Auginame vaismedžius balkone ir terasoje
Nors neturite sodo, o tik balkoną, nėra jokios priežasties, kodėl turėtumėte atsisakyti auginti vaismedžius. Juk juos galite sodinti vazonuose. Žinoma, derlius bus negausus, tačiau net ir keli sirpstantys vaisiai džiugins akį. Gražiai augantis ir žydintis vaismedis padovanos ne vieną gražią akimirką.
Apsauga nuo žiemos šalčių
Žiemai vaismedžius geriau perkelti į nuo vėjų apsaugotą, vėsią vietą po stogu, rūsį. Juos taip pat galima su vazonais įkasti sode. Šaltoje patalpoje augalus sustatykite ant plytų arba medinių padėklų. Po apačia pakiškite putplasčio gabalą, kad vazonai dugnais neliestų žemės. Apvyniokite juos džiuto medžiaga. Į tarpus prikiškite šiaudų, senų suglamžytų laikraščių, putplasčio gabaliukų. Uždenkite vazonų viršų ir vaismedžius. Jei medeliai nedideli, juos nesunku aprišti eglišakėmis ir sodo plėvele.
Jeigu turite kelis vazonuose augančius vaismedžius, žiemai suneškite į vieną vietą, pavyzdžiui, į garažą, šaltą verandą. Sustatykite juos greta, kad liestųsi kraštais. Tarp vazonų prikiškite senų laikraščių, šiaudų, šieno. Kad būtų šilčiau, pridenkite augalus eglišakėmis, apriškite sodo plėvele.
Vazonuose pasodintiems vaismedžiams reikia:
*saulėtos, nuo vėjo apsaugotos vietos;
*kiekvienais metais vis didesnių indų;
*drenažo, kad neužsistovėtų vanduo;
*vandeniui laidaus, derlingo ir visada drėgno substrato;
*drėgmę vazone sulaikančio, piktžolėms dygti neleidžiančio mulčio;
*profilaktinio purškimo fungicidais ir insekticidais;
*reguliaraus genėjimo, tręšimo (jei neįterpta ilgo veikimo trąšų), laistymo.
Kokios galimybės?
Obelys. Vazonuose geriausiai auga koloniniai ir į nykštukinius poskiepius įskiepyti vaismedžiai. Geriausia sodinti dviejų metų sodinukus. Pirmais auginimo metais palikite tik 2–3 žiedelius, kad užsimegztų vaisiai. Kitais metais retinkite užuomazgas. Reguliariai laistykite. Viename balkone ar terasoje rekomenduotina auginti kelias skirtingų veislių obelis – jos geriau apsidulkins.
Vyšnios ir trešnės. Anksčiau sudėtinga buvo įsivaizduoti vyšnią, trešnę vazone, tačiau atsiradus žemaūgėms veislėms svajonė virto tikrove. Vis dėlto dar nėra žemaūgio poskiepio, kuris įsitvirtintų mūsų klimato sąlygomis, o bandymai auginti atvežtines žemaūges veisles po žiemos dažniausiai baigiasi nesėkme. Išeitis – tinkamai genint ir formuojant vainiką žeminti medelį.
Persikai ir nektarinai. Vazonuose gerai auga žemaūgių veislių augalai. Iš jų galima formuoti ir krūmus. Tokie persikai ir nektarinai veda skanesnius ir kokybiškesnius vaisius. Labai svarbu anksti žydinčius vaismedžius apsaugoti nuo pavasarinių šalnų. Jei išsaugosite pumpurus, džiaugsitės skaniais vaisiais.
Kriaušės. Jas sudėtingiau auginti vazonuose nei obelis. Pirmiausia dar nėra išvesta tinkamų veislių, tad net pačios žemiausios kriaušės pasižymi dideliu augumu – iki 2,5 m aukščio ar net aukštesnės. Šaltą žiemą jos dažnai apšąla, o kartais ir iššąla, reikalingos atramos. Kita priežastis – balkone ar terasoje reikia auginti kelių veislių kriaušes, kad jos viena kitą apdulkintų.
Slyvos. Vazonuose augintinos žemaūgės slyvos. Galima formuoti ir krūmelius. Pavasarį reikia saugoti nuo šalnų.
Pixabay nuotr.