• rugsėjo 21 d., Šeštadienis

Apsaugokime augalus nuo ligų ir kenkėjų

Svarstote, kokios natūralios ir nebrangios priemonės galėtų padėti apsaugoti sėklas, svogūnėlius, sodinukus ir netgi suaugusius augalus nuo ligų ir kenkėjų? Galbūt vertėtų apsilankyti… vaistinėje? Gal tai, kas gelbsti žmones, padėtų sveikai augti ir lauko daržovėms bei vaismedžiams? Mokslininkai teigia, jog lauko augalus nuo ligų ir kenkėjų puikiai apsaugo dveji visiems puikiai žinomi išorinio vartojimo vaistai: kalio permanganatas bei jodas.

 

 

Kovai su grybinėmis ligomis

Kalio permanganatas (KMnO4) – tai tamsiai violetinės spalvos druska, gerai tirpstanti vandenyje ir turinti antigrybelinių savybių. Apie 7 g šios medžiagos kristalų gali ištirpti 100 ml vandens. Ji dažnai naudojama dezinfekcijai, nes puikiai oksiduoja visas organines medžiagas. Vis dėlto, nors kalio permanganato efektas greitas, tačiau trumpalaikis.

Daržininkystėje kalio permanganato tirpalas naudojamas sėkloms beicuoti ir kovai su tam tikromis grybinėmis ligomis. Pastarosios, kaip teigia tyrėjai, sudaro apie 80 % visų augalų ligų. Teigiama, kad kalio permanganatas padeda įveikti tokias grybines ligas kaip tikroji ir netikroji miltligės, fuzariozė, verticiliozė ir fomozė. Tiesa, derėtų nepamiršti, kad didelės koncentracijos kalio permanganato tirpalas yra ėdus, be to, jis fitotoksiškas, t.y. nuodingas augalams. Štai kodėl žalios augmenijos nerekomenduojama purkšti didesnės nei 0,3 % (3 g/l) kalio permanganato tirpalu.

Įdomu tai, kad ši medžiaga gana dažnai naudojama ekologiškiems augalams puoselėti ir prižiūrėti. Dar daugiau – kalio permanganato tirpalas gali būti naudojamas ir vaisiams bei daržovėms plauti siekiant jau sunokusias gėrybes apsaugoti nuo gedimo. Tiesa, tam derėtų rinktis smarkiai praskiestą (apie 0,001 % koncentracijos) kalio permanganato tirpalą. Mat vos 1 % koncentracijos šios medžiagos tirpalas jau kelia pavojų žmogaus virškinamajam traktui. Jis gali nudeginti gerklę, sukelti pykinimą, vėmimą, pilvo skausmą, pažeisti vidaus organus, netgi tapti mirties priežastimi.

 

Naudingi patarimai

  • Kalio permanganatas sėkmingai naudojamas kaip sėklų dezinfekuojamoji medžiaga. Sėklas, svogūnėlius ar gumbasvogūnius reikėtų mirkyti 0,1-0,15 % tirpale apie 2 val. Norint paruošti minėtos koncentracijos tirpalą, 1–1,5 g kalio permanganato reikia ištirpinti 1 l vandens.
  • Juodoji kojelė (diegavirtė) – daigų pašaknio liga, ne vienam sodininkui mėgėjui sukelianti tikrą galvos skausmą. Teigiama, kad jos paveiktus augalus reikia laistyti 0,05 % kalio permanganato tirpalu (5 g kalio permanganato ištirpinti 10 l vandens).
  • Gelbstint augalus, kuriuos užpuolė miltligė, patartina juos purkšti kalio permanganato ir kalcinuotos sodos tirpalu (10 g kalio permanganato ir 50 g kalcinuotos sodos ištirpinti 10 l vandens).
  • Jei sodo vejoje pridygo nepageidaujamų grybų, juos galima išnaikinti 0,25 % kalio permanganato tirpalu (5 g kalio permanganato ištirpinti 2 l vandens). Minėtu tirpalu vietas, kuriose pridygo nepageidaujamų kepurėtųjų reikėtų laistyti bent kelis kartus.
  • Kambarines gėles užpuolė muselės? Greičiausiai kaltas pernelyg dažnas laistymas ir per drėgna žemė. Tokiu atveju reikėtų pastarąją pakeisti, prieš tai vazonus gerai išplovus vandeniu ir dezinfekavus didelės koncentracijos kalio permanganato tirpalu.

 

Valo dirvožemį

Ne paslaptis, kad daugybė pesticidų ir kitų cheminių bei pramoninių teršalų smarkiai paveikė dirvožemį bei gruntinius vandenis. Teigiama, kad kenksmingoms medžiagoms neutralizuoti galima naudoti paprasčiausią kalio permanganato tirpalą, mat jis oksidacijos reakcijos metu veiksmingai skaido teršalus. Tiesa, pati dirvožemio valymo kalio permanganatu technologija gana sudėtinga. Jai naudojamas 2–4 % kalio permanganato tirpalas (200-400 g kalio permanganato ištirpinama 10 l vandens). Pastarasis turi būti sušvirkščiamas tiesiai į taršos šaltinį: užterštą dirvos sluoksnį ar požeminio vandens gyslą.

 

Jodo galia

Teigiama, kad jodas atrastas 1811 m. Šią medžiagą iš jūros dumblių pelenų išskyrė prancūzų mokslininkas Bernard‘as Courtors. Ją imta naudoti kaip medicininę tinktūrą. Dar XIX a. 8 dešimtmetyje patvirtinta, jog jodas – vienas efektyviausių antiseptikų.

Vėlesni tyrimai, vykdyti XX a. pr., parodė, kad jodas yra gana efektyvus kontroliuojant augalų ligas, plintančias per užkrėstas sėklas, atsikratyti nematodų svogūnėliuose/šakniagumbiuose, suvaldyti grybines ligas, pažeidžiančias pomidorus ar bulves. Jodas naudotas ir siekiant apsaugoti jau užaugintas gėrybes, ypač vynuoges, nuo gedimą sukeliančių organizmų. Teigiama, kad jodo poveikis išbandytas siekiant įrodyti medžiagos efektyvumą stengianti apsaugoti įvairias gėlių, agurkų, pomidorų, vynuogių, mėlynių, imbiero, bulvių ir kt. rūšis nuo ligų ir kenkėjų. Tačiau tyrimai tuo neapsiriboja ir mokslininkai vis dar bando apsaugoti derlių iš įvairių pasaulio kampelių pasitelkdami į pagalbą būtent jodą.

 

Svarbu tinkamai dozuoti

Tikriausiai teko girdėti, jog neatskiestas jodas gali sudirginti ar net nudeginti odą. Natūralu, kad koncentruotas jodo tirpalas gali žaloti ir augalus. Štai kodėl labai svarbu naudoti tinkamos koncentracijos jodo tirpalus.

Sėklos, svogūnėliai ir šakniagumbiai. Norint sunaikinti nematodus esančius svogūnėliuose ar šakniagumbiuose juos reikia mirkyti 0,05 % jodo tirpale apie 1 valandą. Norint paruošti minėtos koncentracijos tirpalą reikia 10 ml 5 % koncentracijos jodo tirpalo sumaišyti su 1 l vandens. Taip pat galima elgtis ir su sėklomis, siekiant pastarąsias apsaugoti nuo ligų. Teigiama, kad jodas netgi padidina pastarųjų daigumą. Kita vertus, yra manančių, kad panaudojus pernelyg didelės koncentracijos jodo tirpalą šis gali pažeisti sėklas, sutrikdyti jų daigumą ar pastarosios gali visai neišdygti, tad nereikėtų persistengti.

Lauko daržovės. Purkšti 0,015–0,03 % jodo tirpalu kas 7–10 dienų, geriausia vakare ar anksti ryte, kai oro temperatūra nesiekia 25 ° C. Jei tik įmanoma, reikėtų pasistengti augalus purkšti po lietaus. Norint paruošti minėtos koncentracijos tirpalą reikia 10 ml 5 % koncentracijos jodo tirpalo sumaišyti su maždaug 3,5–2 l vandens.

Vaisių sodai ir vynuogynai. Naudoti 0,015 %  jodo tirpalą (10 ml 5 % koncentracijos jodo tirpalo sumaišyti su maždaug 3,5 l vandens). Purkšti purkštuvu, skleidžiančiu itin smulkius skysčio lašelius. Purškimui tinka lauko daržovėms taikomos rekomendacijos.

 

Pexels nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:20.
  • Mėnulis teka 20:08, leidžiasi 11:58.
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė
  • Šv. Matas. Alutinis. Bobų vasara. Tarptautinė taikos diena. Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Miškininko diena.
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Kai rudens dieną vorsiūliai visur laukus apdraiko – lauk rytoj giedros.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius