• gruodžio 19 d., Ketvirtadienis

Mediniai stogai

Visuomenėje gyvas domėjimasis senųjų sodybų statiniais ir amatininkystės tradicijomis. Naujieji sodybų šeimininkai nėra abejingi mūsų protėvių statytoms ir laiko patikrintoms trobesių konstrukcijoms nuo lietaus, sniego ir vėjo jas saugančiais mediniais stogais.

 

 

Tikimės, kad straipsniu apie malksnų, lentelių ir skiedrų naudojimą stogų dengimui, puoselėjant senąsias technologijas, prisidėsime prie amatininkystės tradicijų išsaugojimo.

 

Bendrieji reikalavimai stogo konstrukcijai

 

Kiekvieno trobesio patvarumui stogas turi didelę reikšmę. Sandarus ir tinkamai apdengtas stogas saugo trobesį ir jame esančius daiktus nuo lietaus, sniego ir vėjo, iš dalies – ir nuo didelių karščių. Prakiurus stogui, lietaus ir sniego drėgmė pūdo ne tik gegnes ir grebėstus, bet taip pat ir sienas, lubas ir kitas medines trobesio dalis.

Mūsų krašte palyginti daug vėjuotų dienų. Vėjas ypač drasko pakilesnes namo dalis – stogus. Kad ant stogo nesilaikytų sniegas, kad kuo greičiau nubėgtų lietaus vanduo, stogo plokštuma turi turėti atitinkamą nuotakumą, statumą. Atsižvelgiant į statybos patirtį, medinių stogų aukštis privalo būti lygus trečdaliui arba pusei namo pločio, skaičiuojant nuo pagegninio rąsto iki kraigo. Lėkštesnių stogų reikėtų vengti – nuo statesnio stogo greičiau nuteka vanduo, ant jo nesilaiko sniegas. Be to, statesnių stogų gegnės geriau atlaiko stogo svorį, neišlinksta ir gali būti rečiau sudėtos, negu lėkštesnių stogų. Dėl stataus stogo susiformuojančias erdvesnes pastoges visada galima panaudoti įvairiems tikslams.

Stogo statumas priklauso ir nuo stogams dengti vartojamų medžiagų. Mediniai lentelių, malksnų ar skiedrų stogai yra lengvi, todėl jiems nereikia sudėtingų ir sunkių stogo konstrukcijų. Tai yra seniai išbandyta ekologiška ir patikima stogų danga, plastiškai įsiliejanti į mūsų kraštovaizdį. Stogai atsparūs žiemos šalčiams, apledėjimui, vasaros karščiams ir rudens vėjams. Mediniai stogai gerai izoliuoja garsą, ypač lyjant smarkiam lietui ir pučiant stipriam vėjui.

Vidutinio platumo namui naudojamos 10×14 cm skerspjūvio gegnės. Ilgesnės gegnės, platesniam negu 9 m namui, pastogėje paremiamos pagegninėmis sijomis. Rekomenduojami 4×5cm skerspjūvio grebėstai. Kad stogo paviršius išeitų visiškai lygus, nebanguotas ir sandarus, be tarpų, pro kuriuos į pastogę galėtų patekti lietus ar sniegas, grebėstų ir gegnių paviršius turi būti lygus. Prieš dengiant stogą, reikia patikrinti, ar kurioje nors vietoje nematyti iškilusio arba įlinkusio grebėsto. Juos būtina kiek galima kruopščiau išlyginti. Kad sienos ir skliautai būtų pridengti nuo lietaus, gegnės nuleidžiamos 40–70 cm žemiau nuo sienos vainiko viršaus, o grebėstai virš skliautų – per 30–50 cm. Tiek gegnių, tiek ir grebėstų galai visur turi būti lygiai ir vienodai nupjauti.

 

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus. Nuotrauka – Česlavos Deinarovič.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų sausio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 19, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 11:45.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė, Rufas, Urbonas, Lėja
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius