• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Olandijos kiemeliai

Olandijos kiemeliai

Viešėdamas nedideliuose Olandijos miestuose būtinai atkreipi dėmesį į minatiūrinius sodelius prie pastatų durų. Jie, žinoma, puikūs, tačiau nėra nieko, ko mes negalėtume pasidaryti. Ir visiškai nebūtina turėti milžinišką sklypą. Grožio salelę galima kurti ir nedideliame žemės lopinėlyje. Tereikia turėti noro.

Tvarka ir švara dvelkia iš tolo

Jeigu norite sužinoti, kaip atrodo tikroji Olandija, nesitenkinkite vien Amsterdamo ir Hagos miestais. Būtinai aplankykite ir nedidelius centrinės dalies miestelius. Būtent ten ypač stipriai jaučiama šios nuostabios šalies tikroji dvasia.
Pirmiausia į akis krinta prižiūrėti, tvarkingi privačių namukų ir didelių daugiabučių kiemeliai. Gyventojai net siauručius žemės lopinėlius palei sienas ar šaligatvius paverčia sodeliais ir gėlynais, skrupulingai ir entuziastingai juos prižiūri. Niekur nepamatysi ant žolės numestų nuorūkų, popierių ar stiklo šukių. Retas reginys ir piktžolės vejoje. Olandijoje beveik nėra ir mums įprastų aukštų, masyvių tvorų. Augalų ir žmonių neskiria barjerai. Šaunu, kad niekam nekyla noras naikinti šio trapaus grožio.

Dominuoja visžaliai

Olandija, dar vadinama Nyderlandais, yra žemumų kraštas prie Šiaurės jūros. Šiltos žiemos, vėsios vasaros, dažni rūkai – visa tai suteikia gyventojams plačias galimybes apželdinant rinktis labai įvairius augalus. Stebina visžalių, ypač spygliuočių, gausa: žemaūgės pušelės, eglutės, tujos, kadagiai, kukmedžiai…
Gana populiarios ir milžiniškos araukarijos (Araucaria). Daugelis iš tolo pastebi šiuos didelius medžius storomis lanko formos šakomis. Tik vietoje spyglių auga stori nusmailėję žvilgantys tamsūs žali lapai, spirališkai dengiantys šakas tankiais žvynais. Tai, be abejo, yra čilinės araukarijos (A. araucana).
Ne kiekvienas iš mūsų supranta, kad dideli augalai gali augti ir mažame sklypelyje. Mums įprasta derinti daugybę mažylių, todėl sodas atrodo chaotiškas. Be to, juos tenka kur kas rūpestingiau prižiūrėti.
Olandų sodeliuose puikiai atrodo didesni japoninės aukubos (Aucuba japonica) krūmai. Akį vilioja trilapės čojzijos (Choisya ternata), vasaros pradžioje apsipilančios tūkstančiais baltų žiedų. Ožekšniai (Euonymus), hortenzijos (Hydrangea), rododendrai (Rhododendron) taip pat labai dažnai puošia gyvenamųjų namų kiemelius.

Individualumo ir vienovės darna

Kiekvienas sodelis – labai savitas. Juk šeimininkas jį kuria pagal savo skonį. Sakoma, kad dviejų vienodų kampelių nėra. Tačiau gana aiškiai pastebima, kad visus sodelius sieja bendras stilius.

Paprastai sodeliai yra miniatiūriniai, nepriekaištingai prižiūrėti ir gerai suplanuoti. Tradiciniai gėlynai reti, nes juos reikia reguliariai ir kruopščiai prižiūrėti, o pakankamai didelės investicijos ne visada pasiteisina.
Prie namų auga ne tik spygliuočiai ir visžaliai, bet ir žoliniai daugiamečiai augalai. Prieš kelerius metus Olandijoje buvo labai populiarios kamasijos (Camassia) mėlynais žiedais. Šiuos nereiklius, puošnius ir kartu kuklius svogūninius augalus galėjai išvysti beveik kiekviename kiemelyje. Jie gerai jaučiasi ir Lietuvoje. Esant geroms sąlygoms, C. leichtlinii išauga net iki 1 m.

Vasarinių vienmečių nedaug, nes jos gana lepios. Puošnūs egzotiniai augalai populiarumu taip pat nepasižymi. Daugelis Olandijos gyventojų gražiai apželdina ir vazonus, kubilus.

Praktiškos detalės

Žaliąjį sodo vaizdą papildo įvairios detalės ir apdailos medžiagos. Vidinius kiemelius puošia akmenimis grįstos aikštelės, visur vinguriuoja takeliai. Kadangi Olandija plyti didelių upių žiotyse, jos gyventojai nuo seno vertina molio technines savybes ir kokybę. Tai puiki statybinė žaliava. Ji naudojama ir degtoms grindinio trinkelėms gaminti, kurios yra būdingas sodų architektūros akcentas. Be jų neįsivaizduojamos senamiesčių gatvės, aikštės, pėsčiųjų zonos, kiemai. Grindinio trinkelės dominuoja ir tradiciniuose soduose, ir modernių statinių aplinkoje.
Populiari ir viena iš gražiausių medžiagų – natūralus akmuo. Jam būdinga apgaulingai švelni struktūra ir spalva. Akmuo puikiai dera beveik su visais apželdinimo stiliais.

Ko jums reikia iš tiesų?

Net ir pačiuose mažiausiuose sklypeliuose sodinami tokie augalai, kurie nykiam miesto peizažui suteikia gyvumo. Atrodo, kad pirmoji ir pagrindinė užduotis, kurią turi atlikti būsimo sodelio šeimininkai, – nuspręsti, ko jiems iš tikrųjų reikia, kiek laiko ir dėmesio galės skirti priežiūrai.
Jeigu šeimos nariai dažnai rengia savaitgalio išvykas, vyksta į komandiruotes, tikrai neverta įveisti daug priežiūros reikalaujančio sodo. Tai būtų nedovanotina klaida. Olandai dažniau renkasi paprastesnį apželdinimo variantą.

Sodelyje paklojama kieta danga. Tada susodinami lengvai prižiūrimi krūmai. Sodelis puikiai atrodo ir išvykstant iš namų, ir į juos sugrįžus. Olandų visiškai negąsdina aukštos sienos, maža erdvė ar prastas dirvožemis.

 Kai kurie sodelių savininkai mėgsta formalųjį, klasikinį stilių. Tvarkingai nukirptų buksmedžių (Buxus) apvadus jie paverčia įvairiomis figūromis arba ornamentais. Tuščias vietas užpila pilka ar dažniau spalvota skalda, akmenukais. Šitaip sutvarkytus sodelius paprasta prižiūrėti. Jų nereikia ravėti, nes piktžolės pro akmenis neprasiskverbia.

Tereikia reguliariai karpyti žaliuosius ornamentus. Žodžiu, aplinka atrodo paprasta, tvarkinga ir kartu subtili, rafinuota.

Užsukite į vieną sodelį

Pažvelkite į vieną tipišką olandišką sodelį-kiemelį. Nedideliame žemės lopinėlyje palei namo sieną žydi ir žaliuoja ne daugiau kaip dešimt augalų. Jie suderinti taip, kad kiemelis dekoratyviai atrodo visą sezoną.
Priekyje, kaip ir dera, susodinti žemaūgiai augalai – rudgrūdėlės (Iberis) ir neužmirštuolės (Myosotis). Tai klasikinis mėlynos ir baltos spalvų derinys. Ištaigingas ir kompatiškas karpažolės (Euphorbia) krūmas nuo balandžio puošiasi šviesiai žaliai geltonomis žiedynų kekėmis. Už jo pasodinti bijūnai pražysta kiek vėliau – gegužės mėnesį. Beveik tuo pat metu veriasi barzdotųjų vilkdalgių (Iris) žiedai, o išsiskleidę flioksai (Phloxus) paslepia peržydėjusias neužmirštuoles. Rudenį spalvomis nušvinta šilokai (Sedum). Pagrindinis šio sodelio akcentas – nedidelis medelis ovalia laja. Jis akį traukia visą sezoną.
Tad apgalvotai sukūrus kompoziciją ir kruopščiai parinkus augalus, sodelis džiugins šeimininkus ir svečius beveik visus metus.

Airida Dzimidavičiūtė

B. Jundulaitės (7) nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius