• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Česnakai: vasariniai ar žieminiai? II dalis

Tęsiame temą apie daugelio mėgiamus ir vertinamus česnakus. Jei dar nenusprendėte, kuriuos – žieminius ar vasarinius – rinktis, pateikiame daugiau informacijos.

 

 

Kada nurauti žieminius ir vasarinius česnakus?

Česnakus reikia rauti laiku, kad skiltelės nesubyrėtų. Kai kas duoda tokį patarimą: neskinkite visų žiedynų, palikite kelis ir pagal juos stebėkite, kada daržoves laikas rauti. Esą tada, kai kaip kiaulės uodega susiraitęs žiedynkotis ima tiestis ir kelti žiedyną į viršų. Iš tikrųjų derlių nuimti vertėtų anksčiau, nes vos tik žiedynas išsitiesia, skiltelės jau nenori glaustis viena prie kitos. Tad rauti česnakus reikia anksčiau, kai ima skilti žiedyne susiformavusius orinius svogūnėlius dengiantis lukštas, žiedynkotis dar tebėra susisukęs, bet jau gelsta lapai. Paprastai šis laikas sutampa su liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia.

Vasariniai česnakai raunami rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje. Laikas priklauso nuo lapų išvaizdos. Jei jie smarkiai pageltę, laikas imti derlių.

 

Kur geriausiai augs?

Česnakai geriausiai auga puveningose dirvose, mėšlu ir mineralinėmis trąšomis patręštame priesmėlyje ir lengvame priemolyje, kurių pH 6,6–7,0, saulėtose vietose. Šios daržovės nemėgsta rūgščių dirvų. Sunkesnes dirvas reikia ruošti rūpestingiau (giliai sukasti, į 1 m2 įterpti 1–2 kibirus komposto ir apie 2 kg medžio pelenų), o rūgštesnes būtina pakalkinti.

Geriausias priešsėlis yra ankstyvieji kopūstai, burokėliai, agurkai, moliūginės ir ankštinės daržovės. Česnakai blogai auga po svogūnų, bulvių, kai šalia – žirniai, pupelės. Į tą pačią vietą juos geriausia sodinti po 3–4 metų. Česnakus pravartu auginti šalia braškių, nes jų išskiriami fitoncidai atbaido kai kuriuos šiuos uogakrūmius mėgstančius kenkėjus.

Česnakai sodinami 4–6 cm gilyje kas 10 cm. Tarp eilių paliekami 20 cm tarpai.

 

Svarbu žinoti

*Česnakų šaknys auga 15–20 cm gylyje. Jie suformuoja mažai smulkių šaknelių, kurių siurbiamoji galia nedidelė, todėl svarbu, kad dirva būtų puri. Per sausrą neturi trūkti vandens.

*Žieminiai česnakai išaugina žiedynus. Juos reikia nuskinti, kad augalai neeikvotų jėgų žiedams krauti ir oriniams svogūnėliams formuoti.

*Nurovę žieminius česnakus, jų stiebus palikite gero sprindžio dydžio ir gerai išdžiovinkite.

*Prasidėjus pavasariui, likusias žieminių česnakų ropeles galima sudėti į šaldytuvo vaisių skyriuje, tuomet jie tiks vartoti ilgiau.

*Gamindami vytintas dešras, sūdydami lašinius naudokite tik vasarinius česnakus – jie aštresni. Žieminiai po kurio laiko pakeičia skonį ir kvapą, rūgština mėsą, todėl jos produktų skonis suprastėja.

*Vasarinių česnakų lapai po Petrinių surišami mazgu, kad susiformuotų didesnės ropelės.

*Nurauti vasariniai česnakai išdžiovinami. Jų stiebų galima nenurauti ir nepjauti – bus patogu surišti į kasas.

Patarimas. Neišmeskite žieminių česnakų žiedynų. Juos sumalkite mėsmale. Gautą masę sumaišykite su druska ir sudėkite į stiklainius. Tai puikus produktas mėsai paskaninti ar marinuoti. Žiedynus galima supjaustyti smulkesniais gabaliukais ir taip pat marinuoti.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius