• balandžio 13 d., Šeštadienis

Daržininko užrašai pavasario pradžiai

Pavasaris jau skinasi kelią, tik nenuspėjami orų svyravimai gali pateikti staigmenų – gal net iki mėnesio pabaigos žemę dengs sniegas, gal džiaugsimės žaluma. O mums laikas nuspręsti, kokios lysvės bus daržuose, kaip šiltnamiuose išnaikinsime samanas, kuo gerinsime žemę ir kaip neskubėdami toliau daržininkausime ant palangės.

 

 

Šiltnamių paruošimas naujo sezono sėjai

Jeigu rudenį nebuvo atlikta dezinfekcija, o per žiemą prisiveisė dar ir samanų, skubame švarinti. Praktiškiausia naudoti tokias priemones, kurios veikia kompleksiškai – tinka ir šiltnamio konstrukcijai, ir gruntui, efektyviai naikina ligas ir kenkėjus. Populiariausi būdai – nuodingų dūmų paskleidimas ir plovimas cheminėmis medžiagomis arba augalų ištraukomis. Šiltnamio dangą tinka dezinfekuoti ir ekologiškais buitiniais plovikliais.

Sieros dūmadėžių negalima naudoti aliuminio konstrukcijų šiltnamiuose, todėl juos rekomenduojama purkšti pesticidų mišiniais, kurių lengva įsigyti bet kurioje specializuotoje parduotuvėje.

Samanoms ir kerpėms šalinti naudojamas geležies sulfatas.

Gruntui dezinfekuoti siūloma per kastuvo geležtę nukasti paviršinį sluoksnį ir užpilti naują, pagerintą kompostu, perpuvusiu mėšlu. Nenorint jo keisti, galima pasėti fitoncidinių sideratų (garstyčių, serenčių, rapsų).

Kad žemė greičiau įšiltų, paskleidžiame durpių, uždengiame daržo danga ar juoda plėvele.

 

 

Sutvarkome inspektus

Jeigu inspektuose yra sniego, jį nukasame, išvalome ir prikrauname mėšlo. Ilgai šilumą laiko galvijų mėšlas, sumaišytas su arklių mėšlu, durpėmis ar pjuvenomis. Ant viršaus užberkime velėninės arba daržo žemės ir komposto mišinio. Taip paruoštus inspektus dieną laikome pridengtus langais, o nakčiai dar užklojame šiaudų pynėmis ar kita šiltinamąja medžiaga. Čia žemė greičiau įšils ir jau mėnesio viduryje bus galima sėti žalumynines daržoves, sodinti svogūnų ropeles laiškams, išpikuoti kopūstų daigus.

 

 

Šiltlysvės

Kai darže nėra vietos šiltnamiui arba norisi auginti daugiau šilumamėgių daržovių, pagelbės šiltlysvės, kurių galima įsigyti ne tik gražaus dizaino, bet ir skirtingo dydžio. Jose galima auginti daigus, žalumynines daržoves, paprikas, agurkus, cukinijas, peruvines dumplūnes. Šiltlysvėse pasodintos daržovės būna apsaugotos nuo ankstyvų šalnų, smarkaus lietaus, vėjo gūsių ir gali augti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

 

 

Substratai daigams auginti

Daržovių sėklas reikėtų sėti į pirktinius substratus, nes jie yra purūs, todėl daigeliai gali lengvai šaknytis, ir pritaikyti atskiroms augalų rūšims. Tik prieš sėją iš parduotuvės parsineštą substratą reikia paskleisti, permaišyti, kad prasivėdintų, patektų oro, sudrėkinti.

Vėlesniam daigų auginimui galime patys pasigaminti mišinio: sumaišome 1 dalį nurūgštintų durpių, 2 dalis persijoto komposto ir 1 dalį vermikulito. Tik komposto negalima imti iš ten, kur buvo kompostuojamos pomidorų ir bulvių atliekos. Gaminamas ir toks mišinys: durpių substratas ir rupus upės smėlis (3 : 1). Smulkus smėlis netinka, nes nelaidus orui. Jei turime perpuvusio mėšlo, tai pasiruošime derlingo mišinio iš jo, velėninės ar daržo žemės ir smėlio (2 : 2 : 1). Persodinti daigus galima ir į gerą daržo žemę, juk vėliau jie ten ir augs.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 12, penktadienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 20:17.
  • Mėnulis teka 07:29, leidžiasi 00:50.
  • Mėnulis Dvyniuose, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 8 d.
  • Galmantas, Damijonas, Julijus (Julius), Jūratė, Zenonas
  • Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius