• gruodžio 20 d., Penktadienis

Vienmetės – laisvoms sodo vietoms

Per gegužės siautulį žvalgomės po sodą: kur liko laisvos vietos, kur dar reikia spalvų ir žiedų? Sprendimas paprastas – kiekvienam tuščiam ploteliui galima surasti tinkamų vienmečių augalų.

 

Ar tinka maišyti vienmetes ir daugiametes gėles?
Tai priklauso nuo sodo projekto, parinktų augalų, derinių ir sumanymų. Tikrai nieko blogo, jei daugiametės papildomos linksmomis vienmetėmis. Jos žydi tam tikru laiku ir tikrai ne visą sezoną. Gali būti, kad vasarą savaitę ar kelias nematysite nė vieno žiedo.
Dauguma vienmečių žydi kelis mėnesius, be pertraukos. Jos suteikia gėlynui papildomų spalvų, linksmumo ir kaitos (kasmet galima sodinti vis kitas). Šios gėlės užpildo tuščius plotelius, sušvelnina arba paryškina daugiamečių spalvas. Smulkios vienmetės – geras jungiamasis skirtingų daugiamečių kerų elementas. Stambūs žiedai gali tapti gėlyno centru. Tada daugiametės gėlės liks antrame plane.

 

Vienmetes geriau sėti ar sodinti daigais?

Kokybiški daigai parduodami jau žydintys arba besiruošiantys žydėti. Juos pasodinę, greičiau sulauksite norimo rezultato – žiedų ir spalvų. Net ir pačių jautriausių gėlių daigai gali būti auginami vienkartiniuose durpiniuose indeliuose arba iš daigyklų į dirvą perkeliami nepažeidžiant šaknų. Persodinant iš dėžučių, lovelių ir inspektų šaknys dažnai pažeidžiamos. Tai pakenčia ne visų rūšių gėlės, todėl iš anksto pasidomėkite jų ištvermingumu.
Į nuolatinę vietą sėti paprasčiau: sėklos kainuoja pigiau nei sodinukai, daigelių nereikia persodinti. Tačiau laukti žiedų teks ilgiau. Be to, dygstančias sėklas ir augančius daigelius būtina saugoti nuo išdžiūvimo ir šalnų.


Ką daryti, jei gėlės suaugusios per tankiai? Kokie turėtų būti atstumai tarp jų?

Atstumai tarp vienmečių augalų priklauso nuo jų aukščio ir pločio, t. y. nuo rūšies ir veislės. Smulkutės lobelijos, lobularijos sodinamos kas 10–20 cm, vidutinio dydžio gvazdikiniai serenčiai, sprigės, kaulasėkliai, gazanijos – kas 20–30 cm, o stambios kosmėjos, šalavijai, heliotropai – kas 40–50 cm. Dar rečiau turėtų augti plačiai kerojančios, į krūmus panašios nikandros ir dyvinutės. Bendra taisyklė: jei gėlės auginamos dėl žiedų, tarpai paliekami truputį didesni.
Sodinant daigus dažniausiai parenkami teisingi atstumai. Sėklos beriamos per tankiai. Tada daigelius tenka retinti.
Lengvai persodinimą ištveriančių gėlių perteklių galima iškasti ir pasodinti kitoje sodo vietoje, o bijančių bet kokių pažeidimų belieka išrauti ir išmesti. Tai padaryti būtina, nes per tankūs augalai stelbs vieni kitus ir gražių žiedų neturėsite.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 20, penktadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 21:50, leidžiasi 11:55.
  • Mėnulis Mergelėje 09:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Abraomas, Daugardas, Daugardė, Dominykas, Gražvilė, Teofilė, Teofilis
  • Šaknų diena. Tręškite šildomuose šiltnamiuose auginamus augalus ir daigus, kad jų šaknys būtų stiprios. Jei nelabai šąla, apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius. Šią dieną vaistinių augalų preparatai ypač veiksmingai gydo virškinimo trakto ligas.
  • Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius