• gegužės 7 d., Antradienis

Darbai liepą

Liepą prasideda vidurvasaris ir antrasis pusmetis. Ar džiugins šis mėnuo šiltais orais? Ar merks lietūs, sudarydami palankias sąlygas plisti augalų ligoms ir bjauriai nuotaikai? Spėlionės ir liks spėlionėmis. Nerimą kelia tai, kad liepa – vienas lietingiausių mėnesių Lietuvoje. O ir senolių pastebėjimai ne be reikalo iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą perduodami. Pamenate, kuo ypatinga liepos 10-oji? Tai Septynių miegančių brolių diena. Jei ją be perstojo lyja, lis dar 7 dienas, o gal net 7 savaites… Bet ar lietus, ar kaitra, darbai soduose ir daržuose patys nenusidirba. Ką reikėtų padaryti šį mėnesį?

Vasara – tinkamas metas genėti vaismedžius

* Vasarą genimi vaismedžiai. Pagrindinis darbas atliekamas anksti pavasarį arba anksti rudenį (vynmedžių ir riešutmedžių atveju), o papildomas – per vegetaciją, iki rugpjūčio, nes vėliau padarytos žaizdos iki žiemos nespėja sugyti. Prie pagrindo nukerpami vertikalūs ūgliai. Iš viršūninių pakaitinių ūglių vasarą paliekamas vienas, stipriausias. Jis pririšamas polietileninėmis juostelėmis prie stiebo priglaustos lazdelės. Taip suformuojamos horizontaliau augančios ir gausiau derėsiančios šakos. Išpjaunami ir sunykę, džiūstantys ūgliai.
* Vasarą rekomenduojama praretinti sutankėjusias nederančių vaismedžių vainikų vietas. Kai nėra lapų, jas sunku pastebėti. Karpant ūglius ir plonas šakeles išvengiama pavėluoto storų šakų genėjimo. Be to, jauna mediena labai greitai užtraukia žaizdas. Naudojami aštrūs įrankiai, kad pjūvių paviršius būtų lygus. Svarbu juos dezinfekuoti spiritu kaskart, pereinant prie kito medžio. Pjūviai užtepami sodo tepalu arba aliejiniais ar bituminiais dažais su nedidele (0,5–3 proc.) kontaktinio fungicido priemaiša. Tai daryti reikia atidžiai. Kambį (brazdą) geriau palikti atvirą, kad stambios žaizdos per metus užsitrauktų po 0,5–2 cm iš kiekvienos pusės. Žaizdą užtepkite vos nupjovę šaką ar baigę genėti medį. Plonesnių nei 0,5–1 cm skersmens šakų žaizdas nuo ligų sukėlėjų apsaugo fungicidai.

Auginiais galime dauginti serbentus

Liepos pradžioje žaliaisiais auginiais galima pasidauginti serbentų. Nupjauti 6–10 cm ilgio pirmamečiai ūgliai parai pamerkiami į vandenį su augimo stimuliatoriumi. Sodinami į inspektus 5 cm atstumais. Palankiomis sąlygomis (santykinis oro drėgnis – 75–95 proc., temperatūra – 20–27 °C) auginiai po 10–12 dienų išleidžia šaknis. Dar po poros savaičių jie persodinami.

Reikalai darže

* Pageltus lapams išraukite svogūnus ir česnakus. Derlių svarbu gerai išdžiovinti. Tik tada galima pinti kasas, rišti ryšulėlius ir nešti į saugyklą.
* Liepą dar galite pasisėti salotų, špinatų, krapų, žieminių ridikų, ropių.
* Jei nelyja, negailėkite vandens intensyviai augančioms šakniavaisinėms daržovėms (morkoms, burokėliams, petražolėms, pastarnokams), porams, pupelėms, žirniams, kopūstams, agurkams. Pomidorus, baklažanus, paprikas, moliūgines daržoves laistykite pastovėjusiu vandeniu – bėgantis iš žarnos pernelyg šaltas ir gali pakenkti.
* Jei per tankiai sudygo morkos, burokėliai, petražolės, salierai, praretinkite.

