5 klaidos, kurias daro dauguma pradedančiųjų sodininkų
Sodininkystė gali būti smagus hobis ar net gyvenimo būdo dalis, tačiau pradedantieji negali tikėtis viską padaryti 100 % tiksliai. Klaidų neišvengsite. Visgi į jas reikėtų žiūrėti kaip į pamokas, nenusiminti bei mėginti judėti toliau. Pradedant tuo, kad po sodą leidžiama lakstyti gyvūnams, baigiant netinkamai išsiugdytais įpročiais, štai tie dalykai, kurie trukdo džiaugtis didžiausiu bei gražiausiu derliumi.
1. Per gausiai arba nepakankamai laistote
Viena dažniausių klaidų – blogai parenkamas laistymo kiekis. Perlaistymas gali sukelti šaknų puvimą, o nepakankamas laistymas – augalų stresą bei juos nualinti. Svarbiausia yra suprasti kiekvieno augalo laistymo poreikius ir prie jų prisitaikyti. Dabar, kai yra ir išmanių laistymo sistemų, ir programėlių išmaniuosiuose telefonuose, išauginti gražų derlių – daug paprasčiau.
2. Ignoruojama dirva, ja nėra pakankamai rūpinamasi
Dirva ir jos kokybė – klestinčio sodo pamatas. Daugelis pradedančiųjų sodininkų nepagalvoja, kaip svarbu naudoti tinkamą dirvą, ja rūpintis arba pagerinti dirvožemio būklę kompostu ir geros kokybės trąšomis. Dirvožemio tyrimas ir jo sudėties supratimas gali turėti didelės įtakos jūsų sėkmei. Vienkartinė investicija į tyrimą atsipirks ilgus metus į ateitį.
3. Sodinimas netinkamu laiku
Gyvenime taip jau būna, kad idėjos ar intencijos – geros, bet jos pristatytos ne laiku ir dėl to niekas nesigauna. Taip pat būna ir sodininkystėje. Pradėjus sodinimą per anksti arba per vėlai, augalams oro sąlygos nebetinka ir jie nepridera, neužauga, neklesti. Pradedantieji sodininkai turėtų išsiaiškinti, koks sodinimo laikas yra tinkamiausias jų kultūroms bei išlaukti tinkamo laiko ir jo nepraleisti.
4. Kenkėjų ir ligų kontrolės nebuvimas
Kenkėjai ir augalų ligos net ir gražiausiame sode gali pradėti tikrų tikriausią chaosą. Pradedantieji dažnai nesiima pakankamų prevencinių priemonių arba galvoja, kad problema neplis, nebesukels didesnių problemų.
Reguliari augalų apžiūra ir ekologiškų kenkėjų kontrolės metodų bei priemonių naudojimas gali padėti grožį sode ištisus metus.
5. Per tankiai susodinami augalai
Tai – tikrai dažna klaida. Žmonės neįvertina, kiek erdvės iš tikrųjų reikia augalams, kurie turi augti. Dėl perpildymo gali sutrikti oro cirkuliacija ir atsirasti konkurencija dėl maistinių medžiagų, vandens ir šviesos. Tad išgyvens tik stipriausi ir tikrai ne visi…
Nuotrauka: https://unsplash.com/photos/woman-in-brown-sweater-holding-two-baskets-while-walking-on-green-house-kafcUPbqqWM.