• spalio 18 d., Penktadienis

Daržininko planas: sėja ir daigų auginimas

Prasidėjo paskutinis žiemos mėnuo, tačiau daržininkai jau seniai nesiilsi ir sėja pasiraitoję rankoves. Kai kurias daržoves pasėjome sausį ir jau džiaugiamės pasistiebusių daigų žaluma, kai kurias sėjame dabar. Kai kurių sėklų pakelius pastūmėme į šalį – joms dar ateis laikas. Kada sėti? Kokia nauda iš daigų? Gal geriau jų neauginti?

 

 

 

 

Daržovių sėjomaina

Kiekvienais metas sėjame įvairių daržovių: dalį greitam vartojimui, vasarai derliui, tačiau didžiumą – žiemai. Dėžutėse paprastai auginamos ankstyvosios šilumamėgės ir tos, kurių vegetacija ilga. Sodindami darže jau paūgėjusius daigus pratęsime daržininkavimo laiką. Tuo metu, kai ant palangių ar šiltnamiuose dygsta sėklos, tuščias lysves gali užimti greitai augančios ir šalnų nebijančios daržovės, pavyzdžiui, ridikėliai, salotos. Be to, išpikuotiems augalams subrandinus paskutinį derlių, mes dar spėsime pasisėti ridikėlių ar salotų rudeniniam derliui.

Daigus šiltnamyje sodiname 2–3 savaitėmis anksčiau nei augsiančius lauke.

 

Neskubėk ir būsi pirmas

Kad daigai užaugtų gražūs, kokybiški, sėti ir juos auginti reikia tinkamomis sąlygomis. Pasidomėkime konkrečios daržovių rūšies poreikiais, sureguliuokime šviesos ir temperatūros režimą. Jei nėra kitos galimybės, sukurkime tinkamas sąlygas kambaryje, daigus auginkime ant pietinės palangės, tačiau jie kur kas geriau vystysis šiltnamyje. Kiek sudėtingiau augalėlius bus apsaugoti nuo šalčio, tačiau įmanoma. Į šiltnamį išneštų daigų nestatykite ant žemės, padarykite pakilimus (jais gali tapti paprastos metalinės dėžės, ant viršaus padėtos lentos). Aukščiau sustatytas dėžutes artėjant nakčiai uždenkite daržo plėvele, o ryte, kai oras sušyla, nuklokite.

Patyrę daržininkai pastebi, kad nebūtina populiariųjų daržovių, pavyzdžiui, pomidorų, sėti labai anksti. Kitaip daigai ištįsta, neauga, kaip mums norėtųsi. O štai vėliau pasėtos daržovės auga sodriai žalios, kokybiškesnės ir pasiveja ištįsėlius. Jauni daigai visada vystysis geriau už pasenusius ir peraugusius.

Kartais galvojame, kur rasti vietos visiems pageidaujamiems daigams. Sprendimas gali būti toks – populiariausių daržovių (pomidorų, kopūstų, porų ir kt.) nusipirkime iš žinomo augintojo, o retesnių ir retų (pavyzdžiui, artišokų, zelandinių špinokų), moliūginių užsiauginkime patys. Kitaip gali elgtis daugiau patirties turintys daržininkai, kurie jau yra išsirinkę mėgiamas veisles ir sukaupę savarankiško daigų auginimo įgūdžių.

Šilumamėgių daržovių daigus lysvėse sodiname tik praėjus pavasarinių šalnų pavojui. Prieš tai jie gausiai palaistomi.

 

Kada sėti sėklas ir sodinti daigus?

Rūšis Sėjos laikas Daigams reikalinga temperatūra Daigų sodinimo laikas Pastabos
Brokolinis kopūstas Kovas 20 °C, vėliau 14–16 °C dieną ir 12–13 °C naktį Gegužės pradžia Jei prognozuojamos šalnos, dengiama daržo plėvele.
Gūžiniai kopūstai (vidutinio ankstyvumo) Balandis 20 °C, vėliau 14–16 °C dieną ir 12–13 °C naktį Sodiname praėjus 5–6 savaitėms nuo sėjos Rekomenduotina sėti inspektuose, nešildomuose šiltnamiuose.
Aukštaūgiai ir žemaūgiai pomidorai Kovo vidurys Nuo sėjos iki daigų pasirodymo 20–25 °C, vėliau 16–20 °C dieną ir 15–16 °C  naktį Po gegužės 15 dienos Auginama lysvėse su atramomis ar be jų ir šiltnamyje.
Determinantiniai pomidorai Kovo vidurys, iki balandžio vidurio Nuo sėjos iki daigų pasirodymo 20–25 °C, vėliau 16–20 °C dieną ir 15–16 °C  naktį Po gegužės 15 dienos, iki birželio pradžios Auginama šiltnamyje.
Paprikos Kovo vidurys Pradžioje 22–27 °C, vėliau 17–20 °C Birželio pradžia Auginama šiltnamyje.
Salierai Kovas 20–25 °C, sudygus 16–20 °C dieną ir 14–16 °C naktį Birželio pradžia Sėklas geriau sėti paletėse.
Porai Kovas, balandis Kol sudygsta – 16–20 °C, vėliau 14–16 °C dieną ir 12–13 °C naktį Praėjus 6 savaitėms nuo sėjos Sėklas geriau sėti paletėse.
Artišokai, zelandiniai špinokai Kovo pradžia 20–25 °C, sudygus 16–20 °C dieną ir 14–16 °C naktį Gegužės antra pusė Sėjama į 8–10 cm skersmens vazonus.
Moliūginės daržovės (agurkai, cukinijos, patisonai) Balandžio 15–20 dienos Iki daigų pasirodymo 25–30 °C, vėliau 20–25 °C Gegužės antra pusė Galima sėti tiesiai į nuolatinę augimo vietą.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 18:12, leidžiasi 09:18
  • Mėnulis Jautyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 17 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas, Kęsmina
  • Šaknų diena. Sodinkite česnakus, svogūnines gėles. Imkite derlių. Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis, nupurkškite karbamidu kamienus, šakas, nubaltinkite. Ruoškite kompostą, žemės mišinius. Kovokite su žemėje besiveisiančiais kenkėjais. Grėbkite lapus. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima raugti kopūstus.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius