Žilės
Margi žilių žiedeliai lyg iš seno atviruko žiemos pabaigoje vėl džiugins mus. Vardas žilė reiškia daug: ir įvairius sukulentus, ir pievų augalus, ir darželio gėles… Tai viena didžiausių žydinčių augalų genčių, jungianti apie 1 250 rūšių. Norėdami iš tokios daugybės išskirti kambarines gėles, prieš kelis dešimtmečius jas vadinome cinerarijomis. Bet botanikai nustatė griežtas augalų vardų sudarymo taisykles, todėl tikslu sakyti – mišrioji žilė (Senecio cruentus).
Gėlytė yra kilusi iš Kanarų salų miškų, ten žydi pavasarį. Laukiniai augalai nepasižymi tokia spalvų įvairove kaip šiltnamiuose užaugintų veislių. Už tai turėtume būti dėkingi kantriems selekcininkams. Žilę geriausia pirkti turinčią kuo daugiau neprasiskleidusių graižų. Tai ateitis – juk jie skleisis vienas po kito. Apžiūrėkite ir lapus – šie turi būti nesuvytę, nesulaužyti.
Parsinešę namo būtinai palaistykite. Šios gėlės gan greitai išgarina vandenį, parduotuvėse gali perdžiūti. Vazonus sustatykite šviesioje, mažai saulėtoje ir nelabai šiltoje vietoje. Didelės šilumos šioms gėlėms nereikia – kaipmat peržydės. Žemės drėgmę tikrinkite kasdien arba kas antrą dieną. Juk išdžiūvusios žilės tuoj ima vysti, praranda grožį. Kol žydi, kas savaitę laistykite žydinčioms gėlėms skirtų trąšų tirpalu. Tada ir paskutiniai žiedyno žiedai išliks ryškių spalvų, beveik tokio pat dydžio, kaip ir pirmieji.
Žilės žydi gan ilgai – apie du mėnesius. Namuose sėklos tikriausiai neužsimegs, tad peržydėjusius graižus verčiau išskinkite. Tik dirbtinai apdulkinti augalai pasipuoš pilkais pūkuotais šepetėliais. Tai daroma paprastai: žiedadulkės minkštu teptuku pernešamos nuo vieno žiedo ant kito. Subrendusios sėklos turi skristukus, gali pasklisti kambaryje. Deja, žilių gyvenimas neilgas. Peržydėjusiųjų ilgiau auginti neverta. Jei norite – pasisėkite naujų. Mišriųjų žilių sėklos daigios 3 metus. Pražysta nuo sėjos praėjus 7–9 mėnesiams. Tad šiltnamiuose jos sėjamos vasarą ir žydinčios į parduotuves pristatomos žiemą ir pavasario pradžioje. Jei auginsite namuose – sėkite anksčiau, pavasarį, kad gautų natūralios šviesos. Bet daigai saugomi nuo kaitros ir tiesioginių saulės spindulių, reguliariai laistomi. Trijų savaičių daigai išpikuojami į didesnes dėžutes, o poros mėnesių persodinami po vieną į vazonėlius. Vasarą žiles laikykite šviesiame pusšešėlyje. Rudenį jaunas galima auginti vėsiai (apie 10 °C). Tik pradėjus formuotis žiedams reikalinga ne mažesnė kaip 12–14 °C šiluma.