GLUOSNIS, KARKLAS - Salix
Gausi ir įvairi gentis iš daugiau kaip 300 rūšių medžių ir krūmų, paplitusių visuose vidutinio ir šalto klimato kraštuose. Kai kurių spalvinga jaunų šakelių žievė, pilkšvi arba sidabro atspalvio lapai, daugelio puošnūs žiedynai (“kačiukai”). Dauguma gluosnių ir karklų gerai auga vidutinio drėgnumo ir drėgnose, neutralios arba rūgščios reakcijos įvairaus sunkumo dirvose. Atsparūs žiemai, bet gana dažnai puolami ligų ir kenkėjų. Dauginami sėklomis, auginiais, skiepijimu, atlankomis.
Baltasis gluosnis ‘Sericea’ (S. alba ‘Sericea’). Vidutinio aukščio medis rutuliška laja. Lapai lancetiški, apie 10 cm ilgio, žalsvai sidabriniai. Įspūdingas parkų ir didelių sodybų medis.
Pilkasis karklas ‘Tricolor’ (S. cinerea ‘Tricolor’). Mažas medelis ovalia laja arba stačiašakis 2–4 m aukščio krūmas. Lapai pilkai žali, išmarginti netaisyklingomis balsvomis arba rausvomis dėmėmis.
Sveikalapis karklas (tikrasis karklas) ‘Hakuro Nishiki’ (S. integra ‘Hakuro Nishiki’). Netaisyklingos formos maždaug 2 m aukščio ir panašaus ar didesnio pločio krūmas. Dažnai auginamas kaip mažas stiebinis medelis. Šakelės plonos, rudai raudonos. Lapai lancetiški, šviesiai žali, gausiai išmarginti pradžioje baltomis, vėliau paraustančiomis netaisyklingomis dėmėmis. Atvirose saulėtose vietose šiek tiek apdega.
Vilnotasis karklas (S. lanata L.). Lėtai augantis krūmas, pasiekiantis apie 1 m aukščio ir 2 m pločio. Balandžio mėnesį prieš skleidžiantis lapams išsprogsta ryškūs citrinos spalvos pūkuoti “kačiukai”. Lapai plačiai elipsiški arba kiaušiniški, šviesiai pilki, stori, pūkuoti.
Daugiau apie spalvinguosius lapuočius galite rasti žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 52 – „Spalvingieji lapuočiai“.
Kaip džiovinti karklą rasite žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 54 – „Augalai sausoms puokštėms“.
Apie kai kurių blindžių ir karklų auginimą balkonuose ir terasose skaitykite „Augalų pasaulis“ Nr. 59 – „Pavasaris balkone“.