Bananas namuose
Monotoniškos keturios namų sienos dėl egzotiškų augalų akimirksniu gali pavirsti į energija pulsuojančią buveinę. Iš Pietryčių Azijos ir Australijos kilę bananai kartu su grafiniais elementais ir sodriomis spalvų plokštumomis suteikia tobulos pusiausvyros ir neleidžia kilti nuoboduliui.
Ar tikėtis vaisių?
Taip, sulaukti vaisių namuose įmanoma, bet ne visada. Pirmiausia tai lemia bananų amžius.
*Pražysta 4–5 metų augalai (ne jaunesni kaip trejų metų). Kita sąlyga – labai geras apšvietimas. Jie žydės tik gaudami pakankamai saulės. Žiemą bananus verta papildomai apšviesti. Šviesiose patalpose, prie pietinių langų, žiedų tikėtina sulaukti pavasarį ir vasarą. Vaisiai noksta irgi nevienodai ilgai, beveik metus. Taigi derliumi galbūt pasidžiaugsite žiemą. Naujienas sekantys augintojai tikriausiai pastebėjo, kad retkarčiais vis pasitaiko pranešimų apie Lietuvoje sunokusius bananus.
*Bananams patinka erdvūs, šilti ir šviesūs kambariai. Pačių mažiausių veislių augalai tilps ant plačios palangės. Visus metus, ypač vasarą, reikia gausiai laistyti. Tai daroma, vos išdžiūsta žemės paviršius. Tik vanduo padėkle neturi užsistovėti. Atspariausi sausrai yra ensetai.
*Bananai labai mėgsta šilumą. Daugumai rūšių žiemą temperatūra neturi nukristi žemiau kaip 16 ºC. Tik ištvermingasis japoninis bananas pakenčia iki 10 ºC vėsą.
*Vasarą bananus galima išnešti į sodą ir laikyti šviesiame pusšešėlyje. Svarbu, kad vėjas neapverstų vazonų ir nesuplėšytų plačių lapų. Karštą orą šie augalai ištveria gana lengvai, tik svarbu, kad nepritrūktų drėgmės.
*Kambariuose bananų lapus reikėtų dažnai purkšti šiltu vandeniu. Svarbu nepamiršti vėdinti patalpų – net ir žiemą jie nemėgsta užsistovinčio oro. Tik jokiu būdu nesukelkite skersvėjo, nes šiems augalams jis pavojingas.
*Pavasarį ir vasarą kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis bananai tręšiami kas dešimt dienų, o žiemą užtenka kartą per mėnesį.
Apie priežiūrą
*Bananai dažniausiai auginami kaip egzotiniai lapiniai augalai. Geromis sąlygomis jie visuomet turi 5–8 lapus, nukrypusius į skirtingas puses. Augant naujam lapui, vienas kuris iš seniausių pradeda džiūti. Jis tik gadina vaizdą, todėl ilgai nelaukdami išpjaukite.
*Platūs lapai lengvai įplyšta. Skersiniai įplyšimai nuo krašto iki pagrindinės gyslos jiems beveik nekenkia, todėl žaliuoja toliau. Ši savybė augalams padeda išgyventi per atogrąžų audras.
*Vasarą bananus išnešę į terasą ar sodą pastatykite užuovėjoje. Mat stipresnis vėjas lengvai apverčia vazonus, suplėšo lapus.
*Bananai persodinami kasmet pavasarį. Vazonai parenkami pagal jų dydį, nemaži, nes šaknų sistema stipri ir plati. Ant dugno beriamas drenažo sluoksnis. Substratas ruošiamas iš komposto, durpių ir smėlio (2 : 2 : 1).
*Jei bananas pasodinamas į didesnį vazoną, kasmet persodinti nebūtina, bet pavasarį ir vasaros pabaigoje reikia pakeisti viršutinį 3–5 cm žemės sluoksnį.
*Vazonuose augalai visada būna mažesni nei pasodinti į gruntą oranžerijose ir juo labiau už augančius natūraliomis sąlygomis.
Kaip padauginti?
Dauginti bananus galima sėklomis (jų būna kai kuriose didesnėse sėklų parduotuvėse) ir jaunais ūgliais. Į vazonėlius tinka sodinti tokius ūglius, kurie jau yra suformavę šaknis.
Sėklomis dauginamos bananų rūšys. Kadangi jos yra kietos, prieš daiginimą reikia paruošti. Pirmiausia apvalkalai patrinami švitriniu popieriumi, kad šis taptų pralaidesnis. Po to apie dvi paras dar mirkoma šiltame vandenyje.
Tada sėklos pasėjamos po vieną į vazonėlius su komposto, durpių, smėlio ir smulkintos medžio anglies (lygiomis dalimis) substratu. Joms dygti palankiausia temperatūra yra 25–30 ºC. Sudygsta ne visos vienu metu. Šis procesas gali trukti nuo vieno iki trijų mėnesių. Paskui šiltame kambaryje sėjinukai auga labai greitai. Pirmaisiais metais jaunus augalus reikia persodinti kelis kartus į vis didesnius vazonus.
Mano bananas pražydo po 2,5 m (atsivežiau mažą gumbelį) ir dabar 4 men vaisiams. Manau, per Kalėdas jau ragausim. Straipsnyje reikia pataisyti Jūsų žodžius“ Pražysta 4–5 metų augalai (ne jaunesni kaip trejų metų). „