 
TAIP PAT SKAITYKITE: Pasibaigus braškių derliui…

Dėmesys gėlėms

* Prižiūrėkite gėlyną. Purenkite dirvą. Jei sausa, laistykite. Pamulčiuokite nupjauta žole. Paremkite aukštus augalus, pririškite juos prie atramų, tręškite, skabykite nužydėjusius žiedus.
* Skinkite gėles sausoms puokštėms. Džiovinkite pavėsyje, gerai perpučiamoje vietoje, pakabinę žiedais žemyn.
* Dar galite pasisėti dvimečių gėlių: piliarožių, našlaičių, darželinių katilėlių. Pasirodžius trečiajam lapeliui, jas išpikuokite. Rudenį galėsite sodinti į nuolatinę vietą.
* Skirkite dėmesio rožėms, rododendrams ir kitiems dekoratyviniams krūmams. Pastebėję ligų požymius, nupurkškite fungicidais.
* Išpjaukite visus iš rožių poskiepių pamatų išaugusius ūglius.
* Apžiūrėkite tulpių, narcizų ir kitų svogūninių gėlių svogūnėlius. Juos nuvalykite. Įtartinus, pažeistus ligų išmeskite.
* Jei liepa šilta, auginiais pasidauginkite raganių. Juos pjaukite prieš žydėjimą. Tinkamiausia dalis – stiebo vidurys, kur mediena subrendusi, bet dar ne per sena. Stiebas supjaustomas aštriu peiliu, paliekant 1–2 cm galiuką virš pumpuro ir 2–4 cm apačioje. Lapus nuskinkite iki pusės. Auginius pasodinkite į drėgną substratą inspekte 5–7 cm atstumais.

Vazonuose įkurdintų augalų priežiūra

Stambūs žydintys dekoratyviniai augalai vazonuose – puikūs balkonų ir terasų akcentai. Iki 2 m užauga galenis. Jam parinkite šviesią, neužlyjamą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Liepos–rugpjūčio mėnesiais, jei žiemojo vėsioje patalpoje, pražysta iš Pietų Afrikos kilę agapantai. Geriausiai jie auga saulėkaitoje, kai nekamuoja drėgmės perteklius. Bugenvilijos žydi balandį–birželį. Bet kai trūksta šviesos ir šilumos, jų žydėjimas vėluoja. Šiems augalams parinkite labai saulėtą ir šiltą vietą. Laistykite gausiai, bet nepalikite padėkluose vandens. Jeigu nuolat išskinami peržydėję žiedai ir žiemą laikomos šviesiame žiemos sode, ištisus metus žydi krūminės chrizantemos. Ūksminga užuovėja tinka brugmansijoms. Jas lengva dauginti: nuskinta šakelė, pamerkta į vandenį, netrukus išleidžia šaknis. Stambius žydinčius augalus reikia tręšti visą liepos mėnesį. Rugpjūtį jie ruošiasi ramybės periodui (žiemoti patalpose), tad rečiau laistomi, nebetręšiami.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 6, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:29, leidžiasi 21:03.
  • Mėnulis teka 04:46, leidžiasi 18:59.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Eidmantė, Judita, Minvydas, Benedikta (Benė), Liucijus
  • Tarptautinė diena be dietų.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį), žaizdas dezinfekuokite ir užtepkite sodo tepalu. Tręškite pomidorus, paprikas ir kitas daržoves. Pasidauginkite atlankomis vaiskrūmius ir kitus dekoratyvinius krūmus. Nupurkškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Pjaukite, grėbstykite veją. Rinkite vaistinius augalus. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Sužydėjus vyšnioms sėjami burokėliai, morkos, kukurūzai, prieskoniniai augalai, salotos, krapai. Sodinami salierų, gelsvių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų daigai, vėlyvesnės bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius