Česnakai naudingi ne tik žmonėms
Valgomasis česnakas – daugiametis, atsparus šalčiui šviesamėgis augalas, mėgstantis drėgmę ir derlingą dirvą. Yra įvairių rūšių. Pas mus auginamos dvi – taip vadinamieji žieminiai ir vasariniai.
Česnakai, pasodinti tarp kryžmažiedžių daržovių, atbaido sprages, tarp braškių, žemuogių ir serbentų – saugo nuo ligų ir kenkėjų. Jų užpilu vaismedžiai purškiami nuo rauplių, rožės, daržovės ir kiti augalai – nuo amarų, voratinklinių erkučių. Skiltelių patariama dėti į laikomus miltus, ryžius.
Pagaliau yra daug dekoratyvių česnakų rūšių, kurių gražūs lapai ir įvairiaspalviai žiedynai gali papuošti bet kokį gėlyną. Įdomūs žiedai tinka puokštėms ir sausoms kompozicijoms.
Tinkamiausia temperatūra česnakams laikyti yra 1–3° C šalčio (ypač skirtiems sodinti pavasarį), tačiau galima ir 18–25° C šilumoje, sudėjus į marlinį maišelį ar supynus į kasą. Vasariniai česnakai laikosi geriau.
Daržininkai mėgėjai išbando įvairius būdus. Labai gerai bet kokiomis sąlygomis ropelės išsilaiko pamirkytos šiltame parafine. Kiti siūlo česnakus laikyti vėsioje sausoje patalpoje, dėžutėje ar inde, susluoksniavus su sausa druska. Dar įdomesnis pasiūlymas – saugoti česnakus iki pavasario… žemėje. Ropeles augintojai sudeda į plastmasinį maišelį, užriša ir užkasa į žemę 30–40 cm gylyje.
Pixabay nuotr.