• gegužės 3 d., Penktadienis

Augalai, padedantys apsaugoti derlių nuo kenkėjų ir ligų (II)

Nuo kenkėjų ir ligų augalus saugo ne tik cheminės priemonės, bet ir kiti augalai. Žinodami augalų savybes galėsite apsaugoti sodą ir daržą nuo nekviestų svečių ir užauginti gausų derlių, nekenkdami savo ir augalų sveikatai.

Paprastoji bitkrėslė

Ji, dažnai auganti pakelėse, padeda įveikti vaisgraužius, žiedgraužius, agrastų kenkėjus, žemuogines erkes, avietinius ir žemuoginius straubliukus, avietinius vabalus, pjūklelius. Ji taip pat yra gydymoji ir profilaktinė priemonė nuo rūdžių ir miltligės.
700–800 g džiovintų arba 2–2,5 kg šviežių stiebų ir žiedynų sudedama į kibirą. Šis iki kraštų pripilamas vandens. Po dviejų parų antpilas 25–30 minučių pavirinamas ir prieš purškimą dvigubai atskiedžiamas šaltu vandeniu.

Vaistinės ramunėlės

Erkių, amarų, smulkių vikšrų, pjūklelių lervų atsikratyti padės vaistinės ramunėlės. Jų lapai ir žiedynai sutrinami, užpilami iki 60–70 °C pašildytu vandeniu (santykiu 1 : 10) ir 12 valandų ekstrahuojami. Prieš purškimą antpilas trigubai atskiedžiamas.

Didžioji varnalėša

Ji veiksminga prieš lapus graužiančius ir čiulpiančius daržovių kenkėjus. Švieži lapai sukapojami. Jų pridedama trečdalis arba pusė 10 l talpos kibiro, iki viršaus pripilama vandens ir tris paras ekstrahuojama. Augalai purškiami 3–7 kartus kas 7 dienas.

Vaistinės kiaulpienės
Vaistinių kiaulpienių antpilas naikina amarus, erkes, Psylla malis, užpuolusius vaisinius augalus. 200–300 g šaknų arba 400 g šviežių lapų susmulkinama, užpilama 10 l šilto (bet ne šiltesnio kaip 40 °C) vandens ir 2–3 valandoms paliekama, kad pritrauktų. Pirmą kartą purškiama besiskleidžiant pumpurams, antrąjį – tuoj po žydėjimo, o trečiąjį – po 10–15 dienų, jei yra kenkėjų. Antpilo galima pasigaminti ir kitaip: 1 kg lapų užpilama 3 l vandens ir paliekama trims dienoms.

Paprastoji pušis arba eglė
Paprastosios pušies arba eglės antpilas padeda atsikratyti amarų, Psylla malis, obelinių vaisgraužių ir kitų kenkėjų. 2 kg pirmamečių ūglių spyglių užpilama 8 l vandens ir ekstrahuojama 5–7 dienas pavėsyje, kasdien pamaišant. Prieš purškiant 1 l antpilo atskiedžiama 10 l vandens.
Antras būdas. Šviežiai nupjautos šakos sudedamos į indą, užpilamos verdančiu vandeniu, lygiomis dalimis. Antpilą galima naudoti kitą dieną, jį atskiedus penkiskart.
Vaiskrūmius taip pat galima apsaugoti naudojant spyglių koncentratą (50–70 g 10 l vandens) žydėjimo pradžioje ir pabaigoje. Vyšnios purškiamos nuo žydėjimo kas 7–9 dienas visą drugių ir lėliukių buvimo laikotarpį, obelys – iškart po žydėjimo. Procedūra kartojama kas savaitę dar mėnesį.
Kad braškės nesusirgtų pilkuoju puviniu, prieš uogų nokimą dirva pamulčiuojama spygliais.

Baltalksnis
Daug nemalonumų daržininkams pridaro kurkliai – jie apgraužia šaknis ir stiebus, pažeidžia gumbus, sugadina sėklas. Pastebėta, kas šie vabzdžiai nepakenčia šviežio baltalksnio kvapo ir pasišalina iš lysvių, į kurias prismaigstyta šviežių šakelių.
Be to, lapų antpilas naudojamas, ginantis nuo voratinklinių ir šakninių erkučių, erškėtrožes, obelis ir gvazdikus puolančių amarų. 1 kg džiovintų arba 2 kg šviežių lapų reikia užpilti 10 l karšto vandens ir palikti parai. Paskui antpilas 30–40 minučių pavirinamas, perkošiamas.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 3, penktadienis.
  • Saulė teka 05:36, leidžiasi 20:57.
  • Mėnulis teka 04:20, leidžiasi 14:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Aleksandras, Jokūbas, Pilypas, Juvenalis, Arvystas, Dovydas
  • Saulės diena. Pasaulinė spaudos laisvės diena. Pirmosios rašytinės Konstitucijos Europoje diena (1791 m.)
  • Lapų diena. Galima augalus laistyti, purkšti, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Purenkite žemę aplink braškes, vaiskrūmius, daugiametes. Pavakariais purkškite augalus skystomis trąšomis. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių.
  • Sužaliavus paprastajai ievai sėjami burokėliai, gelteklės, salotinės cikorijos, pupos, gelsvės, kalendros, raudonėliai, dašiai, gūžiniai kopūstai, krapai. Sodinami svogūnų sėjinukai, česnakai, salotų, porų, ankstyvųjų gūžinių kopūstų, brokolių ir kaliaropių daigai, ankstyvosios bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius