Kardelis darželinis - Gladiolus
Pasaulyje žinoma per 200 botaninių kardelių rūšių, priklausančių kardelių (Gladiolus) genčiai. Didžioji dalis jų auga atogrąžų klimatinėje juostoje Afrikos žemyne. Šiaurės Afrikoje ir Eurazijoje laukinių kardelių tik keliasdešimt rūšių, o Lietuvoje natūraliai augančios tėra dvi: Gladiolus imbricatus ir G. palustris.
Nuo darželinio kardelio (Gladiolus communis) „įteisinimo“ prabėgo aštuoniasdešimt metų. Selekcininkų dėka šios gėlės nepaprastai pakito. Sukurta tūkstančiai įvairiausių veislių, išplitusių po visą pasaulį. Žemi ir aukšti, smulkiažiedžiai ir gigantai, visų spalvų ir spalvinių derinių šiuolaikiniai darželiniai kardeliai yra vieni iš pačių mėgstamiausių skinamų gėlių.
Veisliniai hibridiniai kardeliai Lietuvos klimate nežiemoja – nors šiltesnėmis žiemomis dalis dirvoje pasilikusių gumbapumpurių ir gali peržiemoti, gumbasvogūniai sušąla ir supūva. Todėl jie sodinami į atvirą gruntą balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje, o spalio mėnesį iškasami, išdžiovinami ir iki pavasario sandėliuojami vėsioje patalpoje.
Kardeliai nėra labai reiklūs dirvožemiui. Kaip ir dauguma kitų kultūrų, jie mėgsta purią, gana derlingą, neutralią arba silpnai rūgščią dirvą ir nepakenčia užmirkimo. Labai rūgščiose ir šarminėse dirvose kardelius puola ligos; ligoti jie bus ir azotu pertręštame dirvožemyje.
Kasmet toje pat vietoje auginti kardelių negalima. Į tą pačią vietą kardeliai turėtų grįžti ne anksčiau kaip po 4−5 metų – dėl dviejų priežasčių: kad nesusimaišytų veislės (kasami gumbapumpuriai dažnai nubyra, peržiemoja ir pavasarį sudygsta) ir todėl, kad ligų sukėlėjai dirvoje išlieka gyvybingi keletą metų. Sėjomainose gali būti patys įvairiausi augalai, tačiau metai prieš kardelius nereikėtų tame plote auginti bulvių, agurkų, moliūgų arba jurginų.
Geriausia kardelius tręšti tik mineralinėmis trąšomis. Net sunkiame molyje kardeliai augs sveikesni negu šviežia organika patręštoje purioje dirvoje.
Vegetacijos metu kardelių priežiūra nesudėtinga. Laistymas, ravėjimas, jeigu reikia – papildomas tręšimas per lapus ir purškimas nuo ligų bei kenkėjų.
Kasame kardelius spalio pradžioje. Per žiemą kardeliai laikomi sausoje vėsioje patalpoje, esant +5 – +9 ºC temperatūrai.
Daugiau informacijos apie kardelius rasite žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 49 – „Kardeliai“.