• spalio 18 d., Penktadienis

Žvilgsniai į tą pačią pusę

Marijampolės savivaldybėje, Valavičių kaime, gyvenantiems Raselei ir Robertui jau pats laikas pasidžiaugti savo darbų rezultatais. Ilgai vienas kito ieškoję, atradę tuoj pat pasuko savo žvilgsnius viena kryptimi – į sodybą. Prasidėjo naujas gyvenimo etapas – sodybos renovacija.

 

 

 

Vakarėja, Raselė iš darbo grįžta namo. Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Rasa“ direktorė skuba pakeisti aprangą į darbinę ir eina į kiemą. „Kitaip negaliu. Grįžtu iš darbo ir beveik iš karto suku į kiemą, apeinu augalus. Vakar, pavyzdžiui, filmavau besiprausiantį žiogą…“ – juokdamasi ima pasakoti sodybos šeimininkė.

 

Paveldėta meilė augalams

Dar senais kolūkio laikais Raselės tėvų sodyba ne kartą buvo išrinkta gražiausia sodyba. Jos mama labai mylėjo augalus: pasak pašnekovės, visai neaišku, iš kur tokių retų gaudavo ir iš kur žinojo, kaip reikia auginti. Vis dėlto puošti savo sodybos aplinką jai puikiai sekėsi.

Šioje srityje neatsilieka ir Raselė – jos sodyba 2017 metais laimėjo „Gražiausios sodybos“ titulą Marijampolės savivaldybėje. Moteris kilusi iš penkių vaikų šeimos, bet nei vienas iš jos brolių ir seserų nuo tėvų nenutolo daugiau nei per du kilometrus. Visi kažkur netoliese gyvena, visi jau seniai turi savo šeimas, net anūko Raselė jau sulaukė, o jos tėveliai spėjo pamatyti ir proanūkių. „Kai susirenkame, mums nereikia jokių draugų: vien artimiausi giminės su pačiais mažiausiais vaikais – jau 32 žmonės. Džiaugiuosi, kad visi brangiausi žmonės šalia, nemažai padeda broliai ūkininkai, jei prireikia kokios technikos. Tėvelių jau nebeturiu nei vieno, išėjo vienas paskui kitą“, – pasakoja Raselė.

 

Stop – neparduodame!

Sodyba, kurioje dabar svečiuojamės, įsigyta daugiau kaip prieš 30-imt metų. Tuomet Raselė pirko ją kartu su pirmuoju savo vyru. „Prieš 30-šimt metų, žinoma, kitos mados buvo, bet mums ši sodyba iš pirmo žvilgsnio patiko: tokia mažytė, kompaktiška, bet aplink – nemažas gabaliukas žemės“, – pasakoja Raselė. Tuomet kiemas buvo nedidukas, aplink jį buvo išdėstyti visi reikalingiausi pastatai: gyvenamasis namas, nedidelis garažas, kamara, lauko rūsys ir tvartai. Pats kiemukas buvo centre. „Su pirmu vyru gyvenimas nesusiklostė, bet išsiskyrėme gražiuoju, jis gyvena netoliese, čia pat, kaime. Sodybą vienai prižiūrėti buvo sunku, ėmiau galvoti, kad reikėtų parduoti: nelengva moteriai vienai šeimininkauti. Parduoti nepavyko, nes mano gyvenime atsirado Robertas, kuris pasakė: stop, jokių pardavimų, tvarkomės po truputį“, – prisimena Raselė.

Viskas taip ir prasidėjo: Robertas ėmė namą tvarkyti, o Raselė augalus aplink namus sodinti. „Žinoma, vyras mano visur dalyvauja, kasa, sodina. Galiu pasakyti, kas jis tikrai yra „mano žmogus“. Kartu viską galime dirbti – ir lentas pjaustyti, ir mūryti, ir vinis kalti, ir augalus sodinti. Viskas bendromis jėgomis. Aš suvalkietė, nieko negaliu išmesti, visada ieškau, kur galėčiau kažką pritaikyti. Robertas – žemaitis iš Kuršėnų. Kai jis čia pirmą kartą atvyko, iš karto numatė vietą būsimai pirčiai, sakydamas: žemaitis be pirties – niekaip“, – juokdamasi pasakoja sodybos šeimininkė. Pasak Raselės, visus renovacijos darbus jie pradėjo nuo pirties įrengimo. Vėliau palengva ir aplinką ėmė tvarkytis, kiemą puošti.

 

 

Tekstas – Česlavos Deinarovič. Nuotraukos – Donato Dragūno.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius