Kodėl sušlapę augalai puola į paniką?
Tarptautinė mokslininkų grupė mokslo žurnale PNAS išspausdino straipsnį apie tai, kad augalai panikuoja, kai ant jų patenka vandens.
Vanduo yra gyvybiškai svarbus tiek žmonėms, tiek augalams. Tačiau tyrėjai įrodė, kad šaltas jo srautas iš dangaus augalams nepatinka. Anot mokslininkų, pasirodžius lietaus debesims ir nukritus pirmiesiems lašams pastebima greita reakcija, kurią lengviausia palyginti su panika.
Nenuostabu. Drėgmė yra ne tik gyvybės šaltinis, bet ir patogeninių mikrobų plitimo terpė. Kuo ilgiau augalas bus drėgnas, tuo didesnė tikimybė, kad jis taps infekcijos ar parazitų auka. Bakterijos ir grybeliai dažniausiai plinta per stiprias liūtis, kai vandens lašai atsitrenkia į įvairias augalų dalis, pernešdami ligų sukėlėjus.
Norėdama tai įrodyti, tarptautinė tyrėjų komanda imitavo lietų purkštuvais ir stebėjo mikroskopinius augalų pokyčius. Per pirmąsias 10 kontakto su vandeniu minučių reagavo daugiau nei 300 genų: pasikeitė baltymų balansas, transkripcija, hormonų pusiausvyra.
Pažymima, kad net po pirmųjų lietaus lašų augalai ima kaupti kalcį, suaktyvindami ląstelių reakciją. Be to, dėl pakartotinio vandens kontakto žydėjimas ir augimas stipriai sulėtėja. Tai apsauginis mechanizmas, užkertantis kelią galimai infekcijai.
Šią, bei kitas įdomybes, naujienas, įvykius rasite „Sodo spalvų“ 2020 metų sausio numeryje.