• gegužės 4 d., Šeštadienis

Bičių žiemojimo įvertinimas

Atšilus orams, bitininkai apsilanko savo bitynuose, pasižiūri, kaip peržiemojo augintinės. Labai gerai, jei visos bitutės sulaukė pavasario, tačiau kartais jie randa ir tuščius avilius arba mirusių vabzdžių. Tam įtakos turi įvairios ligos, Varoa erkės, kartais ir priežiūros klaidos. Sulaukę pavasario bitininkai turi ne tik džiaugtis išgyvenusiomis bitutėmis, bet ir tinkamai įvertinti žiemojimo rezultatus, nuo kurių priklausys tolesnis šeimų vystymasis.

 

 

 

Suskaičiuojame užimtus tarprėmius

Po pirmojo apsiskraidymo, t. y. kai po žiemos bitutės pirmą kartą išskrenda iš avilio, išsivalo žarnyną, o oro temperatūra pakyla iki 15 ºC, atliekama pirmoji šeimų apžiūra.

Pirmiausia tikrinama, kiek bitės užima tarprėmių. Šis skaičius palyginamas su rudens rezultatais, kai jos ėjo žiemoti. Labai praverčia bityno užrašai, nes, turint daugiau šeimų, to galima ir neprisiminti. Palyginę abu skaičius matome, kiek susilpnėjo bičių šeima. Sveikos šeimos, kuri gerai

peržiemojo, narių miršta nedaug. Taigi, jei pavasarį bičių radote beveik tiek pat, kiek buvo rudenį, jos peržiemojo gerai. Skaičiuojant, reikėtų atkreipti dėmesį, kaip stipriai bitės yra aptūpusios rėmelius, nes ant kraštinių jų būna mažiau. Jei jos užima tik pusę korio, du tarprėmius reikėtų skaičiuoti kaip vieną. Pagal tai, kiek tarprėmių bitės aptupia, bitininkai apibūdina šeimos stiprumą. Jei jos užima 8 ir daugiau tarprėmių, šeima laikoma stipria, jei 6–7 – vidutinio stiprumo, jei 4–5 – silpna, o jei tik 3 ir mažiau – labai silpna.

 

Apžiūrime avilio dugną

Valant avilių dugnus, reikia pažiūrėti, kiek yra mirusių bičių. Jei jų susidaro apie 100–150 g, t. y. maždaug pusė stiklinės, laikoma, kad tokia šeima peržiemojo gerai, nes skaičius nuo rudens beveik nepakito. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad kai kurios šeimos laikosi didesnės higienos. Jos labiau linkusios palaikyti švarą avilyje, todėl, atšilus orams, pačios ištempia lauk mirusias gentaines bei kitas šiukšles. Tuomet turime apžiūrėti ne tik avilio dugną, bet vietą po laka.

Valant avilius taip pat reikia atkreipti dėmesį, kiek ant dugno yra negyvų erkių. Jei skaičius didelis, šeimas reikėtų gydyti ekologiškais vaistais.

 

Korių apžiūra

Išvalę avilių dugnus pereiname prie korių apžiūros. Jei randame apviduriuotus rėmelius, korius ar sieneles, diafragmas, vadinasi, bitės žiemojo blogai.

Viduriavimą galėjo sukelti:

*papildomi trukdžiai, triukšmas, pavyzdžiui, avilyje apsigyvenusių pelių ar nuolat prie lakų besisukiojančių paukščių;

*blogos kokybės, surūgęs maistas arba nuo rudens koriuose likęs lipčiaus ar viržių medus;

*labai drėgnas lizdas;

*įvairios ligos, pavyzdžiui, nozematozė.

Tikrindami korius, atkreipkime dėmesį, kaip bičių motinėlė deda kiaušinėlius, į perų skaičių. Bityno užrašuose reikėtų įsirašyti žiemojimo rezultatus, pasižymėti neproduktyvias motinėles, šeimas, kuriose yra senų korių, kuriuos, plečiant lizdus, reikėtų palaipsniui iškelti į avilio kraštus, o vėliau išimti.

 

Įvertiname maisto atsargas

Kitas veiksmas, kurį reikia atlikti, – nustatyti, kiek maisto likę lizde. Anksti pavasarį orai dar būna šaltoki, todėl bitės pačios ne visuomet gali parsinešti žiedadulkių ar nektaro. Jei lizde maisto yra mažiau nei 7–8 kg, jas reikėtų papildomai pamaitinti kandi tešla arba cukraus sirupu. Galima duoti ir paprasto medaus, nes, jei nepakaks maisto, bičių motinėlė dės mažiau kiaušinėlių ir šeima blogiau vystysis, ne taip greitai stiprės. Be to, reikia atkreipti dėmesį ir į labai stiprias šeimas, nes jos intensyviai augina perus, greičiau suvartoja lizde likusį maistą. Jei užsitęs nepalankūs orai, bitės gali likti be maisto ir, nors jau bus peržiemojusios, neišgyvens. Tokias šeimas reikia nuolat stebėti ir, jei reikia, maitinti papildomai.

Jei bitės gerai peržiemos ir vėliau jomis tinkamai pasirūpinsime, balandžio pabaigoje stipriose šeimose turėtų būti ne mažiau kaip 10–12 aptūptų korių, 8–9 iš jų – su perais. Tokios bičių šeimos tinkamai dalyvaus pavasariniame sodų medunešyje. Vėliau iš jų galima bus daryti papildomas šeimeles. Esant reikalui, koriais su perais stiprinamos silpnesnės šeimos.

 

Neatidėliotini darbai

Įvertinę žiemojimo rezultatus, bitininkai turėtų numatyti tam tikrus darbus. Labai silpnas šeimas pavasarį reikėtų sujungti su stipriomis, nes kitaip nespės iki medunešio sustiprėti ir neprineš perteklinio medaus. Jei bičių motinėlės blogai deda kiaušinėlius, jas reikėtų iš karto pakeisti į produktyvias jaunas. Jei po žiemos šeimoje yra mirusi motinėlė, reikėtų kuo skubiau surasti naują. Jei neturite tokios galimybės, silpną šeima sujunkite su tokia, kuri turi gerą motinėlę. Jei bitės viduriuoja, jas reikėtų perkelti į švarų, dezinfekuotą avilį, įdėti švarius rėmelius su pasiūtais koriais, o vėliau, pasitaikius pirmai progai, pakeisti motinėlę ir gydyti nozematozę.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius