• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Svaiginantis vokiškų sodų grožis

 

Vasariški prisiminimai žiemą dažnai priverčia vien atsidusti: et, kad vėl taip paganyti žvilgsnį po spalvų margumyną, įkvėpti gėlių aromato, pirštų galiukais liesti pūkuotus lapus, padais mėgautis minkštutės vejos malonėmis, visiškai užsimiršti klausantis paukščių trelių simfonijų… Svajoti verta – juk svajonės žiemą gali išsipildyti vasarą. Du spalvingi sodai Vokietijoje kviečia leistis į svajų labirintus.

 

„Žvyro sodas“ pavasarį stebina ryškiomis sausamėgių augalų spalvomis. 
Pojūčių sodas

Sodo dalis, skirta metadicijai. Pagrindinį vaidmenį čia atlieka lytėjimui ir klausai svarbūs augalai. 
Pojūčių sodas

Dovana sodų fanui

Tarptautinis „Sodų be ribų“ (pranc. Jardins sans frontieres) tinklas vienija gražiausius, meno kūriniams prilygstančius sodus, įkurtus trijose šalyse: Vokietijoje, Liuksemburge ir Prancūzijoje. Visi nutolę vienas nuo kito nelabai daug – išsidėstę nedidukame kaimyninių šalių trikampyje. Keliautojams, neabejingiems žmogaus sukurtiems gamtos kampeliams, sodų tinklas suteikia gausios informacijos, ne tik padedančios surasti tikslią jų vietą, bet ir siūlančios, ką ten galima nuveikti, kokiu metų laiku juos ir juose vykstančius renginius labiausiai verta aplankyti. Du sodai Vokietijoje, šiek tiek panašūs, bet kartu ir skirtingi, lankytoją, tikėtina, pirmiausia privilioja daugialypiu žiedų grožiu ir akinančiomis spalvomis, labiausiai sutviskančiomis vidurvasarį. O apsižvalgius įdėmiau juose atrandama ir kitų, ne tik vizualinių sodų aspektų, žadinančių ne mažesnį smalsumą.

„Žvyro sodas“ skirtas ekologinei problemai spręsti. Pojūčių sodas

„Pojūčių sodas“

Įvairius pojūčius, kaip sufleruoja pavadinimas, ragina atrasti „Pojūčių sodas,“ įkurtas vokiškame Merzigo mieste. Teigiama, kad rega žmogui suteikia daugiausia informacijos apie šį pasaulį, todėl dažniausiai apie daiktus sprendžiame įvertinę juos akimis. Tačiau vos tik labiau atkreipę dėmesį į kitus mūsų jutimus, veikiai pajuntame, kad pasaulis apčiuopiamas anaiptol ne vien žvilgsniu. Tai geriausiai paliudyti gali aklieji, taip išlavinę kitus jutimo organus, kad šie bent iš dalies atstoja regą. Šių, ne tik vizualinių, jutimų patirčių siūlo „Pojūčių sodas“, sukurtas taip, kad išties nebūtų nuskriausta nei viena žmogaus juslė. Tokia paskirtis suteikia išskirtinio jausmingumo, kuris, matyt, labiausiai ir lemia trauką – žmonės šį sodą renkasi be galo noriai, ypač vasarą.
Sodas įkurtas 2002 metais vietoj anksčiau čia plytėjusios 2 ha pievos. Dabar jame – 11 skirtingų dalių, juosiamų gyvatvorių ir jungiamų vingiuojančios alėjos. Kiekviena reprezentuoja vieną iš penkių pojūčių. Štai, pavyzdžiui, vienoje dalyje didžiausias dėmesys skirtas spalvoms – apsalęs nuo daugiamečių augalų spalvų mirgėjimo žvilgsnis siunčia signalą galvai ir širdžiai. Kitoje dalyje surinkti augalai, kuriuos pajusti rekomenduojama pirštų galiukais – jie minkštučiai ir švelnūs, tarsi aksominiai arba, atvirkščiai, dygūs ir aštrūs, įspėjantys antrąkart verčiau nesiartinti. Neužmirštas ir skonio receptorius – ne tik daržovės gali būti valgomos, raginama atkreipti dėmesį ir į valgomus žiedus. O štai „Garsų sode“ lankytojas yra skatinamas būti atidus ir „paaštrinti“ savo klausos organus. Šioje sodo dalyje girdimas vandens šniokštimas ramina širdį, padeda atsipalaiduoti, o akustinių objektų, gainiojamų vėjo, tilindžiavimas suteikia dar daugiau garsų niuansų. Turbūt vienas maloniausių – „Kvapų sodas“, kuriame tarp įprastinių, kulinarinių aromatinių žolelių auga ir kvapnūs dekoratyviniai augalai. Kaip ir galima tikėtis, ši zona – labiausiai mėgstama drugelių, bičių ir kitų skraiduolių. Didžiuliai plotai skirti vieniems mėgstamiausių aromatinių sodo augalų – levandoms, čiobreliams.

