• birželio 24 d., Pirmadienis

Įprastos, bet nepaprastos petunijos

Vieni jas mėgsta, kiti ne, tačiau beveik visi žino, kas yra petunijos. O jos, galime teigti, kiek nepelnytai primirštos, tad į petunijas tiesiog būtina pažvelgti naujai.

 

Laukinėms petunijoms lietus nekenkia

Tų petunijų, kurias auginame darželiuose, vazonuose ir balkonų loveliuose, gamtoje nėra. Dauguma mūsų auginamų – tai sudėtingi įvairių rūšių hibridai. VDU Kauno botanikos sode eksperimentiniais tikslais buvo auginamos keleto laukinių rūšių petunijos, gautos iš kitų botanikos sodų, mainantis sėklomis. Tai raudonžiedė petunija (Petunia integrifolia) ir baltažiedė petunija (P. axillaris, sin. P. violacea). Kryžminant šias dvi labiausiai paplitusias laukines rūšis, atsirado nemaža dalis kultūrinių petunijų.

Baltažiedės petunijos žydi baltos ar šviesiai rožinės spalvos žiedais, augios (50–70 cm), gana stačiais stiebais, linkusios virsti. Labai dekoratyvios, atsparios ligoms, greitai augančios. Pagrindinė jų bėda – peržydėjusias būtina genėti, kitaip pagels ir nunyks.

Lygiai taip pat būtina genėti petunijas violetiniais žiedais, kurie po lietaus skleidžia gan nemalonų kvapą. Tačiau genimos šios petunijos puikios, nereiklios, dekoratyvios gėlės.

Beje, reikia nepamiršti, kad iš kalnuotų Pietų Amerikos regionų kilusi petunija – bulvinių šeimos augalas. Tai reiškia, kad ji yra pomidoro, bulvės, tabako, paprikos pusseserė. Bulvinių šeimos augalai nemėgsta drėgmės pertekliaus ir linkę sirgti.

 

Nepelnytai pamirštamos senosios veislės

 

Kryžminant raudonžiedes ir baltažiedes petunijas, gimė pirmosios veislės. Viena garsiausių – ‘Alderman’. Tai sena veislė tamsiai mėlynais, malonų aromatą skleidžiančiais žiedais. Augi, skirta ne vazonams, bet gėlynams. Puiki savybė – atsparumas puviniui, todėl gėlė žydi visą vasarą. Genėti beveik nereikia. Gėlynuose šią petuniją galima derinti su įvairių spalvų gėlėmis, ypač dera su geltonomis, oranžinėmis, baltomis. Dar viena dažna senoji veislė, tiek sodinama gėlynuose, tiek parduodama Lietuvos sėklų parduotuvėse, yra rožinė ‘Rose of Heaven’. Entuziastams puikiai žinomos ir populiarios raudonos ‘Fire Cheaf’ ar baltos ‘Snowball’.

Senosios petunijų veislės pasižymi atsparumu ligoms, dažnai yra aukštos, stačios, dauguma kvapnios.

 

 

Pexels nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius