• gruodžio 21 d., Šeštadienis

Sėjomaina – protingas būdas planuoti daržą

Patyrę sodininkai žino: kasmet augindami daržoves toje pačioje vietoje neišvengiamai patirsime fiasko. Juk tie patys ar jiems giminingi augalai iš dirvos ima vienodas maisto medžiagas, taigi natūralu, kad ilgainiui jie pradeda prasčiau augti, o dirvožemis stipriai nualinamas. Be to, giminingus augalus puola tie patys kenkėjai ir ligos. Siekiant išvengti šių nemalonumų, reikia taikyti sėjomainą, t. y. tiesiog keisti augimo vietą.

Ji ypač veiksminga dideliuose ūkiuose. Nedideliuose soduose sėjomainą taikyti kiek sudėtingiau, tačiau stengtis verta – ši ekologinės sodininkystės sistema turi daug privalumų:
*sumažėja kenkėjų;
*nealinamas dirvožemis – struktūra išlieka nepakitusi, nenaikinamos maisto medžiagų atsargos;
*sumažėja dirvožemyje plintančių ligų;
*sumažėja piktžolių;
*gerokai padidėja derlingumas.

Nuo ko pradėti?

Pradėti reikėtų nuo plano. Pirmiausia išsirinkite daržoves, kurias norėsite auginti, ir jas, atsižvelgdami į giminystės ryšius, suskirstykite šeimomis. Padalinkite daržą į tiek dalių, kiek daržovių šeimų ruošiatės auginti, ir pasižymėkite, kurioje vietoje kas augs. Kiekvienais metais „perkraustykite“ jas vis į kitą plotą.
Kasmet kruopščiai planuokite daržovių sodinimą. Paprasčiausia – nusibraižyti schemą. Tuomet bus lengva atsiminti, kas kurioje lysvėje augo prieš kelerius metus, ir parinkti tinkamą priešsėlį. Taip pat verta užsirašyti, kokie kenkėjai puola, kokias ir kiek naudojote organinių trąšų, ar auginote sideratinius augalus – galėsite stebėti savo daržo būklę.
Sėjomainos planas turėtų būti sudarytas taip, kad tos pačios šeimos augalai tame pačiame laukelyje atsidurtų ne anksčiau kaip po 3–4 metų. Kodėl reikalinga būtent tokia pertrauka? Nustatyta, kad dauguma ligų sukėlėjų ir kenkėjų dirvoje gali išgyventi apie 3–4 metus. Pakeitus augalus, jų kenkėjai ir ligos ilgainiui išnyksta.

Kada sėjomaina nebūtina?

Daugiamečiams augalams sėjomaina netaikoma. Ji nebūtina ir kai kuriems vienmečiams. Bazilikams, cikorijoms, kukurūzams, mėtoms, pipirnėms, rabarbarams, raudonėliams, salotoms, šalavijams, šparagams, topinambams galima skirti nuolatines lysves ir jų augimo vietos nekeisti.
Kai kurie augintojai teigia, kad mažiau paisyti sėjomainos galima, kai į dirvą nuolat įterpiama naujų organinių medžiagų arba auginami sideratiniai augalai. Tačiau jei turite bėdų dėl kenkėjų ar ligų, ją taikykite.

Pagrindinės sėjomainos taisyklės:
*nesodinkite giminingų augalų toje pačioje vietoje 3–4 metus;
*kiekvienais metais sodinkite skirtingo trąšų kiekio reikalaujančius augalus;
*kiekvienais metais sodinkite augalus skirtingo ilgio šaknimis.

 

Pexels nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 23:06, leidžiasi 12:03.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Girenė, Honorata, Tomas, Norgaudė, Norgaudas, Gražvilė
  • Žiemos saulėgrįža. Elnio devynragio šventė.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius