Plukės - Anemone
Lietuvoje auga trys laukinės plukių rūšys: baltažiedė (Anemone nemorosa), geltonžiedė (A. ranunculoides) ir lieknoji (A. sylvestris). Visas galima auginti soduose, tačiau dažniausiai auginamos jų kultūrinės formos. Viena iš gražiausių baltažiedės plukės veislių yra ‘Vestal’ pilnaviduriais žiedais. Puošnios ir ‘Alenii’, ‘Robinsoniana’, ‘Mart’s Blue’, besipuošiančios alyviniais bei melsvais žiedais. ‘Green Fingers’, Phyllodic Form’ – įdomios veislės, kurių kuokeliai arba net dalis vainiklapių virtę žaliais lapeliais. Žinoma geltonžiedės plukės veislė pusiau pilnaviduriais žiedais – ‘Semiplena’. Iš lieknosios plukės veislių dažniausiai auginama stambiažiedė ‘Grandiflora’. Baltažiedė ir geltonžiedė plukės yra unksminiai augalai, labai tinka apželdinti plotus po medžiais ir krūmais.
Iš pavasarį žydinčių kitų kraštų plukių gražiausios A. caucasica, A. blanda, A. apennina. Ypač daug veislių išvesta iš A. blanda: ‘Enem’ – ryškiais mėlynais, ‘Radar’ – raudonais, ‘Charmer’ – rožiniais, ‘White Splendour’ – baltais žiedais.
Gražiausios rūšys kilusios iš Europos ir Kaukazo kalnų. Baltažiedės yra A. narcissiflora, A. fasciculata, geltonžiedė – A. speciosa. Vasarą žydi įvairios A. multifida formos. Rūšiniai augalai puošiasi balsvais su nežymiu rožiniu atspalviu žiedais. Kultūrinės formos žydi geltonai ir raudonai.
Rudenį skleidžiasi A. tomentosa ir A. hupehensis veislės, paprastai vadinamos japoninėmis plukėmis. Jos aukštos ir tinka auginti gėlynuose, bet ne po medžiais ar krūmais. Daugumos veislių aukštis yra 0,6-1 m ir daugiau, jos žydi stambiais baltais, rožiniais ir raudonais žiedais. Žiedai tuščiaviduriai arba pusiau pilnaviduriai. Ankstyvos veislės pražysta jau rugpjūčio mėnesį, o vėlyvosios – tik rugsėjo antroje pusėje.
Visos plukės – gan lengvai auginami ir ilgaamžiai augalai, tik jiems reikia parinkti tinkamą vietą. Mėgsta gerą, humusingą, drėgną dirvą ir pusiau pavėsį. Sunkiai pakelia sausras. Žiemoja neuždengtos.