Kortaderija argentininė - Cortaderia selloana
Kortaderijų (Cortaderia) gentyje priskaičiuojama iki 20 rūšių, gamtoje paplitusių Pietų Amerikoje ir Naujojoje Zelandijoje. Labiausiai žinoma rūšis – argentininė kortaderija (Cortaderia selloana) kuri dažnai vadinama pampos žole, natūraliai auga Pietų Amerikos stepių zonoje, vadinamoje pampomis ir sausose Andų priekalnėse. Ko gero tai pats dekoratyviausias ir plačiausiai auginamas varpinis augalas pasaulyje. Kas lankėsi šiltesnio klimato šalyse, ypač Viduržemio jūros regione, visus sužavėjo didžiuliai svyrančių melsvų lapų kerai ir 2-3 metrų aukščio stambios, sidabrinės šluotos. Yra išvesta veislių rožinėmis šluotomis ir margais, dryžuotais lapais. Mediteraninis klimatas su karštomis, sausomis vasaromis ir šiltomis, drėgnomis žiemomis joms idealiai tinka. Čia kartais ji tampa net invazine rūšimi, nes pati lengvai dauginasi sėklomis. Deja, vidutinio klimato zonoje ją išauginti sudėtinga. Šalyse su šiltesnėmis žiemomis, kaip Pietų Vokietija ar Čekija, jas pavyksta per žiemą išlaikyti po specialia stora danga. Lietuvoje ją išsaugoti per žiemą sudėtinga. Kartais, labai šiltomis žiemomis, stipriai uždengtą pavyksta išlaikyti, ypač rajonuose arčiau jūros. Tačiau net ir tuo atveju ji paprastai Lietuvoje nespėja išleisti šluotų, nes mūsų vasaros jai per trumpos ir per vėsios.
Gan neblogų rezultatų gėlininkai sulaukia augindami kortaderijos veislę ‘Patagoniaʼ.Tai gerai žinomo JAV varpinių augalų specialisto Kurt Bluemel introdukcija. Kadangi šiai veislei nurodoma 6 zona (pgal USDA skirstymą), kai kitos veislės dažniausiai yra 8 zonos, ji pridengta gali peržiemoti lauke. Šiltose, apsaugotose nuo vėjų vietose ir esant pakankamai sniego ji puikiai žiemotų ir visiškai nedengta. ‘Patagoniaʼ yra gerokai smulkesnė už pietinių kraštų veisles. Melsvų lapų keras suželia iki 80 – 100 cm aukščio, o varpos pasiekia 170 cm aukštį. Keras greitai suželia ir trejų metų amžiaus būna 1 m pločio. Pirmosios varpos pasirodo jau liepos viduryje ir vėliau visą vasarą iki pat vėlyvo rudens leidžia vis naujas varpas.
Argentininė kortaderija yra dvinamis augalas, tai yra moteriški ir vyriški žiedai būna ant skirtingų augalų. Kadangi ‘Patagoniaʼ dauginama vegetatyviškai ir yra kilusi iš vyriško klono, tai sėklų ji megzti negali.