Bityno kūrimas: avilių išdėstymas
Mažam, kelių avilių, bitynui, tinka bet kokia vietovė, todėl daugelis ir stengiasi juos laikyti šalia namų, nes atliekamą valandėlę gali apsilankyti ir greičiau pastebėti bites ištikusias nelaimes, plėšimą, spietimą ir pan. Jei planuosite didesnius bitynus, reikėtų rinktis tokias vietas, kur yra daug medžių, krūmų ar kitokių augalų, kurie nuo ankstyvo pavasario iki rudens žydi beveik be pertraukų.
Kaip išdėstyti avilius
Kaip bityne statyti avilius, kiekvienas bitininkas sprendžia individualiai. Reikia atsižvelgti į tai, kiek jų yra, koks sklypo išsidėstymas, kokie auga augalai ir pan. Vieni avilius stato eilėmis, kiti – ratu, treti išdėsto, kaip papuola, kur atrodo tinkamiau.
Jei avilius bityne statysime eilėmis, atkreipkime dėmesį, kad tarp jų būtų apie 3–4 m. Šis atstumas reikalingas tam, kad bitės galėtų netrukdomai skristi į darbą ir netrukdytų mums, kai apžiūrinėsime priekinėje eilėje stovinčius avilius. Eilėje jie vienas nuo kito turėtų stovėti ne arčiau kaip per 2 m. Jei norėsite iš šeimos sudaryti dirbtinius spiečius, galėsite patraukti avilį į šalį arba greta pastatyti kitą.
Taip sustačius avilius, patogu apžiūrėti bičių šeimas ir stebėti, kaip jos dirba. Tačiau pačioms bitėms nėra labai gerai, nes, pavargusios ar prieš audrą skubėdamos namo, dažnai gali pasirinkti artimiausią avilį. Kadangi jos turi medaus, svetimos bitės priims. Žinoma, sakysite, kad nieko baisaus, medaus bus daugiau, tačiau yra ir kita medalio pusė – antros ar trečios avilių eilės šeimos bus ne tik nusilpusios, bet ir turės mažiau medaus.
Pasirinkus tokį variantą, avilius patartina statyti šachmatų tvarka ir pagal galimybę lakas nukreipti ne į vieną pusę. Kadangi bitės atsimena ne tik vietą, bet ir lakos aukštį, juos galima surikiuoti eilėmis taip, kad lakos būtų skirtingame aukštyje. Tada bitės labiau atskirs savo namus.
Kitas būdas – avilius statyti skirtingose vietose. Tačiau juose apžiūrėti bičių šeimas nelabai patogu, todėl patartina grupuoti po 2–3, paliekant 1–1,5 m pločio tarpus. Avilius išdėstome pusračiu, kad lakos būtų nukreiptos truputį į šalį.
Dar aviliai gali būti statomi ant platformos arba bitininkaujama bitidėse, tačiau apie tai, manau, plačiau pakalbėsime kituose žurnalo numeriuose.
Kaip statyti avilius
Priešais avilį paliekama maždaug 1 m pločio aikštelė be žolių. Ši vieta gali būti išklota plytomis ar užpilta žvyru, pabarstyta druska ar užtiesta sodo plėvele. Aukštoje žolėje slepiasi daug bičių priešų: varlių, rupūžių… Be to, prie žemės, ypač rytais ar po lietaus, būna šalta, todėl nukritę vabzdžiai sustingsta ir ten ilgai tupi, kol atsipeikėja ir pasiekia avilį. Per tą laiką nemažai jų žūva. Kai prie avilio nėra žolės, lengva pamatyti, ką bitės išmeta: tranus, perus ar motiną. Žinoma, žolę galima palikti, kaip dauguma bitininkų daro, bet tuomet ją reikia dažnai pjauti, kad visada būtų trumpa.
Jei aviliai stovės prie vaismedžių, vaiskrūmių ar kitokių medžių, jie dedami taip, kad nesiektų šakos, nes barškindamos blaškys bites. Tai ypač negerai žiemą ir pavasarį, kai reikalinga ramybė.
Avilius būtina statyti ant papildomų kojų ar kokios nors pakylos, pakeliant nuo žemės mažiausiai 25 cm. Tuomet jie būna sausesni, ne taip greitai pūva, o pavasarį – šiltesni. Nepamirškite po kojomis padėti platesnio pagrindo, pavyzdžiui, plytų, ar platesnių metalo plokštelių, kitaip pavasarį jos įsmigs į žemę ir aviliai persikreips.
Kaip jau minėjau, lakas patartina nukreipti į pietų ar pietryčių pusę. Žinoma, nieko blogo nenutiks, jei jas nukreipsime ir į kitas puses, bet anksti ryte saulė skatina bitutes kuo greičiau lėkti dirbti. O pavasarį tokiu metu lauke dar būna šalta, todėl, grįždamos su nektaru ar vandeniu, jos dažnai nepataiko nutūpti ant lakos, ypač vėjuotomis dienomis, ir nukrenta ant žolės, šaltos žemės. Dalis sušąla ir žūva. Aš laikausi nuomonės, kad lakas visgi vertėtų nukreipti į pietų ar pietryčių pusę, nes, kai saulė jas apšvies, žemė jau bus apšilusi.
Sprendžiant, į kurią pusę vertėtų nukreipti lakas, reikėtų atsižvelgti ir į bityno specifiką, kur auga medžiai, ar yra pastatų, medingų augalų ir pan. Svarbiausia stengtis, kad į jas nepūstų stiprūs vėjai.
Avilius reikia statyti taip, kad jie būtų truputį palinkę į priekį. Tada lietaus vanduo neteka pro laką į vidų, o ten patekęs pasišalina. Be to, bitėms lengviau pašalinti šiukšles, negyvas bites.
Pixabay nuotr.