• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Judrūs ir jautrūs triušiai

Žmogus, būdamas sociali būtybė, visuomet ieško draugų, jei ne žmonių būryje, tai bent jau gyvūnų. Vieni renkasi didelius, kiti – mažus augintinius, kiekvienas pagal savo galimybes ir skonį. Besikeičiantis gyvenimas iš natūrinio ūkio ne vieną gyvūną pavertė naminiu augintiniu. Štai ir triušis tapo dekoratyviniu gyvūnėliu, specialiai išvestu gyvenimui namuose su žmogumi. Tačiau jo laikymo sąlygos ir mityba išliko labai panaši.

 

 

 

 

 

Ruošiatės įsigyti šį mielą ir pūkuotą gyvūnėlį? Pateikiame keletą patarimų.

 

Narvelio paruošimas

Jei jau įsigijote triušį ir su džiaugsmu, pasididžiavimu ir nekantrumu vežatės jį namo, ko gero, ten jau laukia jam paruoštas narvelis. Vieta triušiui turi būti parengta iš anksto, nes kelionė savaime sukelia triušiui stresą, o jei atvykus į naują vietą nėra narvelio, kyla dar didesnis stresas.

 

Dekoratyviniai triušiai jautresni gyvūnai nei jų pirmtakai, todėl jiems reikia sukurti ramią ir saugią aplinką namuose, tinkamai parinkti narvelio vietą. Triušiuko narvelis turėtų būti kiek įmanoma erdvesnis. Mažiausias rekomenduojamas vieno triušio narvo dydis turėtų būti bent 100×80 cm. Triušiuko narvas turėtų būti tokio aukščio, kad jame augintinis galėtų atsistoti ant užpakalinių kojų. Narve būtina įmontuoti namelį, kuriame augintinis galėtų pasislėpti. Taip pat narvelyje turi būti dubenėlis maistui, gertuvė su šviežiu vandeniu, ėdžios šienui. Jas, kaip ir gertuvę, reikia pritvirtinti prie šoninių narvelio sienų, kad būtų kuo daugiau erdvės. Vasarą, jei turite galimybę, galite išnešti narvelį į lauką ir augintinį laikyti ten, tačiau saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, atokaitos, lietaus bei skersvėjų. Žiemos metu nelaikykite narvelio arti radiatoriaus arba kitų šilumą skleidžiančių objektų. Narvelio dugną patogiausia iškloti medžio drožlių kraiku arba drėgmę sugeriančiu pakratu, taip pat galima naudoti šiaudus. Paprastai triušiai gamtinius reikalus atlieka vienoje vietoje, todėl jei triušiuką lengvai galite išmokyti daryti reikalus į tualeto dėžutę, tuomet narvelio dugno kraiku galite ir nekloti. Papildomai į narvelį galima įdėti mineralinių papildų arba kreidos.

Namuose, bute narvelį reikėtų pastatyti atokiau nuo skersvėjų. Labai svarbu, kad narvelio nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, nes triušiai yra ypač jautrūs aukštai temperatūrai ir perkaitimui. Tinkamiausia aplinkos temperatūra yra 18–22 °C. Taip pat narvelį reikėtų statyti atokiau nuo triukšmo sklaidos taškų, tokių kaip televizorius ar garso kolonėlės.

 

Apgyvendinimas

Atsivežus triušiuką namo ir apgyvendinus jį narvelyje, bent 2–3 dienas paskirkite visiškai ramybei, kad apsaugotumėte gyvūną nuo perdėto dėmesio ir bendravimo. Jam juk ir taip tenka pratintis prie naujų žmonių, kvapų, garsų, prisitaikyti prie maitinimosi pasikeitimų. Prisiminkite, kad triušiai labai jautrūs triukšmui, stipriems garsams. Labai dažnai nepatyrę šeimininkai savo rodomo dėmesio pertekliumi, nuolatiniu triušio ėmimu iš narvelio, jo perkėlinėjimu į skirtingas vietas savo augintiniui sukelia rimtus stresinius sutrikimus. Tokie sutrikimai pakenkia ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai – sukelia virškinimo problemų, o triušiui tai dažnai mirtina. Praėjus 2–3 dienoms po apgyvendinimo triušį jau galima išleisti iš narvelio pasivaikščioti. Neverskite jo išlįsti iš narvelio – suteikite galimybę pačiam gyvūnui išeiti iš narvelio savarankiškai, žinoma, jei leidžia narvo konstrukcijos.

Visiškai tikėtina, kad iš pradžių triušis neišdrįs išlįsti, o tik žiūrės pro atidarytą narvelį. Nieko baisaus, praėjus keletui dienų augintinis pats išlįs iš narvelio. Kai tik gyvūnėlis įsitikins, kad aplinka yra nepavojinga, jis iššoks ir pradės užsiimti teritorijos tyrinėjimu. Nuraminti triušiuką galite jį paglostydami, pakasydami jam ausis ir kaktą, švelniai su juo kalbėdami. Tai bus ne tik antistresinė terapija, bet ir padės triušiui prie Jūsų priprasti.

Prisiminkite, kad dekoratyviniai triušiai – labai judrūs augintiniai, todėl turėtų būti išleidžiami iš narvelio kuo dažniau. Išleidus augintinį palakstyti po namus, svarbu nepamiršti apsaugoti tiek jį, tiek namie esančius daiktus. Pasirūpinkite, kad namuose nesimėtytų ir nekabotų triušiukui pasiekiami laidai, augalų lapai, cheminės priemonės, skalbimo miltelius taip pat paslėpkite.

Tekstas – Linos Švelnikienės. Nuotraukos – Pexels, Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius