• gruodžio 19 d., Ketvirtadienis

Gėlininko darbai vasario mėnesį

*Sodo gėlėms dar tęsiasi ramybės metas. Net nutirpus sniegui dauguma nepradeda vegetuoti. Bet jei pradės šalti be sniego – pavojinga. Pasiruoškite porą maišų sausų pjuvenų ar durpių. Jomis apibersite plikus gėlyno ar alpinariumo plotelius.

 

 

 

 

 

*Šį mėnesį gali nukentėti alpinariumuose ir pietiniuose šlaituose pasodintos gėlės. Saulė net esant minusinei temperatūrai pamažu tirpdo sniegą, o naktimis spustelėja stiprus šaltis. Jei šlaitai pliki ir vis dar šąla, mulčiuokite visus jautresnius augalus.

*Kas savaitę tikrinkite, kaip rūsyje ar kitoje vėsioje patalpoje laikosi lauke nežiemojančios gėlės. Retkarčiais truputį palaistykite. Jei augalai pradėjo pelyti ar pūti, vėdinkite patalpas.

*Būtina nuolat tikrinti žiemojančius gėlių gumbus, šakniastiebius, svogūnėlius. Ne visoms rūšims galima sudaryti idealias sąlygas, todėl vienos žiemos geriau, kitos – blogiau. Juk augalų poreikiai skirtingi. Dažnai vasario mėnesį pasirodo šilčiau nei 10 °C patalpose laikomų jurginų, kalijų, begonijų daigai. Jei laiku pastebėsite trumpus daigelius, gėles perkelkite į keliais laipsniais šaltesnę vietą. Per anksti pabudusias pasodinkite į vazonus ir laikykite vėsiame kambaryje. Supuvusias, sugedusias augalų dalis išmeskite, sveikąsias sudėkite atskirai ant švaraus laikraščio ar vyniojamojo popieriaus.

*Vasario antroje pusėje į vazonus jau sodinami žemaūgių kanų šakniastiebiai. Tokie augalai turi labai trumpą ramybės periodą (kartais jo ir visai neturi, jei auginami vazonuose ir žiemą laikomi apie 15 °C šilumoje), rūsyje gali perdžiūti.

*Nesibaiminkite, jei per anksti sudygo gumbinės begonijos. Jas galima pasodinti į nedidelius vazonėlius ir pakabinti namuose prie lango. Kovo ir balandžio mėnesiais begonijos augs, o gegužę perkelsite į didesnius vazonus, o į balkoną ar terasą išnešite jau žydinčias.

*Vėsiai žiemojusias pelargonijas, fuksijas patrumpinkite dviem trečdaliais. Nupjautas šakeles galima naudoti dauginimui – vandenyje jos nesunkiai išleis šaknis. Fuksijoms įšaknydinti labai tinka durpių tabletės. Nugenėtas pernykštes gėles reikėtų persodinti į šiek tiek didesnius vazonus su nauju substratu.

*Vasario mėnesį nesunkiai pražydinamos įvairiausios pavasarinės svogūninės gėlės. Jei rudenį jų pasisodinote į vazonus, parneškite į vidutinio šiltumo patalpas ir laukite žiedų. Peržydėjusių gėlių nebūtina išmesti. Perkėlę į didesnius vazonėlius ir pastatę nuošalesnėje vietoje, juos toliau laistykite, patręškite. Svogūninės gėlės išaugins gana didelius svogūnėlius, kuriuos vėliau pasodinsite sode.

*Parduotuvėse akis vilioja įvairiausios raktažolės. Šias gėles laikykite vėsioje vietoje, kurios nekaitina tiesioginiai saulės spinduliai, kasdien tikrinkite žemės drėgmę. Raktažolės jautrios perdžiūvimui ir per didelei šilumai. Nelabai šiltame kambaryje jos žydi apie mėnesį, sukrauna kelias dešimtis žiedų.

*Ant šviesių palangių stovinčios kambarinės gėlės greitai pajus pavasarį. Jei ilgiau pašvies saulė, pasirodys nauji lapeliai. Apžiūrėkite, kurias gėles teks persodinti, kokių vazonų ir žemės mišinių reikės. Suplanuokite, kuriomis dienomis (išeiginėmis ar tinkamomis pagal Mėnulio fazę) galėsite jas persodinti.

*Tų gėlių, kurių pavasarį nepersodinsite, vazonuose pakeiskite viršutinį žemės sluoksnį. 2–3 cm storio paviršinis sluoksnis atsargiai nuimamas, giliau supurenama. Užpilama naujos purios žemės.

*Per žiemą ištįsusius ar senus kambarinius augalus (kinrožes, fikusus, sukilius, filodendrus, tradeskantes ir pan.) laikas genėti. Pjaukite jų auginius ir įšaknydinkite. Tai reikia suspėti padaryti iki augimo pradžios.

*Vėsiai žiemojusius kaktusus ir kitus sukulentus pratinkite prie šilumos ir saulės, daugiau laistykite.

*Kambaryje oras vis dar per daug sausas ir pavojingas anksti žiedus kraunančioms gėlėms. Šalia vazonų padėkite padėklų su drėgnomis samanomis. Pumpurus kraunančias gėles papildomai patręškite.

*Vasarį parduotuvėse galima įsigyti nedidelių pelargonijų, verbenų, begonijų, fuksijų ir kitų gėlių daigelių. Juos sodinkite į maždaug 5–7 cm skersmens vazonėlius ir laikykite šviesioje, nelabai šiltoje vietoje, jei yra galimybė – kelias valandas papildomai apšvieskite. Tokie daigai nebrangūs. Per 2–3 mėnesius iš jų užaugs puikios gėlės.

*Laikas įsigyti sėklų, užsisakyti daugiamečių augalų sodinukų, mat parduotuvėse greitai nelieka pačių įdomiausių.

*Vasarį prasideda gėlių sėja. Perskaitykite rekomendacijas, pateikiamas ant pakelių. Patikrinkite, į kokį gylį sėklas reikia sėti, gal visai nereikia užberti žeme. Ankstyviausius daigus dar reikia papildomai apšviesti ir laikyti šiltesnėje vietoje. Tik rūpindamiesi sulauksite tvirtų daigų ir ankstyvų žiedų.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 19, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 11:45.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė, Rufas, Urbonas, Lėja
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius