• spalio 18 d., Penktadienis

Ciklamenas – vėsos nebijantis augalas

Klystate, jei manote, kad visi namuose auginami augalai mėgsta lepintis šiluma. Jei ieškote tų, kurie nebijo vėsos, pasirinkimas tikrai nebus skurdus. Iš gražiai žydinčių tiktų kamelijos, azalijos, daugelio pamėgtos Phalaenopsis grupės orchidėjos ir ciklamenai, kurie didesnę metų dalį galėtų sėkmingai gyventi ir žydėti net ir kitoje lango pusėje – lauke. Ar tai įmanoma mūsų klimatinėje zonoje?

 

 

Ciklameno vardas kilęs iš graikiško žodžio kyklamenos („rato forma“) ir žymi apvalų stiebagumbį. Augalas sukultūrintas graikų filosofo Platono laikais (penki šimtmečiai iki Kristaus). Daugelis puikiai žinome vazonėliuose auginamus persinių ciklamenų (Cyclamen persicum) hibridus. Visame pasaulyje jie yra populiarios Velykų gėlės. Pas mus tokios tradicijos nebuvo, bet daugeliui ji turėtų būti priimtina. Juk augalą galime išsaugoti ir nužydėjusį, nesunkiai auginti toliau.

Pirmas žingsnis – pakeisti durpių substratą, kurio pripildytas su ciklamenu pirktas vazonėlis, į lengvos mechaninės sudėties žemės mišinį (su smėliu), laidų vandeniui. Lapams pradėjus džiūti, nebelaistoma – augalui leidžiama pereiti į ramybės būseną. Po poilsio jam pradėjus busti vėl laistoma ir tręšiama (6–8 savaites).

Vyraujanti ciklamenų spalva rausva. Norint išlaikyti baltai žydinčius augalus ir dauginti sėklomis, juos būtina izoliuoti nuo žydinčių rausvai. Apdulkintojai vabzdžiai nebūtini, nes ciklamenų žiedai linksta žemyn ir į juos kitų augalų žiedadulkių patekti negali. Labai įdomios yra sėklų dėžutės, kurios bręsdamos susisuka spirališkai ir baigia nokti tik nukritusios ant žemės, tarp nudžiūvusių lapų ir granito nuotrupų. Brendimas trunka 1–2 mėnesius. Pastebėta, kad ciklamenų dygimą skatina šaltas oras. Susidarius mažyčiams stiebagumbiams, pirmieji žiedai pražysta po poros metų.

Ciklamenus verta auginti ir dėl lapų. Jie yra gražios formos, su margomis dėmėmis, skirtingi kaip snaigės. Lapų dėmėtumas įtvirtintas veislėse. Ypač graži veislė, turinti alavo spalvos lapus. Yra augalų kvepiančiais žiedais, labai dideliais lapais ir mažyčių. Iš viso užregistruota apie 50 veislių.



guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius