Ką mums „sako“ pageltę pomidorų lapai?
„Pasisodinome pomidorų daigų. Jie buvo tamsiai žalios spalvos. Dabar lapai pasidarė šviesiai geltoni, tik gyslos žalios. Kokių trąšų jiems trūksta? O gal žemė bloga?“
Kai trūksta kurio nors svarbaus elemento ar mikroelemento, tuoj pat sutrinka normalus augalų augimas. Vienais atvejais jis pasireiškia iš karto, kitais – truputį vėliau. Dažna lapų geltimo priežastis – magnio trūkumas. Šio mikroelemento yra ne visose trąšose. Magnio ypač dažnai trūksta lengvose dirvose. Požymiai tokie: senesnių lapų audiniai tarp gyslų pašviesėja, gelsta, vėliau paruduoja. Kai kurių augalų lapai kietėja, tampa trapūs, įgauna ryškiai oranžinį, raudoną ar violetinį atspalvį, o gyslos išlieka žalios.
„Kodėl raitosi pomidorų lapai?“
Jei jokių dėmių ar kitų ligų požymių nematyti, lapai gali deformuotis dėl netinkamo tręšimo, staigaus temperatūros svyravimo, didelės dirvos drėgmės. Labai sunku tiksliai pasakyti, kiek ir kokių medžiagų per daug ar kokių trūksta. Dažniausiai dėmių atsiranda dėl azoto pertekliaus.
„Ar gerai yra mulčiuoti daržo tarplysves ir kuo?“
Tarplysves verta mulčiuoti dėl to, kad neaugtų piktžolės, būtų sausiau ir patogiau vaikščioti. Tinkamiausias mulčias – smulkintos medžių šakelės ir žievė.
„Ar vietoj mulčiavimo daržo tarplysves galima užsėti pievų žole ir ją paaugusią nupjauti žoliapjove?“
Žole tarplysvius užsėti galima tik tada, kai jie platūs (ne siauresni kaip 0,5 m). Pjauti reikės dažnai ir atidžiai, kad nesusidarytų šešėlis daržovėms. Ir būtinai padarykite bortelius arba įkaskite plastiko juostas, kad žolė neplistų į lysves.
„Kaip išvyti skruzdėles iš šiltnamio?“
Skruzdėlės nemėgsta aštraus kvapo produktų (kavos, česnakų ir pan.). Neblogai jas atbaido medžio pelenai. Šios priemonės nekenksmingos, bet kas 2–3 savaites reikia pabarstyti naujų.
„Šiltnamyje prisiveisė labai daug rupūžių. Kaip išvaryti?“
Rupūžes reikėtų sugaudyti ir išnešti. Paleistos už 10–20 m, jos, žinoma, sugrįš. Paieškokite nuošalios tolesnės vietos, kur šie gyvūnai galėtų gyventi. Jei norite, kad jie liktų sode, tik neitų į šiltnamį, aplink pastatykite 30–50 cm aukščio užtvaras, o rupūžėms – priedangą pasislėpti sode.
„Ant daržo rūgštynių atsirado apie 3 mm dydžio juodų vabaliukų, kurie baigia nuėsti lapus. Kaip juos išnaikinti?“
Tai tikriausiai rūgštyniniai lapgraužiai. Šie kenkėjai dažni, padaro nemažos žalos. Labai apniktas rūgštynes nupurkškite insekticidais. Nepamirškite, kad po to kurį laiką jų negalima vartoti maistui. Nuolat išpjaukite senus lapus, raukite piktžoles, tarp kurių gali slėptis ir žiemoti lapgraužiai. Užtiesta daržo plėvelė gan neblogai apsaugo rūgštynes pavasarį ir vasaros pradžioje.
„Ką tik pasodintus kopūstus puola nežinomi maži juodi vabaliukai, šokinėjantys kaip blusos. Lapų kraštai apgraužti. Kas tai ir kaip naikinti?“
Tikriausiai kopūstus užpuolė kryžmažiedinės spragės. Labai niokojamus augalus reikėtų nupurkšti insekticidais. Jei kenkėjų nedaug, kopūstų daigus gausiai apibarstykite pelenais. Naikinkite kryžmažiedes piktžoles. Rudenį lauke nepalikite augalų liekanų.