviečia visą šeimą. Erdvei jaukumo suteikia ir graikinį riešutą labai primenantis didžiulis „mandžiūrinis riešutmedis“, kuris, anot poros, dar ganėtinai jaunas, bet jau suteikia kiemui pavėsio. Loreta su Gyčiu dalinasi, kad būtent ši vieta renkantis sodybą juos sužavėjo labiausiai. Norėdami prisijaukiti šią vietą ir paversti ją sava, šeimininkai pakeitė lauko baldus ir įnešė ryškių spalvų, nudažę skirtingus kiemo dekoro akcentus. Pastebėję, kad po vidurdienio, saulei pasisukus kitu kampu, vidiniame kieme lieka nemažas plotas, kurį vasaros metu labai įkaitina saulė, pora vynuogėms, kurios jau augo kieme, tik viena vijosi aplink namą, o kita – terasoje, nutiesė kelią: leido kerotis iki dirbtuvių. O štai prie dirbtuvių augusią, tačiau tik po jų stogu kerojusią vynuogę nukreipė į namo pusę, taip sukurdami natūralią pergolę. Įrengtas lauko apšvietimas suteikia kiemo erdvei didesnį jaukumą.
Tekstas – Agnės Misiūnaitės-Virbalienės. Nuotraukos – Lauros Žaliauskaitės.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. gegužės mėnesio numeryje.