• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Augalai jaukiuose namučiuose

Spalio mėnuo yra pilnas permainų. Viskas keičiasi taip greitai, kad tik spėk dairytis. Dėmesį traukia spalvų kaita, kurią dabar kuria ne vien gėlių žiedai, bet ir lapai. Ypač medžiai savo žalumą keičia į geltonus, raudonus, oranžinius atspalvius. Augalų laikrodis užfiksavo, kad dabar jau kiekviena diena bus vis trumpesnė ir trumpesnė už naktį. Nusispalvinę jie atsisveikina su šiltuoju sezonu. Nesvarbu, koks jis buvo – geras ar blogas, nes dabar laikas ruoštis žiemai. Jeigu tinkamai to nepadarysi, tai pavasarį gali ir neprabusti.

 

 

Permainos

Visiems būtų geriausia, jei kambariuose žiemą gėlės neaugtų. Tad neskatinkime jų to daryti ir nebetręškime. Nebent pasikeitusi išvaizda parodytų, kad reikia pamaitinti. Dabar svarbu patikrinti, ar visos gauna pakankamai šviesos. Sanpaulijas, falenopsius vasarą saugome nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl pastatėme kambario gilumoje. Dabar grąžinkime jas ant vakarinių, rytinių palangių ir toliau gėrėkimės žiedais. Į kuo šviesesnes vietas iškelkime baltai, geltonai išmargintus lapus turinčius augalus. O sukulentus pastatykime pačiuose šviesiausiuose kampeliuose – saulė dienomis džiugins nebeilgai ir jų nenudegins. Laistyti reikėtų labai atidžiai.

Gal jau kambarius šildome? Gal juose oras dabar šiltesnis negu vasarą? Tokiu atveju vandens poreikis bus didesnis. Jeigu dar gyvename natūraliu ritmu, vandens garinimas yra lėtesnis ir laistyti reikia rečiau. Bet kuriuo atveju taikykime taisyklę – substrate aplink augalo šaknis turi būti ir oro, ir vandens. Tik kaktusus pratinkime prie sauso substrato ir laistykime vis rečiau, ypač jei išnešime į vėsias patalpas.

 

Ruoškime gėles kitų metų žydėjimui

Kai kurie augalai puošnius žiedus krauna tik po sauso ir vėsaus periodo. Spalio pabaigoje aiškenius (Aeschynanthus spp.), puikiąją medinilę (Medinilla magnifica) pastatykime 15–16 °C patalpose ir laistykime tik tiek, kad lapai nesusiraukšlėtų.

 

Trumpadieniai augalai

Yra grupė augalų, kurie žydi trumpos dienos sąlygomis. Tarp jų ‒ raudonžiedė kalankė (Kalanchoe blossfeldiana), chrizantemos (Chrysanthemum spp.) ir, žinoma, puošniausioji karpažolė (Euphorbia pulcherrima). Jos ima skleisti žiedus, kai reikiamą dienų skaičių auga esant trumpesnei nei 12 valandų dienai. Pas mus ši riba buvo peržengta rugsėjo 27-ąją. Tad norėdami pražydinti šiuos augalus, juos turime laikyti patalpose, kuriose krenta tik natūrali šviesa ir nėra papildomai naudojami apšvietimo prietaisai. Taip augdamos chrizantemos sužydės lapkričio pradžioje, o puošniausiosios karpažolės ‒ prieš Kalėdas. Laikant kambariuose, kur vakarais įjungiami šviestuvai, jas reikia uždengti labai tankia medžiaga ir pasirūpinti, kad tamsi juoda naktis tęstųsi apie 13 valandų.

 

Rudenį atsineškime į kambarius

Nesupraskite pažodžiui, nereikia nudžiovinti lapų. Yra daug gėlių natūraliai margais lapais. Rudenį žiedų skaičius kambariuose labai sumažėja. O taip norisi spalvų! Todėl siūlau tarp žalialapių augalų pasistatyti margalapių. Gerai sauso oro ir šviesos nepritekliaus periodą kambariuose tveria įvairiaspalvis ritlenis (Episcia cuprea), paprastoji gulsmė (Pellionia pulchra), ruelijos (Ruellia spp.). Jų spalvos ramios, nerėkiančios, todėl tiks rudens sezonui. Visgi kad visai neužmigtume, pasistatykime ir geltonai išmargintą puošniąją gysluonę (Sanchezia speciosa). Tik šiai gėlei reikės daugiau šviesos negu kitoms.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius