• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Daržas ant palangės? Ne taip viskas paprasta…

Žiema mus uždaro tarp keturių sienų. Ilgimės žalumos, žiedų, šviežių daržovių. Kartais tereikia nuotraukos socialiniuose tinkluose, draugų pasakojimo ar žurnalo straipsnio, kad nustotume vaikščioti nukabinę nosį, skubinti laiką laukdami pavasario ir imtumėmės veiklos. Mes juk galime užsiauginti daržovių namuose!

 

Pasiruoškite dar rudenį

Visų pirma reikės pasiruošti pakankamai įvairaus dydžio indų. Augalams patinka, kai jie persodinami iš mažesnių indų į didesnius. Žinoma, juos galima iš karto sodinti į didelius indus, bet vystysis lėčiau, tad ir derliaus laukti teks ilgiau.

Ne mažiau svarbus etapas – žemės mišinio paruošimas. Parduodamų substratų sudėtyje daugiausia yra durpių. Jos labai gerai sugeria vandenį, bet greitai ir perdžiūva. Sėjai durpės tinka – juk pasėję sėklas uždengiate stiklu ar polietileno plėvele, kad negaruotų drėgmė. Ir akį dažniau užmetate, laukiate prasikalančių daigelių.

Suaugusiems augalams netinkamos sudėties terpė nepalanki. Geriausia pasiruošti savo mišinių. Dar rudenį prisikaskite bent kelis kibirus daržo žemės ir laikykite teigiamoje temperatūroje, kad neužšaltų. Galite supilti ir nešildomoje patalpoje. Svarbu, kad po stogu nelytų ir nesnigtų. Prieš tai žemę reikia apdžiovinti – rudenį ji būna labai drėgna. Paspaudus šaltukui, visas kibiro turinys pavirs sunkiu ledo luitu, pridarys papildomų rūpesčių – tirps ilgai ir nuobodžiai.

 

Žemės „skalbimas“

Gerai, kai sausa žemė paveikiama šalčio – būna biri, puri ir jos nereikia papildomai apdoroti. Tuomet tikėtina, kad ligų sukėlėjai ir kenkėjų kiaušinėliai žuvo.

Jei žemė laikyta šiltoje patalpoje, ją reikės nukenksminti. Žemę paskleiskite plonu sluoksniu ant kieto paviršiaus, pavyzdžiui, linoleumo, medžio drožlių plokštės. Tada ją perliekite verdančiu vandeniu, ryškiai rožinės spalvos kalio permanganato ar 3 proc. vario sulfato tirpalu. Tiks ir 3 proc. Bordo mišinys (300 g / 10 l vandens arba 30 g / 1 l vandens). Po šių maudynių substratas turi gerai išdžiūti. Tada jį suberkite atgal į kibirus ir saugokite teigiamoje temperatūroje.

Nukenksminti žemės, garinant virš verdančio vandens puodo ar orkaitėje, nuoširdžiai nerekomenduoju. Labai jau bjaurus kvapas pasklinda namuose – namiškiai tikrai nesupras tokios misterijos.

Taip paruoštą daržo žemę sumaišykite su pirktiniu durpių substratu, pridėkite smėlio, vermikulito ar perlito – toks mišinys labiau tiks augalams. Jei ateityje iš namų augalus norėsite perkelti į lauką, jie vystysis geriau nei auginti pirktiniame substrate – bus „susipažinę“ su daržo dirvožemiu ir patirs mažiau streso.

Palangę puošia petražolės

Darže rudenį rasite dar nemažai vegetuojančių augalų ir daugelį galite pasodinti į vazonus ir parsinešti į namus. Persodinę savaitei palikite šviesioje, vėsioje vietoje – tegu pamažu pratinasi prieš pasibelsdami į namus. Be to, praeis ir karantino periodas – tikrai nenorėsite neštis į namus ligotų ar kenkėjais apniktų augalų.

Violeta Gražutienė

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. gruodžio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius