• gegužės 2 d., Ketvirtadienis

10 taisyklių rožių augintojams

Rožės. Vieni jas labai myli. Kiti myli ne mažiau, bet purtosi auginti dėl sudėtingos ir ilgos priežiūros. Kad žiedai džiugintų, paplušėti reikia, bet ne tiek ir daug. Svarbiausia viską daryti laiku. 10 pagrindinių taisyklių skeptikams, netgi turintiems karčios patirties, įkvėps pasitikėjimo ir paskatins nusipirkti rožių sodinukų.

1. Kada pirkti?
Sodinukus pirkite rudenį arba pavasarį. Rudens pradžioje pasodintos rožės spėja prigyti, o įsigytas vėlai geriau įkasti rūsyje, kur neaukšta teigiama temperatūra. Į nuolatinę vietą galėsite perkelti pavasarį.

2. Ką pirkti?

Skiepytų ar savašaknių rožių krūmus pirkite iš gerą vardą turinčių vietinių augintojų. Atkreipkite dėmesį į šaknis – jos turi būti stiprios ir tankios. Stiebai gali būti keli arba vienas, žalias, sumedėjęs, gerai išsivystęs. Sukrautas žiedinis pumpuras ar net žiedas labai vilioja, bet sodinant teks nuskinti, tad vertinkite ne jų gražumą, o augalo tvirtumą.

3. Vietos parinkimas
Rožėms parinkite pirmoje dienos pusėje saulės apšviečiamą vietą. Gerai, kai yra nedidelis nuolydis į pietų pusę, pietryčius ar pietvakarius. Šių augalų nesodinkite pomedžiuose, šiaurinėje pastato pusėje, prie kampo, kur nuolat pučia skersvėjai, šiaurės ir šiaurės rytų vėjų pagairėse. Jie blogai augs, jei gruntinio vandens lygis aukščiau negu 1,5 m.
Nerekomenduojama rožių sodinti ten, kur jos buvo daugelį metų ir dėl kažkokios priežasties išnyko. Rožėms tinka beveik neutrali dirva (pH 6,5).

4. Kaip sodinti?
Dirvą giliai sukaskite, įterpdami perpuvusio mėšlo, komposto, medžio pelenų. Jei ji molinga, ant dugno paberkite žvyro – rožių šaknys nemirks ir nepus esant lietingiems orams.
Vidutinio aukščio krūmus sodinkite ne tankiau kaip kas 0,5 m, aukštus – kas 1 m. Jei augalas skiepytas, nukirpkite ilgus ūglius. Savašaknes rožes galite sodinti negenėtas. Šaknis paskleiskite ant duobėse supiltų kauburėlių. Krūmus sodinkite 2–3 cm giliau, nei augo augyne ar inde. Sumindykite žemę, kad ji gerai priglustų prie šaknų, ir palaistykite. Apkaupkite drėgna žeme, puviniu, pjuvenomis. Jei saulėta, sudarykite šešėlį bent porai dienų.

5. Nenualinkite krūmų
Neleiskite žydėti pirmamečiams krūmams. Žiedinius pumpurus nuskinkite – rožėms reikia suaugti, sustiprėti. Nenuskabius nužydėjusių žiedų, užsimegs vaisiai. Tai taip pat ne į naudą. Pakartotinio žydėjimo galite nesulaukti.

6. Laistymas ir tręšimas
Laistoma gausiai, pilant vandenį po krūmais, kad žemė sudrėktų iki pusmetrio gylio. Dirva ilgiau išliks drėgna, jei rožes pamulčiuosite.
Laistymą galima derinti su tręšimu. Rožėms labai tinka raugintas karvės mėšlas. Jį praskieskite vandeniu (santykis 1 : 10). Šiuo raugu ir azoto trąšomis galima tręšti iki liepos vidurio. Rugpjūčio mėnesį naudokite kalio, fosforo trąšas ir medžių pelenus.

7. Laukinių atžalų šalinimas
Į erškėčius įskiepyti krūmai leidžia laukines atžalas. Jas nesunkiai atpažinsite iš kitokios lapų spalvos, stiebų formos. Be to, šios atžalos auga žemiau skiepijimo vietos. Jas būtina nukirsti prie šaknų.

8. Ligos ir kenkėjai: subruzdame vos įtarę
Pasirodžius pirmiems kenkėjų veiklos pėdsakams (apgraužti, takelių išvagoti, susisukę lapai, skylutės žiedpumpuriuose ir t. t.) naudokite apsaugos priemones. Purkšti reikia du kartus: vos pasirodžius požymiams ir po savaitės. Kuo smulkesni lašeliai sklinda iš purkštuvo, tuo geriau, nes stambūs greitai nuteka nuo vaškinių rožių lapų. Į skystį galima įdėti šiek tiek muilo, kuris „priklijuoja“ jį prie ligoto ar kenkėjų užpulto krūmo. Apipurkškite abi lapų puses.
Nuo ligų augalus purkškite profilaktiškai, nelaukdami, kol išryškės nerimą keliantys požymiai (rudos, juodos ar purpurinės dėmės ant lapų, miltinės apnašos ir t. t.). Nupurškę tris kartus (gegužės pradžioje ar viduryje, birželio viduryje ar pabaigoje, rugsėjo pradžioje ar viduryje) išvengsite jų protrūkio.

9. Rūpestingas genėjimas
Krūmai genimi dukart. Pagrindinis genėjimas atliekamas rudenį – spalį ir lapkritį, priklausomai nuo orų. Išpjaunami visi nesumedėję ūgliai. Nuskinami lapai, pašalinamos smulkios, plonos ir abejotinos sveikatos šakelės, o paliekamos geriausiai išsivysčiusios, tvirtos. Krūminės rožės pjaunamos 20–25 cm aukštyje. Visas nugenėtas „turtas“ kruopščiai surenkamas ir išvežamas į laužavietę.
Antrą kartą rožės genimos pavasarį, nudengus. Pašalę, patamsėję stiebai išpjaunami iki sveikos medienos. Jei krūmai pernelyg tankūs, praretinami. Jie puikiai vystosi ir žydi, jei lieka bent 2–3 sveiki pumpurai.

10. Teisingai uždengti ir nudengti
Rudenį nugenėtus krūmus prie šaknų apipilkite sausomis durpėmis ar pjuvenomis, padarydami 10 cm storio kauburėlius. Jei žemę sukaustė gruodas, o sinoptikai prognozuoja didesnius šalčius, uždenkite eglišakėmis, šiaudais, lapais. Tinka ir medinė dėžė. Ant jos uždedamas polietileno gabalas, prispaudžiant kraštus. Aklino „šiltnamio“ nereikia. Gerai, kai žiemą nestinga sniego – jis saugo krūmus nuo iššalimo.
Svarbu ir laiku nuimti priedangas. Jei pavasaris ankstyvas, tai galima daryti ir vasario mėnesį. Prognozuoti sunku. Svarbu pasirinkti apsiniaukusią dieną, kad rožės iš karto negautų per daug saulės – nuo jos gali net apdegti.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 1, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:40, leidžiasi 20:54.
  • Mėnulis teka 03:51, leidžiasi 11:10.
  • Mėnulis Vandenyje. Delčia
  • Anelė, Juozapas, Zigmantas (Zigmas), Žilvinas, Vydmantė
  • Gegutės diena. Tarptautinė darbininkų diena. Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu: į 10 l kibirą įpilti 100 ml 9 % acto arba citrinos rūgšties. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu. palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius