• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Aplinka

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
39 klausimai.
auris parašė 16 kovo, 2021
Sveiki! , pernai rudeni pirkau paprastojo ligustro sodinukus 1 metu laiko .jie buvo 50 cm aukscio , zali grazus lapukai , tankios susiformavusios saknys -tikrai graziai atrode is rudens. Dabar po ziemos , jis pabuves po storu sniego sluoksniu zinoma ir salnu atrodo nei siaip nei taip... apacioj dar yra zaliu lapu ,kai kurie nukrite o virsunes lapukai nurude ir atrodo kaip ir turi kristi ,bet dar laikosi tvirtai, visur raso, kad jie nukrenta po ziemos. Tai gal jie dar visi nukris kaip atsils stipriai ir nauji lapai pasirodys ar kaip cia bus ? As panikoj dabar didelej-patarkit kaip daryt ar cia viskas taip ir turi buti? ACIU .
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Natūralu, kad ligustrai po sniegu išlaikė dalį žalių lapų. Netrukus visi senieji lapeliai nukris ir išsprogs nauji. Panikuoti tikrai nėra reikalo. Dabar reiktų tik apžiūrėti sodinukus ir galbūt patrumpinti viršūnes, kad pradėtų gausiai šakotis ir gyvatvorė formuotųsi tanki nuo pat apačios. Ligustrai - palyginti nereiklūs krūmai, bet truputis kompleksinių trąšų pavasarį bus tik į naudą.
Vilija parašė 9 sausio, 2021
Laba, mano lauko baseine auga vandens lelija. Prieš porą metų ant lapų ir šaknų užsiveisė amarai : šviesiai pilki ir apvalūs, maždaug 2-3mm dydžio. Pakeitėm baseino vandenį , su vandens žarna išplovėm leliją, bet kitais metais vėl pilna amarų. kokios yra cheminės priemonės prieš vandens amarus? Ačiū iš anksto už atsakymą
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Amarai dažnai puola vandens lelijas. Šių kenkėjų pasitaiko ant žiedų ir virš vandens pakilusių lapų, bet ne ant šaknų, nes šaknys yra po vandeniu, ten jokie amarai negyvena. Prie vandens telkinių jokių cheminių priemonių naudoti negalima. Geriausiai amarus sunaikinti vandens srove nuplaunant į vandenį. Jei baseinėlyje nėra jokių gyvūnų, galite bandyti pasirodžiusius amarus purkšti skysto muilo tirpalu ar augalų (česnakų, citrinų žievelių, tabako lapų) nuoviru. Dalinai naikinti amarus padeda gėrimas Coca-cola ir panašūs, turintys kuo daugiau cukraus. Išnaikinus amarus vienais metais, nereiškia, kad ateityje jų nebebus. Šiltuoju metų laiku amarai plinta nuo vienų augalų ant kitų.
Edita parašė 2 gruodžio, 2020
Sveiki.Jai kukmedžiai nurudavo gavę daugiau trąšų ar atsigaus pavasarį? Ar teks išrauti? Kaip prižiūrėti kukmedžių gyvatvorę? Koks ir kada tręšimas? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jei kukmedžiai gavo per didelę trąšų dozę, sunku pasakyti, kiek tai pakenkė šaknims (poveikis priklauso nuo trąšų tipo ir kiekio, nuo dirvožemio savybių ir drėgmės). Laidžiame dirvožemyje gausiai laistant augalus, didžioji dalis trąšų išplaunama į gilesnius žemės sluoksnius ir žala augalams būna mažesnė. Dabar sunku pasakyti, kaip pažeisti augalai išgyvens žiemą. Švelni žiema kukmedžiams palanki, bet stiprūs šalčiai arba staigios orų permainos gali būti pražūtingos. Tiesiog laukite pavasario, o tada ir bus aišku, ar kukmedžiai išgyveno. Kukmedžių gyvatvorę geriausia sodinti užuovėjoje, derlingame drėgnokame nerūgščiame dirvožemyje. Šie augalai gerai pakenčia šešėlį, bet yra jautrūs sausroms ir užterštam miestų orui. Priežiūra nėra sudėtinga: per sausras laistomi, 1-2 kartus per metus tręšiami. Tinkamos spygliuočiams skirtos trąšos (beriama pagal nurodytas normas), perpuvęs kompostas. Pavyzdžiui, pavasarį sušilus žemei, verta paberti kompleksinių mineralinių spygliuočiams skirtų trąšų, o vasaros pabaigoje - komposto sluoksnį.
Edita parašė 17 lapkričio, 2020
Norėčiau sužinoti, kodėl nuraudo kukmedžių gyvatvorė.Kaip gelbėti?Nulaužus šakelę, atrodo žalia. Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kukmedžiai neturėtų keisti spalvos, ypač rudenį. Po šaltos žiemos, pavasarį galimas nušalimas ar nudžiūvimas saulėje. Dabar reiktų pagalvoti, kas galėjo paveikti augalus. Ar jie negavo per didelio trąšų kiekio ar kokių cheminių medžiagų, ar pastovi buvo dirvos drėgmė (be sausrų ir užmirkimų)? Ligų veikiami augalai nepasikeičia visi iš karto, būna matomi židiniai, džiūva atskiros šakos ar atskiri augalai.
Asta parašė 16 lapkričio, 2020
Sveiki, mano gyvatvorinėm-karpomom tujom apie 5 metus. Pradėjo trūkinėti žievė. Kai kurios tujos džiūna. Jos turi ne vieną kamieną. Ar išgelbėčiau augalus, nupjaudama visą kamieną? Galbūt, yra kitokie būdai?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Trūkinėti tujų žievė gali dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai taip būna dėl augalus pažeidžiančių grybinių ligų. Kokia tiksliai grybinė liga pažeidė Jūsų tujas atsakyti neįmanoma, nes būtų reikalingas tyrimas laboratorijoje. Jei spyglių ir šakelių grybines ligas galima suvaldyti purškiant fungicidais, medienoje ir po žieve išplitusių gydyti beveik nepavyksta. Rekomenduotume išpjauti visas džiūvančias ir žaizdotas tujų šakas, išrauti nudžiūvusias ir šias liekanas sudeginti. Galite naudoti fungicidus Previcur Energy ir Previcur, bet daug svarbiau pasirūpinti optimaliomis auginimo sąlygomis - tinkama drėgme, trąšomis.
Danutė parašė 8 spalio, 2020
Šiandien neatsispyriau ir nusipirkau mažų rožyčių vazonėliose iš olandijos. Bet parsinešus neradau jokio aprašymo ant maišelio. Kilo klausimas ar jas galima sodinti dabar? Bet jeigu jas dabar atvežė, tai tikriausia galima. Dar spės prigyti? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Mažų rožyčių vazonėliuose galima nusipirkti visus metus. Bet sodinti sode spalio viduryje gan rizikinga. Šių ką tik pražydusių rožyčių šaknynas mažas, o šakelės nesumedėjusios. Jei vėl bus tokia žiema kaip praėjusi - bet kokios rožės išsilaikys puikiai. O jei prasidės įprasta mūsų klimato žiema, jauni augalėliai gali neatlaikyti šalčių. Geriausia būtų tokias rožytes atsargiai perkelti į didesnius vazonėlius su kompostine žeme ir, kol peržydės, laikyti nelabai šiltoje vietoje (pavyzdžiui, uždarame balkone, nešildomoje verandoje). Peržydėjusias truputį apkarpykite ir iki pavasario laikykite artimoje 0 laipsnių temperatūros patalpoje (rūsyje). Pavasarį pamažu pratinkite prie lauko sąlygų ir sušilus orams sodinkite sode.
Janina parašė 30 rugsėjo, 2020
Sveiki.Daug kartų džiaugiausi Jūsų patarimais. Dėkoju už juos.Šįkart prašyčiau pamokyti,kaip atskirti gambuolio ir bronzinuko lervas.Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, džiaugiamės galėdami pagelbėti 🙂 Bronzinuko arba paprastojo auksavabalio lervos gyvena trūnijančioje įvairių lapuočių medžių medienoje. Paprastojo grambuolio lervos 3-4 metus gyvena dirvožemio viršutiniame sluoksnyje, minta augalų šaknimis. Lervos stambios, jas atpažinsite iš tamsiai rudos galvos ir ilgesnių rudų kojų.
Jolanta parašė 24 rugpjūčio, 2020
Laba diena, Sodyboje išvešėjo dirvinis kiškiakopūstis, labai sunkiai sekasi jį išnaikinti. Nerandu informacijos kaip jį išnaikinti, kokius herbicidus naudoti, dabar tik taikomas ravėjimas, bet deja vis tiek plinta žaibišku greičiu. Norėčiau gauti patarimą kaip naikinti, ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jokių specifinių herbicidų dirviniam kiškiakopūsčiui nėra, galite naudoti plataus veikimo Roundup, Ouragan, MCPA ir panašus. Vejose dviskiltes piktžoles, tame tarpe ir kiškiakopūsčius naikinti skirtas Banvel 4S. Jei norite kuo mažiau naudoti herbicidų, tarp sodo gėlių ir braškių paskleiskite storoką mulčio sluoksnį, daržo žemę dažnai negiliai supurenkite stengdamiesi išrinkti kiškiakopūsčių šaknis. Nutraukus tik stiebą su lapais šie kiškiakopūsčiai išaugina neilgus šakniastiebius ir dar labiau plinta.
Inga parašė 8 birželio, 2020
Sveiki, ant graziai nuaugusių buksmedžių jaunų uglių- baltos labai smulkios grūdėtos apnašos. Jos ir ūglio pacčioje viršūnėje. Palietus- nubyra, buksmedžių ūgliai lyg smulkiai apnešti putplasčiu( tik labai smulkiu). Ar čia liga? Kuo purkšti? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Buksmedžius ligos ir kenkėjai puola labai retai. Tikėtina, kad nuo kažkokių kitų augalų ant buksmedžio ūglių persikraustė miltuotieji skydamariai. Šiuos kenkėjus naikinkite kalio muilo tirpalu arba insekticidais. Tirpalus ruoškite pagal ant pakuotės nurodytas normas. Augalus purkškite tik nesaulėtu oru arba vakare.
Birutė parašė 27 gegužės, 2020
Laba diena, Norėčiau jūsų paprašyti patarimo. Iš karto už tvoros gretimame sklype prieš metus pasodino jau nemažas tujas. Šiemet tujų šaknys jau atėjo į mano patvorį, kur ruošiu žemę vaiskrūmiams sodinti vaiskrūmius. Nenoriu pakenkti nei savo vaiskrūmiams, nei kaimyno tujoms. Galvoju dėti apsaugas į žemę, bet, ar būtų tinkamas toks atskyrimo būdas? Jei taip, tai iki kokio gylio reikėtų dėti (kokį gylį siekia tujų šaknų sistema)? Iš anksto jums ačiū. Labai lauksiu.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Idealiai atskirti tujas ir vaiskrūmius vargu ar pavyks. Koloninės formos tujų šaknų sistema gan gili, siekia 2-3 m (senų dar daugiau). Todėl labiau stenkitės apsaugoti vaiskrūmius, kurių didžioji dalis šaknų išsiraizgo iki 1 m gylyje. Vienintelis būdas - žemėje įkasti vertikalias pertvaras. Jos turėtų būti bent 60-80 cm gylio, o jei galite įrengti 100-120 cm - tai tik geriau.
Asta parašė 6 gegužės, 2020
Laba diena,norėtume paklausti,kodėl iš gėlyno pirktas anturis nužydėjus, jau daugiau kaip metus visai nežydi?Persodintas ir tręšiamas,o žiedų vis nėra.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nežinome, kokiomis sąlygomis Jūs auginate anturį. Dažniausios nežydėjimo priežastys yra šios: augalui trūksta šviesos, pasodintas į netinkamą substratą, gauna per daug azotinių trąšų. Nors anturiai nemėgsta intensyvių saulės spindulių, visiškame šešėlyje beveik nežydi. Geriausia, jei saulės gauna rytą arba vakare. Auginami laidžiame, rūgščiame susbtrate. Tinkamiausi yra mišiniai su durpėmis. Trąšų turėtų gauti dažnai nedidelėmis porcijomis, kad staiga nesikeistų substrato pH ir druskingumas. Rinkitės žydintiems augalams skirtas kompleksines trąšas.
Raimundas parašė 5 gegužės, 2020
Sveiki, Ačiū ,kad esate, bet labai gaila , kad negalima pridėti nuotraukos į klausimą. Prenumeruoju Jūsų žurnalą. Turiu klausimą : auginu jau ketvirtus metus spygliuotį lyg ir pušelę: ilgi spygliai, daug lygių šakų, medelio dydis apie 60 cm. Kažkaip labai silpnai auga, vargsta , gelsta spygliai - trąšos spygliuočiams nepadeda. Dirva rūgšti, pavėsis. Šiais metais šakelių galai ( pumpurai) apnešti baltom apnašom. Gal turite pastebėjimų ? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, ačiū Jums 🙂 Dauguma pušų nemėgsta pavėsio, gerai auga tik atvirose saulėtose vietose. Atkreipkite dėmesį, ar augalas ne per giliai pasodintas. Baltos, pelėsį primenančios apnašos gali būti kenkėjo - pušinio chermeso - požymis. Dėl šių kenkėjų pušys gelsta, prastai vystosi, nyksta. Orams sušilus, pušelę reiktų purkšti insekticidais, ypač kruopščiai apipurškiant visus jaunus ūglius.
julija parašė 19 balandžio, 2020
Laba diena. Jau apie dešimtmetį auginame ir džiaugiamės žvaigždine magnolija, kasmet pražysdavo nuostabiais žiedais. Tik ne šiemet. Pirmiausia apsamanojo visas medelis, tiesiog kaip senas medis. Kita bėda, kad sukrovė gal tris žiedus. Kas galėjo atsitikti šiam nuostabiam medeliui. Priežiūra nesikeitė - tręšėm, mulčiavom, per sausras laistėm. Norėjau pridėti nuotrauką, bet nematau tokios galimybės. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Augalą galėjo paveikti pernai ilgai trukusi kaitra ir sausra. Laistymas aprūpina drėgme šaknis, bet lapai, pumpurai nukenčia nuo karščio, pernelyg sauso oro, nudega nuo saulės spindulių. Kerpėms augti šį žiema buvo ypatingai palanki. Bet kerpės medžiams ir krūmams nekenkia. Jei tai negražu, po lietaus daugumą jų nevalysite minkštu šepetėliu. Rūpinkitės magnolija kaip įprasta, jei nebus klimato išdaigų, augalas atsigaus.
Audra parašė 20 sausio, 2020
Laba diena, kalėdoms įsigyjau kėnį vazone, kuriuo papuošiau atvirą balkoną. Pavasarį norėčiau jį persodinti į dirvą sode. Patarkite prašau kaip teisingai pasodinti ir kokią vietą reiktų parinkti? Iš anksto dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kol kas šalčių beveik nebuvo, todėl kėnį sode galima sodinti ir dabar – žemė vis dar neįšalusi. Jei vieta jam neparuošta ar dar neapsisprendėte, gerai būtų jį su vazonu įkasti į žemę. Taip augalas pavasario sulauktų lauko sąlygomis, o žemėje šaknys būtų apsaugotos nuo šalčio. Nežinia, kokie orai mūsų laukia žiemos antroje pusėje. Jei užgrius stiprūs šalčiai, neapsaugotame vazone gali nukentėti kėnio šaknys. Labai svarbu, kad iki sodinimo augalui netrūktų drėgmės. Laistykite, jei vazone žemė pradžiūvo. Kėniai gerai auga atviroje vietoje, vidutinio sunkumo ir derlingumo neperdžiūvančiuose dirvožemiuose. Skirtingų rūšių poreikiai šiek tiek skiriasi. Sodindami atkreipkite dėmesį, kokia augalo šaknų būklė. Pasitaiko, kad šventėms eglutės ir kėniai iš dirvos kasami labai stipriai nukapojant šaknis, kad gražiau atrodytų mažame vazone. Tokie augalai sunkiai prigyja. O bent metus auginti vazonuose persodinimą pakelia be jokio streso. Pavasarį ir vasarą persodintą augalą reikia gausiai laistyti.
Jurate parašė 23 liepos, 2019
Noriu sužinoti, kas nutiko rododendrui (pasodintas pavasarį): lapai nusviro žemyn, žiedeliai sukrauti, patys lapai tamsiai žali, ar galima augalą dar išgelbėti?
Atsakymas:
Visžalių rododendrų lapai svyra žemyn ir susisuka džiūdami. Patikrinkite, ar pakankamai drėgna žemė, ar sodinant nesusidarė oro tarpų tarp šaknų gniužulo ir dirvožemio. O gal priešingai – rododendras užmirko ir pradėjo pūti šaknys. Dar viena galima priežastis – stiebus pažeidžianti grybinė liga. Jei rododendro šakelių žievė dar nesiraukšlėja, nevysta, galbūt pavyks jį išgelbėti. Pridenkite daržo plėvele nuo saulės spindulių, laistykite taip, kad žemė visada būtų apydrėgnė, patikrinkite substrato pH šaknų zonoje – turi būti rūgštus.
Vilmante parašė 27 birželio, 2019
Sveiki, auginu europinį pūkenį ‘Royal Purple‘ jau 5 metai, tačiau iki šiol negaliu pasidžiaugti gražiais pūkiniais žiedynais. Jis žydi, tačiau nesuformuoja tokio gažaus pūkų kamuolio, kaip turėtų, žydi smulkiais žiedeliais, o nužydėjus - lieka tik stagarėliai buvusio žiedyno. Ar jam reikia kažkokios specialios priežiūros, ar ką darau ne taip? Ačiū.
Atsakymas:
Europiniai pūkeniai gražiai žydi tik šiltoje užuovėjoje. Mėgsta derlingus ir kalkingus dirvožemius.
Arūnas parašė 5 birželio, 2019
Kodėl blanki/ blyški/ gelsva brugmansijų lapų spalva? Ką daryt? Ačiū! ( turiu ir foto, bet neleidžia įkelt...)
Atsakymas:
Blyški burgmansijų lapų spalva gali būti dėl maisto medžiagų stokos. Burgmansijos sunaudoja daug trąšų, todėl vazonai joms turi būti nemaži, augimo ir žydėjimo metu kas savaitę laistomos trąšų tirpalu. Kitos galimos priežastys – netolygi drėgmė, kai kartkartėmis perdžiūva visa žemė arba pernelyg intensyvi saulė, kai augalas nuolat perkaista.
Roma parašė 4 birželio, 2019
Kazkas uzpuole buksmedzius.Juos praskleidus pakyla i pelenus panasios dulkes.Kaip galima jiems padeti?Aciu.
Atsakymas:
Buksmedžiai yra gan mažai pažeidžiami ligų ir kenkėjų, Lietuvoje dažniausiai nukenčia dėl nepalankių klimato sąlygų. Ant jaunų buksmedžių šakelių gali pasitaikyti amarų. Kad galėtume tiksliai įvardinti kenkėjus ir patarti, kaip su jais kovoti, turėtume juos pamatyti. Jei galite, siųskite kokybiškas nuotraukas el. paštu ruta@sodospalvos.lt
Jurate parašė 31 gegužės, 2019
Noriu paklausti, auginu pietų pusėje, gal jau apie 6-7 metus visteriją, ir niekaip nesulaukiu žiedų, gal tręšiu netaip, ar kas kita yra, kad nepražysta?
Atsakymas:
Vėlai (po dešimtmečio ar dar vėliau) žydėti pradeda iš sėklų išaugintos kininės visterijos. Daugintos vegetatyviškai – anksčiau ir gausiau. Visterijų žiedai formuojasi ant pernykščių metūglių apatinės dalies. Didesnėje Lietuvos dalyje visterijos dažnai apšąla, skursta. Tik po pernykštės labai karštos vasaros ir žiemos be stiprių šalčių, šiemet galime pasidžiaugti visterijų žiedais. O kaip bus kitais metais – vėl nežinia. Visterijas auginti reikia tik šiltoje užuovėjoje. Mėgsta derlingą, purią ir apydrėgnę dirvą, kurios pH – 6-6,5. Anksti pavasarį tręšiamos medžiams ir krūmams skirtomis kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Venkite didelio azotinių trąšų kiekio.

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius