Darbai gėlyne liepos mėnesį
Puošnus ir vaišingas vidurvasaris skatina ir darbuotis gėlynuose, ir grožėtis savo sukurtomis kompozicijomis, įvairiaspalviais žiedais… Nesustokime puoselėti sodo puošmenų!
Paskutinį kartą patręšiamos rožės. Jei jas tręšime rugpjūtį, nespės sumedėti jauniausi ūgliai, kurie net nešaltą žiemą nušals. Liepą rožėms reikia mažai azoto, bet daug kalio turinčio mineralinių trąšų mišinio. Jis išbarstomas aplink krūmus (1 m2 – apie 30–40 g). Trąšos sumaišomos su paviršiniu žemės sluoksniu.
Patrumpinami peržydėjusių vijoklinių rožių ūgliai, kad atsirastų daugiau vietos šių metų ūgliams, žiedus krausiantiems kitąmet.
Liepą paskutinį kartą tręšiami rododendrai. Trąšų tirpalu palaistoma liepos viduryje ar pabaigoje. Jei tręšime ir rugpjūtį, vyraujant šiltiems ir drėgniems orams, rododendrai pradės leisti naujus ūglius. Šie nespės tinkamai pasiruošti žiemai, nesumedės ir bus sunaikinti pirmų stipresnių šalnų.
Liepą sėjame dvimetes gėles, dauginame daugiametes. Laikas sėti neužmirštuoles, našlaites, rusmenes, jei to nepadarėme birželį. Jos iki rudens spės paūgėti ir sustiprėti. Pikuojame birželį pasėtų šių augalų daigus. Daliname peržydėjusius vilkdalgius, šakniastiebių dalis su šaknimis sodiname naujoje vietoje ar dovanojame jų neturintiems ir norintiems auginti žmonėms.
Mulčiuojame gėlynus, balkonų lovelius. Mulčias neleidžia išgaruoti drėgmei. Kokį naudoti? Medžių žievė po kurio laiko suyra, ir susidaro humusas. Akmenukų yra įvairių formų – kuo mažesni augalai pasodinti lovelyje, tuo smulkesnius beriame. Spalvotos drožlės parenkamos pagal augalų lapų ar žiedų spalvą. Jos subtiliai pabrėžia vazonų grožį. Kriauklėmis ypač gerai uždengti substratą, kuriame pasodinti neutralios reakcijos žemę mėgstantys augalai, pavyzdžiui, katilėliai.
Liepą žydi dauguma lelijų. Gėlynams tinka tiek ankstyvesnės, tiek vėlyvesnės veislės. Žydėjimo laiką galima reguliuoti, sodinant jas šviesiose ir šiltose arba pavėsingose ir kiek vėsesnėse vietose. Gėlyne lelijas derinkime pagal aukštį, kad negožtų vienos kitų ir visos būtų matomos. Pasidomėkime, ar jos yra atsparios šalčiui.