Rožių sodo trauka vasarą – pati didžiausia.
Pojūčių sodas

Spalvų įvairovės šėlsmas vasarą.
Weiskirchen sodas

 

Favoritės – rožės

Sodas ragina atkreipti dėmesį ir į kitą unikalų aspektą – visų pojūčių vienybę. Juk, pavyzdžiui, „Garsų sode“ tikrai ne vien garsai mus ragins atsipalaiduoti: šniokščiantis vanduo audrins ne tik klausą, bet ir akins savo žybsniais, o užtiškęs ant delno vėsus lašelis gaivins. Gėlės, kurios vilioja žvilgsnį spalvomis, gali būti ir malonios liesti arba uosti, o kai kurios – ir pamaloninti gomurį.
Tikriausiai labiausiai dėl šios daugiasluoksnės persipynusių pojūčių savybės sodo favoritės yra rožės. Vidurvasaryje net nekyla abejonių, kad būtent šios gražuolės pritraukia didžiausią lankytojų būrį. Laipiojančių rožių, apsipylusių žiedais, kupolai, be abejo, labiausiai džiugins žiedais, tačiau ne mažesnį malonumą teiks ir aromatų gurmanams. Sakykite, kam nepatinka vaikštinėti sodo takeliais, kai ore tvyro besipinantys švelnūs rožių aromatai? Rožynas grožio ir kvapų gurmanus vilioja ir veislių įvairove, čia puikuojasi ir garsiosios istorinės rožės: ‘Joséphine de Beauharnais’, ‘David Austin’. Šalia jų vietos atsiranda sodo reikšmingiausioms: ‘Raubritter’, ‘American Piller’, ‘Granny’.
Sode išliaupsinti ne tik pojūčiai, duoklė atiduota ir ekologijai. Tam tikra jo dalelė skirta reikšmingam „Žvyro sodui“. Jo idėja – atkreipti dėmesį į šylančio klimato problemą. Augant vandens trūkumui, daug kur imta drausti drėkinti sodus, todėl ši dalis buvo sukurta norint pademonstruoti, kaip galima išvengti laistymo. Akivaizdus sodo pavyzdys rodo, kad reikėtų atsisakyti vejos, kuri paprastai reikalauja daugiausiai vandens, ją pakeičiant žvyru ir šliaužiančiais augalais, lengvai ištveriančiais sausrą, pavyzdžiui, paprastuoju čiobreliu, gojiniu šalaviju. Čia taip pat galima atrasti daugybę kitų sausrai atsparių augalų. Toks modelis sukurtas pagal britų dizainerės Beth Chatto idėją.

Daugiamečių augalų lysvės sukurtos pagal angliško stiliaus sodą. Weiskirchen sodas

 

Weiskirchen daugiamečių augalų sodas

Labai spalvingame Weiskirchen miestelio daugiamečių sode – beveik 10 000 augalų, daugiau nei 350 rūšių medžių, krūmų, žolynų, nuo visai mažučių iki beveik milžiniškų, kelių metrų aukščio. Jį aplankyti siūloma visiems į šį kraštą vykstantiems turistams. Matyt, ne be reikalo – įvairiais laikais čia tikrai yra ką pamatyti, o tikrasis grožis, be jokios abejonės, išsiskleidžia vasarą, kai spalvų įvairovė nustebina nepaprastu galingumu. Lankytojui, pamėgusiam sode leisti laiką įvairiais metų laikais, įdomus užsiėmimas – fiksuoti spalvų pokyčius. Romantiškam žiemos mėgėjui yra ką stebėti ir žiemą – prigesusias arba visai išnykusias spalvas pakeičia atsivėrę ryškūs augalų kontūrai.

Gyvatvorių arkų atskirti sodo „kambariai“
nustebina nepaprasta spalvų ir formų drama. 
Weiskirchen sodas

Tiesiomis alėjomis lankytojas keliauja per sodą,
grožėdamasis spalvų įvairove. 
Weiskirchen sodas


Daugiamečių augalų sodas įkurtas 1700 m² plote šalia terminio gydomojo parko. Šis parkas su didžiuliu ežeru ir vandens paukščiais – jausminga Weiskirchen miestelio dalelė. Jis suformuotas taip, kad būtų lengva apeiti pėsčiomis. Patekęs į parką, lankytojas pradeda kelionę vingiuotu, šiek tiek nuožulniai besileidžiančiu taku, vedančiu upės promenados link. Čia jis apsuka ratą aplink ežerą, supamą įvairiaspalvių daugiamečių gėlių apvado. Šios ekstravagantiškų spalvų lysvės sukurtos pagal angliško stiliaus sodą.
Be svaiginančio pasivaikščiojimo, per kurį galima pasimėgauti augalų įvairove, jų spalvomis ir kvapais, lankytojui siūloma ir kitų laisvalaikio pramogų, pavyzdžiui, išbandyti mažas golfo, tinklinio aikšteles. Beje, malonus parko ir sodo privalumas – įėjimas bet kuriuo metų laiku nieko nekainuoja.

Indrė Vozgirdaitė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius