Antroji daržovių ir prieskoninių augalų jaunystė
Daugiamečių daržovių ir prieskoninių žolynų auginimas paprastas kaip dukart du ir labai patogus. Kartą pasėti, jie auga ir dovanoja derlių ilgai. Vis dėlto ir šie augalai pasensta. Ką ir kaip daryti, kad daugiametės daržovės ir prieskoniniai žolynai išgyventų antrąją jaunystę?
Visi daržininkai augina kokias nors daugiametes daržoves ir prieskoninius augalus dėl paprastos priežiūros. Vis dėlto dalis jų ilgainiui pasensta ir neduoda pageidaujamo derliaus. Vasaros pabaiga ir rudens pradžia – geriausias laikas atjauninti kerus, juos dalinti ir sodinti naujoje vietoje.
Daugiametės daržovės ir prieskoniniai augalai vienoje vietoje auga kelerius metus, tad parinkti ją reikia itin kruopščiai ir tinkamą. Puiku, jei lysvė apsaugota nuo vėjų, saulėta, patogi sėjomainai, perkasti ar suarti. Šiems augalams gera augti daržo pakraštyje.
Svarbu žinoti, kad…
… antžeminė daugiamečių daržovių ir prieskoninių augalų dalis nušąla ir sunyksta. Žiemoja šakniastiebiai, tankios šaknys, svogūnėliai. Jie naudojami dauginimui. Sėjamos yra tik rūgštynės, o daugiaaukščiai svogūnai dauginami lizdais susiformuojančiais oriniais svogūnėliais.
Prieskoniniai žolynai
Kas kelerius metus reikia dalinti ir naujoje vietoje sodinti daugiamečius prieskoninius žolynus: pankolinę kinmėtę, arba anyžinį lofantą (Agastache feoniculum), sauralapį šatrenį (Diptotaxis tenuifolia), paprastąjį pankolį (Feoniculum vulgare), vaistinę juozažolę (Hyssopus officinalis), vaistinę gelsvę (Levisticum officinale), vaistinę melisą (Melissa officinalis), pipirmėtę (Mentha piperita), paprastąjį raudonėlį (Origanum vulgare), vaistinį šalaviją (Salvia officinalis) ir kt.
Rūgštynės
Vienoje vietoje rūgštynės gerai auga maždaug trejus metus. Praėjus šiam laikui reikia įsigyti naujų sėklų ir pasėti kitur. Tai daroma pavasarį ir rudenį. Pasėję rudenį pirmąjį derlių gausite pavasarį. Jei artėjant pavasariui lysvę pridengsite daržo plėvele, žalumos sulauksite dar anksčiau.
Rūgštynės sėjamos į derlingą, kompostu praturtintą dirvą eilėmis. Sudygusius sėjinukus reikia praretinti. Jų tankį eilėje reguliuokite savo nuožiūra, o jei nenorite sąžalyno, palikite 10 cm atstumus. Pražydusias rūgštynes galima nupjauti iki pagrindo – nauji lapeliai pradės augti labai greitai.
Įdomu. Kalio trąšos mažina oksalo rūgšties kiekį rūgštynių lapuose. Ši rūgštis skatina kalcio šalinimą iš organizmo, todėl valgyti reikia saikingai, ypač senyvo amžiaus žmonėms.
Smidrai
Smidrai vienoje vietoje auginami ne ilgiau kaip 12–13 metų. Po to, pavasarį, juos reikia padalinti ir pasodinti kitur. Naujos lysvės paruošiamos iš rudens. Smidrai sodinami į 25 cm gylio duobutes kas 40 cm, eilėmis.
Šios daržovės gerai auga tik derlingoje žemėje, nes reiklios maisto medžiagoms. Maistui nuo balandžio iki liepos pjaunami jauni belapiai ūgliai.
Įdomu. Tręšiant smidrus, trąšų negalima barstyti dirvos paviršiuje, o būtina įterpti, geriausia į 30–35 cm gylį.
Bus tęsinys…
Pixabay nuotr.