• gegužės 7 d., Antradienis

Darbai birželį sode

Prasidėjus vasarai tik ir laukiame uogų derliaus, todėl sode darbų tikrai nemažėja. Kaip kovoti su vaiskrūmius puolančiomis ligomis? Kaip tinkamai pasirūpinti sodo puošmenomis ir palepinti uogines kultūras? Pateikiame naudingų patarimų, kokius darbus sode atlikti pirmąjį vasaros mėnesį.

Kovojame su ligomis

Paraudo ir išsipūtė raudonųjų serbentų lapai? Tai serbentinio amaro darbas. Nuskinkite ir sunaikinkite pažeistus lapus. Krūmus apipurkškite sodos tirpalu (3 šaukštai kibirui vandens).
Ant agrastų ūglių, lapų ir uogų pastebėjus balkšvas apnašas? Galima įtarti agrastų valktį. Pažeistas šakas išpjaukite ir sudeginkite. Po derėjimo nupurkškite fungicidais. Agrastai sirgs mažiau, jei auginsite šiai ligai atsparias veisles, sodinsite gerai saulės apšviestose vietose ir nepadauginsite azoto.
Sausu oru gali pagausėti amarų. Padės profilaktiniai purškimai spygliuočių arba pelenų ir muilo antpilais.
Birželį skraido serbentinio stiklasparnio drugiai. Jie dažniau kenkia juodiesiems serbentams. Pasigaminkite antpilo: 0,5 kg bulvienojų arba pomidorų lapų susmulkinkite, užpilkite 10 l karšto vandens ir uždengę palaikykite 2–3 valandas. Įdėkite 40 g ūkinio arba žaliojo muilo. Perkoštas skystis tinkamas naudoti.

Palepinkite uogines kultūras

Gausesnio uogų derliaus sulauksite, jei ant serbentų, agrastų užpilsite po kibirą piktžolių raugo, atskiesto dukart didesniu kiekiu vandens.
Jei sausa, laistykite avietes, braškes, žemuoges, serbentus ir kitas uogines kultūras. Nepamirškite, kad po mulčiu drėgmė laikosi geriau.
Nukirpkite aviečių viršūnes, jei jos viršija 1 m aukštį – paskatinsite šoninių ūglių augimą ir padidinsite kitų metų derlių.

Dėmesys sodo puošmenai – gėlėms

Jei norite, kad žiedai būtų stambesni, nugnybkite dalį bijūnų žiedinių pumpurų, pažastinius chrizantemų ūglius, o flioksų stiebus palikite ne daugiau kaip 4–5.
Išskinkite vilkdalgių sėklų dėžutes.
Nužydėjusius lubinus nupjaukite palei žemę.
Pašalinkite nužydėjusių tulpių ir narcizų žiedynstiebius, neliesdami lapų. Augalus patręškite fosforo ir kalio pripildytomis trąšomis. Kai lapai nudžius, svogūnėlius iškaskite ir laikykite gerai vėdinamoje patalpoje, pavėsyje. Į tuščias vietas pasodinkite vienmečių gėlių.
Padalinkite aubrečių, šliaužiančiųjų flioksų, plukių, raktažolių kerelius ir pasodinkite į nuolatinę vietą gėlyne. Laiku laistykite, purenkite dirvą, ravėkite, mulčiuokite durpėmis ar medžio drožlėmis, kas 10–15 dienų patręškite.
Jei šalnos pakando antžemines jurginų dalis, neskubėkite jų iškasti. Tikėtina, kad po savaitės gumbai išleis naujus ūglius. Leiskite augti ne daugiau kaip dviem, o geriausia vienam stipriam daigui. Jei paliekami visi stiebai, jiems neužtenka maisto medžiagų ir šviesos, todėl nesusidaro nei žiedai, nei gumbai.
Vasaros pradžioje daug drėgmės reikia lelijoms. Šios gražuolės neatsparios botryčiui, todėl nuo gegužės pabaigos iki rugpjūčio vidurio kas 10–14 dienų jas reikia purkšti fungicidais.

Kiti darbai

Genėkite spygliuočius – vasarą sakai tirštesni ir augalai nukenčia mažiau. Spygliuočiai žaizdas užsigydo patys.
Gyvatvores geriausia sodinti rudenį arba pavasarį. Jei sodinukai išauginti vazonėliuose, tai daryti galima visą vasarą.
Imkite rabarbarų ir rūgštynių derlių. Peraugusiuose augaluose daugoka oksalo rūgšties, todėl geriau jų nevalgyti. Jaunuose lapuose gausu naudingų citrinos ir obuolių rūgščių. Tokius ir vartokite maistui.
Jeigu norite, kad svarainiai išaugintų didesnius vaisius, dalį užuomazgų pašalinkite.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 6, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:29, leidžiasi 21:03.
  • Mėnulis teka 04:46, leidžiasi 18:59.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Eidmantė, Judita, Minvydas, Benedikta (Benė), Liucijus
  • Tarptautinė diena be dietų.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį), žaizdas dezinfekuokite ir užtepkite sodo tepalu. Tręškite pomidorus, paprikas ir kitas daržoves. Pasidauginkite atlankomis vaiskrūmius ir kitus dekoratyvinius krūmus. Nupurkškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Pjaukite, grėbstykite veją. Rinkite vaistinius augalus. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Sužydėjus vyšnioms sėjami burokėliai, morkos, kukurūzai, prieskoniniai augalai, salotos, krapai. Sodinami salierų, gelsvių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų daigai, vėlyvesnės bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius