Darbai gegužę: ką ir kada sodinti?
Sodiname bulves
Jei dar nepasodinote, tai iki gegužės 10 dienos pasodinkite bulves. Geriausia, kai vidutinė oro temperatūra viršija 8 °C. Tada ir dirva jau būna pakankamai įšilusi. Prieš bulviasodį apžiūrėkite gumbus. Ligotus ir pažeistus puvinio išbrokuokite. Geriau sodinti sveikus vidutinio dydžio gumbus. Jei sėklos mažai, pjaustykite prieš pat sodinimą, kiekvieną dalį palikdami su keliomis akutėmis.
Gumbus dėkite pjūviu į žemę. Negerai, kai bulvių daigeliai didesni nei 2 cm – sodinant gali nulūžti. Sodinkite eilėmis, palikdami 60 cm tarpus, o tarp būsimų augalų – 25 cm atstumus. Gylis – 8–10 cm. Šie skaičiai gali kisti, atsižvelgiant į gumbų stambumą, veislę, sodinimo laiką ir dirvožemį. Ankstyvųjų veislių bulvės sodinamos tankiau, vėlyvesnių – rečiau. Tankiau ir sekliau išdėstomi smulkūs (30–50 g) gumbai, o tarp vidutinio dydžio (50–80 g) paliekami kiek didesni tarpai, sodinama giliau. Jei pavasaris lietingas, o dirva sunki (priemolis, molis), sodinama vos 5–6 cm gylyje. Priešingu atveju bulvės užmirksta, blogai dygsta. Jei sausa ir šilta, lengvose dirvose (smėlis, priesmėlis) per sekliai esantiems gumbams trūksta drėgmės. Bet kuriuo atveju nerekomenduojama sodinti giliau nei 12 cm.
Daigai jautrūs neigiamoms temperatūroms – gali pakenkti net –2 °C. Apšalusius laistykite ir patręškite azoto trąšomis – sutvirtės ir greičiau atžels.
Į šiltnamius keliauja pomidorų daigai
Pirmąjį gegužės dešimtadienį į polietileninius šiltnamius sodinami pomidorų daigai. Gerieji turi 7–8 tamsius žalius lapus ir yra neištįsę. Jie gali būti sukrovę ir žiedinių pumpurų arba žydėti. Sodinant tarp eilių paliekami 60–70 cm pločio tarpai, o tarp augalų – 40–50 cm. Jei šiltnamyje pomidorai auginami ne pirmus metus ir serga, atstumai turi būti didesni.
Iškasamos 25–30 cm gylio duobutės. Ant kiekvienos iš jų dugno paberiama 300–400 g humuso, 7–10 g superfosfato ir sauja medžio pelenų. Užpilama šiltu vandeniu ir sumaišoma su žemėmis. Į skiedinį įstatomas daigas, kurio viršūnė nukreipiama vertikaliai arba į šiaurę. Keli apatiniai lapai nuskinami. Užberiama žemėmis, paliekant 3–4 cm duobutę laistyti.
Kadangi gegužę dar būna šalnų, reikėtų įkasti lankus, o plėvelę padėti šalia ir uždengti ja augalus tik atšalus orams arba dar jiems artėjant. Iš pradžių pomidorų daigai nelaistomi, o praėjus 10–12 dienų po pasodinimo laistomi reguliariai, kas 7–10 dienų po 0,5–1 l vienam augalui.
Pomidorus reikia pririšti virve prie vielos, ištiestos šiltnamio viršuje. Apatinis virvės galas užrišamas laisva kilpa po antruoju lapu, o augantis stiebas prireikus apsukamas apie virvę pagal laikrodžio rodyklę. Daigai vystysis geriau, jei temperatūra bus tinkama: sodinant – 18–20 °C, per žydėjimą – 21–25 °C, per derėjimą – 22–25 °C.
Ką dar sodiname gegužę?
Gegutei užkukavus sėkite pupas, svogūnus, daržo žirnius, raudonėlius, dašius, pankolius. Sodinkite porus, vidutinio ankstyvumo ir vidutinio vėlyvumo gūžinius kopūstus, salierus, česnakus, jurginus, tigrenes, frezijas.
Paprastajai ievai ir vyšniai pražydus sėkite burokėlius, morkas, ridikėlius, pupeles (nuo vėjų apsaugotose vietose), juozažoles, kmynus, salotas, špinatus, nasturtes. Sodinkite briuselinius, vėlyvuosius gūžinius ir žiedinius kopūstus, brokolius, gelsves, vaistinius šalavijus, pipirmėtes, mėtas, kininius ratilius, leukonijas, pilkąsias žiles, gvazdikus.
Paprastajai alyvai pražydus sėkite agurkus, aguročius, patisonus, cukinijas, moliūgus, pupeles, darželinius katilėlius, piliarožes. Sodinkite darželines petunijas, šalavijus, šlamučius, verbenas, serenčius, kininius gvazdikus, kosmėjas, lobelijas, vienmečius flioksus, griežčius, pomidorus, dumplūnes, bazilikus, mairūnus, peletrūnus.