Daržininko rūpesčiai metų pabaigoje
Lauko darbai baigti, surinktos sėklos išvalytos, prieskonių mišiniai supilti į maišelius, sandėliukuose ant lentynų išrikiuoti konservų stiklainiai, kitos daržovės sudėtos saugyklose dėžėse laukia savo eilės keliauti į virtuvę. Ir įrankiai nuvalyti, sutaisyti, ir darbo drabužiai išplauti. Būtų galima ramiai ilsėtis, bet tik ne daržininkui – širdis virpa laukdama, kada rankos panirs į pailsėjusią žemę, kada akis vėl džiugins prasikalęs gležnas daigas…
Žvilgsnis į ateitį
Jau pradedame planuoti, ką sodinsime ir auginsime ateinančiais metais. Braižome planus, deriname daržovių kaimynus, skaičiuojame, kiek reikės nusipirkti sėklų. Sudarant prekių sąrašą, reikėtų galvoti ne vien apie gerąsias augalų savybes. Kiekviena daržovė, vaistažolė ar uogakrūmis daro ir nepageidaujamą šalutinį poveikį. Atsižvelgdami į savo poreikius ir sveikatą, sėkime, auginkime tai, kas mums naudinga ir nekenks sveikatai.
Prieskoninių žolynų lysvė
Sode sustokime prie prieskoninių žolynų lysvės. Ne visi jie žiemoja ir ne visi vienodai atsparūs šalčiui. Jeigu vaistinė juozažolė, laiškinis česnakas, mažoji kraujalakė, paprastasis raudonėlis, valgomasis krienas, pipirinė mėta žiemos nebijo, tai kitus augalus besniegę žiemą teks pridengti. Tikroji levanda atspari sausrai, bet ne šalčiui – gali iššalti. Šaltesnė besniegė žiema pavojinga ir vaistinei melisai, katžolei, vaistiniam čiobreliui bei šalavijui. Jie – šilumamėgiai augalai, todėl rudenį reikia pamulčiuoti, pridengti. Jei to nepadarėme, dabar apklokime eglišakėmis, nes žiema dar tik prasideda.
Ne visų prieskoninių žolynų antžeminė dalis rudenį sunyksta. Visų veislių čiobreliai, kalniniai dašiai žaliuoja ir sniego pataluose, tik kartais paruduoja viršutiniai lapai, bet apatiniai išlieka žali ir kvapnūs. Nenušalusių, šviežių šakelių galime pasiskinti ir žiemą, tik saikingai, labai neskriausdami augalų.
Pjuvenos? Puiku!
Žiemą būna daugiau vyriškų darbų. Ir naujų daiginimo dėžių reikia sukalti, daržovėms paremti kuoliukų, įrankiams naujų kotų padaryti. Meistraujant per žiemą išauga nemaža pjuvenų krūva. Neskubėkime jų atsikratyti. Pjuvenos – puikus mulčias. Jų užpylus, lysvėse neaugs žolė, bus išsaugoma drėgmė, šiluma, sukurtos idealios sąlygos veistis sliekams ir dirvos bakterijoms, perdirbančioms organines medžiagas.
Geriausia augalus mulčiuoti pasistovėjusiomis lapuočių pjuvenomis. O jei nutarsime naudoti šviežias, ant dirvos reikės paskleisti mėšlo ar komposto, nes pūdamos jos pasiima azotą.
Cukraus pakaitalai
Norime saldžiųjų žolelių – auginkime saldžiąją steviją (Stevia rebaudiana) arba saldžiąją lipiją (Lippia dulcis). Abi yra šilumamėgės, pas mus žiemoja tik ant šiltos palangės. Iš anksto turime joms parinkti vietą, nes žiemą lauke neišgyvena.
Stevija dauginama sėklomis arba auginiais. Sėklos smulkios, dygti reikalinga šviesa, todėl lengvai įspaudžiamos į sudrėkintą substratą, pridengiamos. 20–28 ºC temperatūroje jos sudygsta per 2–3 savaites. Daigai auga greitai. Stevija yra lepus augalas, kurį dažnai puola baltasparniai. Tinkamomis sąlygomis per metus žolę galima pjauti iki 4 kartų, paliekant 3–4 cm stiebelius.
Saldžioji stevija, dar vadinama medaus žole, yra natūralus saldiklis be kalorijų. Ja puikiai tinka saldinti kavą, arbatą, jogurtą, galima dėti į kokteilius, kepinius. Saldžioji stevija nedidina cukraus kiekio kraujyje, padeda lengviau pasisavinti insuliną, normalizuoja reakciją į gliukozę, todėl puikiai tinka sergantiesiems diabetu. Vartojami lapai, jų milteliai. Maistą ir gėrimus saldiname pagal savo skonį, tik nereikia padauginti.
Stevija mažina aukštą kraujospūdį, bet nerekomenduojama jos vartoti kaip priemonės jam sumažinti.
Jeigu kam nepriimtinas šio augalo saldumas, galime auginti ir vartoti saldžiąją lipiją. Ši taip pat auginama iš sėklų ar įšaknydinamos nulaužtos šakelės. Nulaužta ir į vandenį pamerkta šakelė netrukus išleidžia šakneles. Kartais ir pats augalas šliauždamas žeme įsišaknija. Geriausia saikingai vartoti džiovintus lapelius, nes per didelis kiekis šviežių gali sudirginti burnos gleivinę, atsiranda aitrus skonis.. Jie tinka diabetikams, neturi pašalinio poveikio, malšina spazmus, gerina virškinimą, gelbsti viduriuojant.
Šventiniam šurmuliui artėjant
Gruodžio mėnesį – gražiausios žiemos šventės, o kur šventės, ten ir dovanos. Prasideda didysis pirkimas, susižavime blizgančiomis pakuotėmis, o ar tokios dovanos reikalingos – ne visada susimąstome. Gerai pažįstame savo artimuosius, draugus – gal jiems mielesnės dovanos, užaugusios darže? Šeimininkauti mėgstančią draugę nustebinkime žolelėmis aromatizuotu aliejaus buteliuku, sultingų morkų maišeliu ar sveikatą spinduliuojančia kopūsto gūže. Močiutė širdingai dėkos už gydomųjų žolelių mišinius. Kaimynus, neturinčius daržo, nudžiuginkime į krepšelį įdėję marinuotų agurkų, paprikų stiklainėlį, įvairiaspalvių pupelių maišelį ar ką tik iš daržo iškastų topinambų šakniagumbių. Dovanoms tiks ir dailiai į kasas supinti svogūnai, daugiaskilčiai česnakai, sunkiasvoris moliūgas, sėklų pakeliai… Tik daugiau išradingumo prireiks, norint viską tinkamai supakuoti, užrašyti nuoširdžius linkėjimus.
Praėjo dar vieneri metai
Kartu sėjome, sodinome, laistėme, auginome… Malonu, jeigu šiek tiek jums padėjome, kad patarimus skaitėte, bet savo darėte, nes nėra tokių taisyklių, kurios tiktų visiems. Ieškokime, domėkimės, atraskime, nes geriausias patarėjas – sukaupta patirtis.
Linkiu, kad ir ateinančiais metais daržovės augtų sveikos ir nepakeliamos, kad neatšiptų darbo įrankiai, neįskaustų rankos, lysves aplenktų vabalai, kad ir lietus pakrapnotų, ir saulė iš po debesų išlįstų. Gerų metų visiems!