• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Čiobrelių įvairovė

Dažnas žinome vieną kitą čiobrelių rūšį, tačiau jų įvairovė gana įspūdinga.

 

 

 

 

Baltažiedis čiobrelis (T. serpyllum) ‘Albus’. Aukštis apie 5 cm. Pražysta vienas iš pirmųjų – jau gegužės antroje pusėje – ir gausiai žydi iki liepos pabaigos. Sudaro puikiai augantį ir dirvą padengiantį šviesiai žalią visžalį kilimą. Yra vienas iš nedaugelio čiobrelių, žydinčių baltais žiedais. Aromatas nėra labai stiprus. Dažniau naudojamas želdinimui. Puikiai pakelia nestiprų mindžiojimą.

Čiobrelis ‘Donne Valley’. Aukštis apie 10 cm. Auga visžaliu kilimėliu. Iš stipraus citrinų aromato lapelių ruošiama labai skani arbata. Žiedai šviesiai alyviniai. Lapeliai išmarginti geltonai ir žaliai.

Čiobrelis ‘E. B. Anderson’. Aukštis apie 10 cm. Auga dailiais, kompaktiškais kereliais. Žydi alyvinės spalvos žiedais be kotelių, išsidėstančiais tarp margų lapelių. Tai dekoratyvinis augalas, tinkamas alpinariumams ir sodinti tarp akmenų.

 

Ankstyvasis čiobrelis (T. praecox) ‘Minus’. Aukštis apie 5 cm. Auga žaliu visžaliu kilimėliu, todėl puikiai tinka kiliminiam želdinimui. Yra neaukštas, todėl gražiai paslepia tarpus tarp akmenų ar takelių. Žydi alyviniais žiedais.

 

Ankstyvasis čiobrelis ‘Purple Beauty’. Aukštis apie 10 cm. Sudaro šiek tiek aukštesnį tamsiai žalių lapų kilimėlį nei ‘Minus’. Laikomas vienu iš greičiausiai besiplečiančių čiobrelių, todėl puikiai tinka kiliminiam želdinimui. Gausiai žydi alyvinės spalvos žiedais.

 

Ankstyvasis čiobrelis ‘Coccineus’. Aukštis 5 cm. Auga kilimėliu. Žydi ryškiais raudonai alyviniais žiedais. Idealiai tinka kiliminiam želdinimui, tarpams tarp akmenų užpildyti.

 

Čiobrelis ‘Rasta’. Aukštis apie 5 cm. Sudaro žemutį geltonai žalią kilimėlį. Auga gan lėtai, todėl tinka alpinariumams, sodinti tarp akmenų.

 

Ankstyvasis čiobrelis ‘Ruby Glow’. Aukštis 10–15 cm. Auga vidutinio aukščio žaliu kilimu. Žiedai labai ryškios alyvinės spalvos. Aromatingas, todėl tinka arbatoms ar prieskonių mišiniams.

 

Citrininis čiobrelis (T. x citriodorus) ‘Golden Dwarf’. Aukštis apie 15 cm. Vasarą negausiai žydi šviesiais alyviniais žiedais. Auga dailiais apvaliais ir ryškiai geltonais kupsteliais. Dėl dekoratyvumo ir spalvų įvairovės šį čiobrelį galima sodinti ne tik prieskoninių augalų lysvėse, tačiau ir gėlynuose. Lapeliai skleidžia švelnų citrinų aromatą.

 

Citrininis čiobrelis ‘Golden Lemon’. Aukštis 10–15 cm. Dekoratyviai atrodantis ir labai aromatingas augalas geltonai žaliais lapeliais. Auga medėjančiais krūmeliais. Šaltesnėmis žiemomis apšąla šakutės, todėl rekomenduojama pridengti.

 

Citrininis čiobrelis ‘Typ Lammefjord’. Aukštis apie 10 cm. Auga žaliu kilimėliu. Yra labai malonaus aromato, todėl puikiai tinka arbatoms.

 

Keturbriaunis čiobrelis (T. pulegioides) ‘Foxley’. Aukštis 20–25 cm. Kiliminis, tačiau aukštesnis už kitus panašius čiobrelius, dekoratyviais margais (žaliais ir baltais) lapeliais. Šio čiobrelio arbata labai skani.

 

Paprastasis čiobrelis (T. serpyllum) ‘Red Start’. Aukštis 15–20 cm. Tai dar vienas aromatingu žaliu kilimėliu želiantis ir ryškiais alyviniais žiedais žydintis augalas.

 

Paprastasis čiobrelis ‘Pygmaeus’. Aukštis 10–12 cm. Auga kompaktiškais ir dailiais visžaliais kupsteliais. Vaistinėmis savybėmis nepasižymi, tačiau dekoratyvus ir puikiai tinka alpinariumams, sodinti tarp akmenų.

 

Paprastasis čiobrelis Magic Carpet’. Aukštis 7–10 cm. Auga žemu kilimėliu. Žydi ryškiais raudonai alyviniais žiedais. Pakenčia nestiprų mindžiojimą.

T. longicaulis ssp. odoratus. Aukštis apie 15 cm. Tai išskirtinio aromato čiobrelis. Žiedai, susitelkę stambiomis kekėmis, atrodo įspūdingai. Augalas puikiai padengia dirvos paviršių. Lapai žali, blizgantys, standūs, visai nebūdingi čiobreliams, panašūs į bruknių. Žydi šviesiai violetinės spalvos žiedais.

 

T. doerffleri. Aukštis 10–12 cm. Pražysta anksčiausiai iš visų čiobrelių – jau gegužės viduryje. Šliaužia ir sudaro dailų pilką kilimėlį. Auga gan lėtai, todėl netinka apželdinti didesniems sodo plotams.

 

Vaistinis čiobrelis (T. vulgaris) ‘Orange Spice’. Aukštis 5–10 cm. Sudaro tankų visžalį kilimėlį. Lapai visiškai nebūdingi čiobreliams – smulkūs ir pailgi. Aromatas išskirtinis, panašus į apelsinų. Šis čiobrelis vartojamas kaip prieskonis, arbata labai skani.

 

Čiobrelis ‘Duftkissen’. Aukštis 10–15 cm. Auga kompaktiškais pilkais kereliais. Gausiai žydi, turi intensyvų aromatą.

 

 

Kmyninis čiobrelis (T. herba-barona). Aukštis apie 10 cm. Tai greitai augantis visžalis augalas. Labai tinka sodinti takeliuose tarp akmenų. Kmyninis čiobrelis, priešingai nei kiti, vienoje vietoje neatnaujintas gali augti 10 metų ir ilgiau. Jis yra vienas iš nedaugelio žemaūgių genties atstovų, pasižyminčių stipriu aromatu. Labai tinka mėsos patiekalams pagardinti, kadangi kvapu ir skoniu primena kmynus. Herba barona išvertus iš lotynų kalbos reiškia ‘žolelė jautienai’.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius