Balkonuose – galenių varpeliai
Kadaise augintas, vėliau pamirštas ir vėl prisimintas augalas jau nepanašus į senuosius giminaičius. Ir jo auginimo būdas dabar kitoks. Kai kurie galeniai sodinami kaip vienmečiai lauko vazonuose, deriniuose su žolynais. Didesni krūmeliai – balkonų ir terasų puošmenos. Vasarą galeniams geriausia augti lauke, kur daugiau šviesos ir gaivaus oro.
Auginimo ypatumai
*Vasarą galeniai geriausiai auga lauke – juos su vazonais pastatykite sode, terasoje, balkone. Geriausia, kai saulė augalus apšviečia pusę dienos. Saulėkaitą jie pakenčia, bet būtina reguliariai laistyti.
*Jei žemė labai greitai džiūsta, krūmeliai nenoriai auga ir mažai žydi – nelaukdami persodinkite. Galeniai vystosi greitai, ir parduotuvėje pirktas vazonas po kelių savaičių pasidaro ankštas.
*Pagrindinis įsigyto augalo priežiūros darbas – laistymas. Iki rugpjūčio pabaigos vandens į vazoną pilkite gausiai, bet padėkle jo nepalikite. Vėliau laistymą mažinkite, bet neleiskite žemei nei išdžiūti, nei užmirkti. Žemės gniužulo perdžiūvimas arba ilgai padėkle užsistovėjęs vanduo sugadina visą grožį – nukrenta pumpurai ir lapai. Po to turi praeiti mažiausiai mėnuo, kad augalas atsigautų.
*Augimo ir žydėjimo periodu kas 10 dienų arba kas dvi savaites galeniai tręšiami kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis.
*Nuo šalnų saugoti būtina. Rudenėjant augalai iš pradžių nakčiai, o paskui ir visam laikui sunešami į patalpas.
*Augindami galenius lauke sulauksite ir sėklų. Juos noriai lanko vabzdžiai, bitės renka gausias žiedadulkes. Apdulkinti žiedai per 3–4 savaites subrandina sėklas. Pavasarį jas pasėkite į lengvą žemę. Daigai pasirodys po 3–4 savaičių. Jauni augalėliai auga greitai, todėl ūgtelėjusius išsodinkite po vieną. Jie pražys kitais metais, nors žiedai gali būti šiek tiek kitokie nei motininio augalo.
*Žiemoti galeniams tinkamiausios 10–15 °C šilumos šviesios patalpos. Jų augimas labai sulėtėja, bet ūgliai neištįsta. Kuo žemesnė oro temperatūra, tuo augalai mažiau laistomi, netręšiami.
*Labai šiltuose ir sausuose butuose šie augalai lengviau pažeidžiami kenkėjų: voratinklinių erkučių, amarų.
*Persodinti jaunus galenius reikia kasmet, geriausia vasario arba kovo mėnesiais. Senesnius, didesnius augalus perkelti į naujus indus užtenka kas 2–3 metai, kasmet pakeičiant viršutinį žemės sluoksnį. Mišinys turi būti purus, laidus vandeniui ir orui. Jo sudėtis nėra labai svarbi.
Pixabay nuotr.