Įprastos, bet nepaprastos petunijos II. Puošnieji hibridai
Tiek laukinių petunijų, tiek veislių sėklas galima surinkti, ir 90 proc. atvejų iš jų išaugę augalai bus identiški. Tačiau įsigyjant reikėtų atkreipti dėmesį į užrašus: jeigu ant pakelio puikuojasi F1 – petunija yra hibridinė ir tokio augalo sėklomis jau nepadauginsite.
Šie sudėtingi veislių hibridai sudaro veislių grupes. Tarkime, viena tokia grupė yra surfinijos, skirtos auginti kabamuosiuose vazonuose. Gali būti petunijos, augintinos mažuose vazonuose, dar kitos – loveliuose. Taigi ne visuomet susigundę ant pakelio pavaizduotais dailiais petunijos žiedais būsite patenkinti galutiniu rezultatu – konkretus augalas gali būti skirtas, tarkime, ne gėlynui, o balkonui papuošti. Pavyzdžiui, serijos Duo petunijos yra mažutės, todėl jas reikėtų sodinti tankiai, kad vaizdas būtų dailus. O gėlynuose jos apskritai ne itin rekomenduojamos.
Legendine hibridine petunija galima vadinti veislę ‘African Sunset’, kuri pelnė milžinišką šlovę ir populiarumą, o 2014 metais net buvo paskelbta Amerikos metų augalu (All-America Selection). Ir ne tik dėl unikalios oranžiškai rausvos spalvos, stambių, dekoratyvių žiedų, bet ir dėl nereiklumo, atsparumo karščiui ir drėgmei.
Įtakingasis JAV Nacionalinis sodo biuras (angl. National Gardening Bureau) 2014 metais petuniją paskelbė metų augalu – siekdamas nuo jų „nutraukti“ vulgarumo skraistę (kaip pernai nuo kitos nepelnytai suvulgarintos gėlės – begonijos).
Pastaruoju metu populiarėja įspūdingos dvispalvės petunijos. Žiedai yra pribloškiamų spalvų: oranžinė su burokėlių arba ryškiai geltona su mėlyna ir pan. Veisti jas nėra paprasta, todėl net ir sėklos brangios, pardavinėjamos vos po kelias.
Visai nieko baisaus, kad įsigysite vos penkias įspūdingų petunijų sėklas – sudygusios jos puikiai dauginasi vegetatyviniu būdu. Į kasetę, durpes ar vazonėlį jas galite nesunkiai dauginti šakutėmis – tiesiog nuskabius du apatinius lapelius ir įkišus į žemę, labai greitai augalas pradės šaknytis. Pakaks vieno motininio augalo, kad padaugintumėte didesnius kiekius. Beje, tik nereikėtų naudoti peraugusių, pamedėjusių šakučių, nes jos sunkiai šaknijasi.
Pexels nuotr.