Daržininko rūpesčiai rugpjūtį
Vasara jau išdalino savo karštį, vis dažniau atklysta vėsa ir darže vienus darbus keičia kiti. Skiname prisirpusius pomidorus, sparčiai augančius agurkus, rauname džiūstančius svogūnus, sukame ankstyvųjų kopūstų gūžes… Ir šeimininkės jau daugiau laiko praleidžia virtuvėje.
*Baigiamos nukasti ankstyvųjų veislių bulvės.
*Jeigu toje pačioje vietoje žieminiai svogūnai auga jau 3–4 metus, tinkamas laikas jų pasidauginti dalijant senus kerus.
*Ištuštėjusiose lysvėse sėjame sideralinius augalus: vikius, garstyčias, pupas, žirnius, facelijas, rugius, serenčius. Augdami jie nustelbs piktžoles, švarins dirvą.
*Vasaros pabaigoje rudens derliui sėjami krapai. Juos auginame lauko lysvėse tarp agurkų ar kopūstų, o šiltnamyje nerekomenduojama, nes ten per šilta, tik bus mažiau aromatingi.
*Dar spės užaugti ir rugpjūčio mėnesio pradžioje į ištuštėjusias lysves pasėti ridikėliai, špinatai, salotos, mangoldai.
*Lysvėse jau juoduoja sunokusios pupų ankštys – laikas imti derlių. Išgliaudytos jos gerai išdžiovinamos, laikomos sausai ir šaltai, kad neįsimestų grūdinukai.
*Nuimame daržovių derlių – skiname pomidorus, agurkus, šparagines pupeles, baklažanus, paprikas. Konservuojame, marinuojame, šaldome.
*Norime užsiauginti didelių moliūgų – ant vieno augalo palikime ne daugiau kaip 2–3 vaisius, o kad jie nepradėtų pūti, pakelkime nuo dirvos pakišdami lenteles.
*Jeigu auginame briuselinius kopūstus, rugpjūčio pabaigoje nulaužkime jų viršūnes ir apatinius lapus – geriau suksis gūželės.
*Žiedinių kopūstų galvutes apsaugosime nuo išretėjimo ir patamsėjimo, jei pridengsime įlaužtais lapais.
*Šalinkime nudžiūvusius burokėlių ir kopūstų lapus. Jie augalų nebemaitina ir, pradėję pūti, gali būti ligų šaltinis.
*Paukščiai lukštena nokstančias saulėgrąžas. Norint išsaugoti derlių, graižus teks aprišti medžiaga ar tankiu tinklu.
*Jau palaipsniui imame lapkotinių salierų derlių. Jis ilgai nesilaiko, šaldytuve šviežias būna tik 5–7 savaites. Ilgesniam laikymui lapkočius galima džiovinti, užšaldyti – aromato nepraranda.