Darbai gėlyne balandžio mėnesį
2020 m. 1 balandžio d.
Balandis – labai darbingas mėnuo. Daug dėmesio skiriame paūgėjusiems rožėms, daugiametėms gėlėms, svogūniniams augalams.
* Mėnesio pabaigoje jau galima sodinti kardelius, jurginus. Tinkamiausia vieta – šilta, apsaugota nuo vėjo. Kardelių gumbasvogūnius sodiname 25×15 cm atstumais į duobutes, kurios už juos triskart didesnės. Laistome reguliariai silpna vandens srovele.
* Sėjame vienmetes ir daugiametes gėles. Balandis – geriausias mėnuo šiam darbui atlikti. Laikas inspekte ar šiltnamyje sėti kininius ratilius (Callistephus chinensis), alpinius astrus (Aster alpinus), karpatinius katilėlius (Campanula carpatica), rudbekijas (Rudbeckia), sinavadus (Aquilegia), aubretes (Aubrieta), vaistučius (Arabis). Į nuolatinę vietą beriame ir persodinimo nemėgstančių augalų, pavyzdžiui, lubinų (Lupinus), gubojų (Gypsophila), rytinių aguonų (Papaver orientale), sėklas. Tiesiai į gėlyną galima sėti leukonijas (Matthiola), geltonžiedes ešolcijas (Eschscholzia californica), kvapiuosius pelėžirnius (Lathyrus odoratus), pajūrinius laibenius (Lobularia maritima), medetkas (Calendula). Šie augalai nebijo šalnų. Jiems kenkia tik vandens stygius.
* Svogūninės gėlės, kurias tręšėme kovą, jau pražydo ar tuoj pražys. Žiedų skleidimas iš jų atima labai daug jėgų, todėl praėjus 2–3 savaitėms nuo pirmo tręšimo turime patręšti dar kartą. Prieš tai supurename žemę.
* Sodiname vasarą žydinčias svogūnines gėles. Mėnesio viduryje (jei šilta) ir pabaigoje sodiname galtonijas (Galtonia), krokosmijas (Crocosmia), darželines plukes (Anemone coronaria).
* Saugome svogūnines gėles. Jei prognozuojamos šalnos, uždengiame vegetaciją pradėjusias ir pražydusias svogūnines gėles sodo plėvele. Dieną dangą nuimame.
* Dalijame ir atjauniname daugiamečius augalus. Šiuo metu dalijame vasarą žydinčias gėles. Ravėdami po žiemos gėlyną iškasame didelius dekoratyviųjų žolynų kerus ir juos pasodiname į žemę su komposto ir mineralinių trąšų priemaiša, perkastą iki 40 cm gylio.
Patarimas. Daugiamečiams augalams parinkime atviras, saulėtas ar lengvai užpavėsintas vietas. Nesodinkime jų greta plačią ir negilią šaknų sistemą turinčių alyvų, tuopų, beržų, gluosnių. Gylis turi būti toks pat, koks anksčiau.
* Balandį sodiname rožes. Augalų stiebai nugenimi iki 25–30 cm aukščio. Tai daroma saulėtu oru, kad žaizdos greičiau apdžiūtų. Po to jas užtepame sodo tepalu. Patrumpinamos sode jau augančių krūmų šakos. Negenimos tik vijoklinės ir laipiojančiosios rožės – pakanka išpjauti nulūžusius ir iššalusius stiebus.
Patarimas. Sodinant svarbu, kad skiepijimo vieta būtų 4–5 cm po žeme.
Pixabay nuotr.