10 dažniausių daržininko klaidų I
Augindami daržoves kartais net nesusimąstome, kad kažką darome ne taip. Dar neprasidėjus naujam sezonui, kai svarstome, ką sėsime šių metų pavasarį, pakalbėkime ir apie kai kurias dažnesnes daržininkų klaidas.
- Netinkamas dirvožemis. Blogai parinkta vieta daržui
Klaidinga manyti, kad daržovės gerai augs bet kurioje vietoje ir bet kokioje žemėje, jei tik nuolat tręšime. Jeigu jas sodinsite pavėsyje, sunkioje ir užmirkstančioje žemėje, jokios trąšos nepadės. Daržovės taip pat nemėgsta sausų, smėlingų dirvų. Daržui rinkitės saulėtas ir, esant galimybei, iš dalies nuo vėjo apsaugotas vietas. Būtina laikytis sėjomainos. Svarbu, kad tos pačios ar tai pačiai šeimai priklausančios daržovės į seną vietą grįžtų ne anksčiau kaip po ketverių metų.
- Per mažas ar per didelis daržas
Kuo didesnis daržas, tuo daugiau jėgų teks skirti priežiūrai. Jei jį padarysite per didelį, o ravėjimui, laistymui, tręšimui neturėsite laiko – daržovės užaugs prastos, prarasime dalį derliaus. Vietoj pasitenkinimo ir džiaugsmo jausite nusivylimą ir liūdesį. Dėl to planuokite racionaliai, kad daržas atitiktų jūsų poreikius ir galimybes. Jei jis bus pagrindinis tiekėjas, atminkite, kad vienam šeimos asmeniui daržovėmis aprūpinti užtenka 30 m2.
- Netinkamai parinktos daržovių rūšys ir veislės. Netinkamas auginimas
Jei savo darže sodinsite daržoves, kurioms reikia daug priežiūros ir jas ravėsite, tręšite, laistysite tada, kai šaus į galvą, o ne pagal grafiką, gausite mažą derlių arba visai jo nesulauksite. Lepūnėlės reikalauja daug dėmesio. Iš anksto apgalvokite, kokias rūšis bei veisles ir kokiu tikslu ruošiatės auginti. Skirtingos daržovės reikalauja skirtingos priežiūros ir joms aukojamo laiko. Jei esate labai užimti, geriau auginkite įvairių rūšių ir veislių kopūstus, o bulvinių šeimą (pomidorus, baklažanus, paprikas) palikite bedarbiams daržininkams.
- Netinkamos sėklos
Jei perkate neaiškios kilmės sėklas (tokias paprastai parduoda močiutės turguje), gali užaugti ne tie augalai, kurių tikėjotės. Puiku, jei jų įsigyjate parduotuvėse sodininkams, prekybos centruose. Šaunu, jei sėklos yra parduodamos originaliuose pakeliuose, ant kurių pažymėtas pardavėjas, galiojimo laikas, jų daigumas. Dauguma daržovių sėklų gerai dygsta trumpai, tik 2–3 metus. Tik moliūginių daigumas išlieka geras 6–8 metus. Patarimas paprastas: pirkite žinomų pardavėjų sėklas ir tik tiek, kiek galite pasėti vieną sezoną, nepasilikdami ateičiai.
- Nežinomų (atsitiktinių) veislių daržovių sėja
Tinkama veislė – tai vienas žingsnis sėkmės link. Ją rinktis reikia atsižvelgiant į tikslą, kurį norite pasiekti. Taigi ankstyvam derliui gauti sėjamos trumpos vegetacijos daržovės, o kai norima derlių kuo ilgiau išlaikyti per žiemą – ilgos vegetacijos. Trumpos vegetacijos daržoves galima sėti ir nuėmus kitų daržovių derlių, artėjant rudeniui, antram derliui gauti.
Didelė problema – ligos ir kenkėjai. Jei nenorite purkšti chemikalais, auginkite jiems maksimaliai atsparių veislių daržoves ir sukurkite palankias augimo sąlygas. Svarbu, kad nepalankiomis sąlygomis net atspariausios gali susirgti. Pasiryžę pasodinti darže vienu ar kitu aspektu dominančią, bet nežinomą veislę, pradžioje susipažinkite su jos auginimo subtilybėmis. Daugeliui egzotų reikalingos mūsų daržuose sunkiai sukuriamos sąlygos.
Pixabay nuotr.