Česnakiniai eksperimentai, arba dar vienas bandymas sugriauti mitą
Ar Jums dažnai rudenį tenka girdėti klausimus: „Kada sodinti česnakus?“, „Ar pasodinai česnakus?“ Senesnėje literatūroje nurodoma, kad žieminius česnakus reikia sodinti rugsėjo mėnesį. Klimatas keičiasi – tą mėnesį juos pasodinę, galite dar tais pačiais metais sulaukti derliaus. Aš, žinoma, juokauju, bet gal ateis ir toks laikas…
Taigi kada sodinti?
Kad ir kiek ieškotumėte informacijos, visur rasite beveik tą patį atsakymą – tikslios datos nėra. Arba dar blogiau – sodinkite likus 4–6 savaitėms iki šalnų arba kai temperatūra dirvos paviršiuje nukris iki 6 °C. Pagalvokite patys – juk česnakai turi įsišaknyti, o tam reikia 40–45 dienų, tad tiek laiko turi būti šilti orai, o vėliau gali ir pasnigti. Termometro stulpelis temperatūrą rodo nepriklausomai nuo mūsų norų, o sinoptikų prognozės būna ne visada tikslios, juolab tokiam ilgam laikotarpiui kaip 6 savaitės. Taigi ką daryti? Rizikuoti? Ačiū, aš jau rizikavau. Ne vienerius metus pasodinti česnakai sudygdavo, vėliau daigeliai apšaldavo, pagelsdavo – anoks ten derlius. O dar stirnos juos mėgsta…
Taigi ką daryti?
Sėdžiu ir galvoju: tai kam aš juos sodinu, jei paskui vienas vargas; žiūrėk, dar širdies smūgis ištiks. Parduotuvės pilnos daržovių, tad ko čia man kankintis?.. Nežinau, ar tiesa, bet tie pigesnieji atvežti iš žmonėmis skaitlingiausios pasaulio šalies ir, sakoma, ne itin pagarbiai ir dorai auginami. Mūsiškiai brangūs. O garantijos, kad jie jau yra labai ekologiški ar dar „logiški“, nėra. Žiemą reikia nuo virusų saugotis – česnakai gal ir ne pirmi, bet ir ne paskutiniai vaistai. Na, ir skanūs man jie.
Kai daug galvoji, ateina nušvitimas – pradėjau ieškoti informacijos, kodėl česnakus reikia rudenį sodinti. Nepatikėsite – neradau. Gal mes juos sodiname prieš žiemą todėl, kad toks pavadinimas – žieminiai. O jei juos pasodinčiau pavasarį?..
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. balandžio mėnesio numeryje.
Violetos Gražutienės nuotr.